ZALOGUJ SIĘ

Mam problemy z (Do i Be) proszę o pomoc

3 lata temuostatnia aktywność: 3 lata temu
1)Does your sister ride a bike? - No, she doesn't. - Czemu nie bedzie Do przecież jest your? does bo sister?
2) Is his son intelligent? - czemu is a nie do?
3) Do your parents like me? - tutaj na odwrót czemu nie Does a do?
tłumaczenie na polski
1)Czy twoja siostra jeździ na rowerze?
2)Czy jego syn jest inteligentny?
3)Czy twoi rodzice mnie lubią?

Prosze osoby które sie znaja o wytłumaczenie mi tego bede bardzo wdzieczny
izak9293
piotr.grela - Cześć!
Eh, wiele lat temu miałem podobne dylematy, dobrze, że się pytasz i wiesz jak zadawać konkretne pytania.

W zdaniu pierwszym "does" odnosi się do "she" a nie do your.

Większość pytań w czasie teraźniejszym prostym, powstaje poprzez użycie, takich małych dodatków, czasowników posiłkowych - "do" lub "does" (zdanie 1,3)

Does your SISTER ride a bike?

Do your parents like me?

Ale czasownik "to be" do tworzenia pytania (zdanie 2), nie potrzebuję "do" lub "does".

W twierdzeniu miałbyś:
"His son is intelligent."

Czyli pytanie, będzie prostą przestawianką:
Is his son intelligent?
- 3 lata temu zmieniany: 3 lata temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 3

Zaakceptowana przez pracownika eTutor
Do/does - słówko posiłkowe wykorzystywane do tworzenia pytań i przeczeń w czasie Present Simple (teraźniejszy prosty). Does stosuje się w III osobie liczby pojedynczej dlatego jest w pytaniu o siostrę. W pozostałych przypadkach stosuje się do. Odpowiednio z przeczeniami (does not = doesn't i do not=don't),

W drugim zdaniu jest pytanie o to czy ktoś jest - czyli słówko "być" - "be" w odpowiedniej formie.
1 os. l. p. - am
2 os. l. p. - are
3. os. l. p. - is
1, 2, 3 os. l. mn. - are
darkobo
3 lata temuzmieniany: 3 lata temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

mógłby ktoś jeszcze się wypowiedzieć?
izak9293

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Zaakceptowana przez pracownika eTutor
Odpowiedz nie jest ogólna by nie mącić na tym etapie, dotyczy tylko twoich przykładów.

2) w zdaniu występuje jest "is" : His son is intelligent.
w pytaniu "is" będzie na początku: Is His son intelligent?
3) w zdaniu nie występuje "is": Your parents like me.
w pytaniu na początku będzie (Do): Do your parents like me?
4) w zdaniu nie występuje "is": Your sister ride a bike. ( "sister" czyli "ona" to jest gramatycznie trzecia osoba)
w pytaniu będzie does zamiast do) : Does your sister ride a bike? (pytanie w trzeciej osobie)
J
jacekhe
keiso - Taka mała poprawka do zdania z 4) --> Your sister rides a bike --> skoro jest to gramatycznie trzecia osoba, prawda? - 3 lata temu zmieniany: 3 lata temu
piotr.grela - Keiso - brawo za spostrzegawczość! Ale Jacekhe zapewne przeoczył "s" w ride. Ale w pewnych dialektach brytyjskich nie dodaje się "s" do czasownika w czasie teraźniejszym w 3 osobie i jest: "He go", "He write". - 3 lata temu zmieniany: 3 lata temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.