ZALOGUJ SIĘ

Pytanie z czasu Present Simple - 3 os. lekcja 13

8 lat temuostatnia aktywność: 8 lat temu
Witam
Dlaczego "this family" to jest 3.osoba liczby pojedynczej.
Wydaje mi sie ze family to liczba mnoga ale może sie myle

Zadanie z lekcji 13
This family always PAYS its debts. (to pay)
Ta rodzina zawsze spłaca swoje długi.
This family to trzecia osoba liczby pojedynczej, więc odpowiednią formą czasownika pay.

Pozdrawiam
DagaZ

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 1

Family (rodzina) należy do tzw. rzeczowników zbiorowych ("collective nouns"). Oznacza to, że odnosi się do grupy ludzi jako całości. Rzeczowniki zbiorowe mogą łączyć się z czasownikami w liczbie pojedynczej i mnogiej. W przytoczonym przez Ciebie zdaniu "family" łączy się z liczbą pojedynczą. Liczba pojedyncza implikuje, że każdy członek w grupie robi to samo. Wtedy cała grupa jest traktowana jak jedna rzecz i dlatego łączy się z czasownikiem w liczbie pojedynczej. W języku polskim mamy podobnie, tu "rodzina" zawsze jest traktowana jako jedna grupa i wyraz ten łączy się z czasownikiem w liczbie pojedynczej ("Moja rodzina jest fantastyczna", a nie "Moja rodzina są fantastyczni"). Liczba mnoga, z kolei, sugeruje że członkowie grupy nie działają razem, każdy robi coś innego. Jednak w przypadku spłacania długów niemożliwym jest, aby ktoś płacił a ktoś nie, skoro całość jest spłacona ;-)

W przytoczonym przez Ciebie zdaniu nie ma błędu, "pays" to poprawna forma dla 3 osoby liczby pojedynczej.

Na temat rzeczowników zbiorowych możesz dowiedzieć się więcej z poniższej lekcji (sekcja 1)
https://www.etutor.pl/lessons/en/b1/48/1 ,
a o odmianie czasowników w czasie Present Simple tutaj: https://www.etutor.pl/lessons/en/a1/13/1/14352.

W razie dalszych wątpliwości pytaj śmiało ;-)
kasia.szczep
8 lat temuzmieniany: 8 lat temu
DagaZ - Dziękuje bardo za wyczerpującą odpowiedz, dużo mi to rozjaśniło i już teraz rozumiem. Pozdrawiam - 8 lat temu
kasia.szczep - Wprowadziłam małą poprawkę wyżej. Wcześniej nie wspomniałam, że rzeczowniki zbiorowe mogą łączyć się z czasownikami w obu liczbach, jednak w każdym przypadku znaczenie jest inne. Powodzenia w nauce! ;-) - 8 lat temu zmieniany: 8 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Podobne wątki