ZALOGUJ SIĘ

Mam problemy z (Do i Be) proszę o pomoc

3 lata temuostatnia aktywność: 3 lata temu
1)Does your sister ride a bike? - No, she doesn't. - Czemu nie bedzie Do przecież jest your? does bo sister?
2) Is his son intelligent? - czemu is a nie do?
3) Do your parents like me? - tutaj na odwrót czemu nie Does a do?
tłumaczenie na polski
1)Czy twoja siostra jeździ na rowerze?
2)Czy jego syn jest inteligentny?
3)Czy twoi rodzice mnie lubią?

Prosze osoby które sie znaja o wytłumaczenie mi tego bede bardzo wdzieczny
izak9293
piotr.grela - Cześć!
Eh, wiele lat temu miałem podobne dylematy, dobrze, że się pytasz i wiesz jak zadawać konkretne pytania.

W zdaniu pierwszym "does" odnosi się do "she" a nie do your.

Większość pytań w czasie teraźniejszym prostym, powstaje poprzez użycie, takich małych dodatków, czasowników posiłkowych - "do" lub "does" (zdanie 1,3)

Does your SISTER ride a bike?

Do your parents like me?

Ale czasownik "to be" do tworzenia pytania (zdanie 2), nie potrzebuję "do" lub "does".

W twierdzeniu miałbyś:
"His son is intelligent."

Czyli pytanie, będzie prostą przestawianką:
Is his son intelligent?
- 3 lata temu zmieniany: 3 lata temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 3

Zaakceptowana przez pracownika eTutor
Odpowiedz nie jest ogólna by nie mącić na tym etapie, dotyczy tylko twoich przykładów.

2) w zdaniu występuje jest "is" : His son is intelligent.
w pytaniu "is" będzie na początku: Is His son intelligent?
3) w zdaniu nie występuje "is": Your parents like me.
w pytaniu na początku będzie (Do): Do your parents like me?
4) w zdaniu nie występuje "is": Your sister ride a bike. ( "sister" czyli "ona" to jest gramatycznie trzecia osoba)
w pytaniu będzie does zamiast do) : Does your sister ride a bike? (pytanie w trzeciej osobie)
J
jacekhe
keiso - Taka mała poprawka do zdania z 4) --> Your sister rides a bike --> skoro jest to gramatycznie trzecia osoba, prawda? - 3 lata temu zmieniany: 3 lata temu
piotr.grela - Keiso - brawo za spostrzegawczość! Ale Jacekhe zapewne przeoczył "s" w ride. Ale w pewnych dialektach brytyjskich nie dodaje się "s" do czasownika w czasie teraźniejszym w 3 osobie i jest: "He go", "He write". - 3 lata temu zmieniany: 3 lata temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Zaakceptowana przez pracownika eTutor
Do/does - słówko posiłkowe wykorzystywane do tworzenia pytań i przeczeń w czasie Present Simple (teraźniejszy prosty). Does stosuje się w III osobie liczby pojedynczej dlatego jest w pytaniu o siostrę. W pozostałych przypadkach stosuje się do. Odpowiednio z przeczeniami (does not = doesn't i do not=don't),

W drugim zdaniu jest pytanie o to czy ktoś jest - czyli słówko "być" - "be" w odpowiedniej formie.
1 os. l. p. - am
2 os. l. p. - are
3. os. l. p. - is
1, 2, 3 os. l. mn. - are
darkobo
3 lata temuzmieniany: 3 lata temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

mógłby ktoś jeszcze się wypowiedzieć?
izak9293

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.