ZALOGUJ SIĘ

Pytania dot. czasu w dwóch zdaniach

13 lat temu
W zdaniach :
He _____ a book about Nobel Prize winners. Czy można użyć oprócz "has been reading" także "read" by było gramatycznie poprawene? Takie samo pytanie mam do zdania:

Adam _____ reading a book.
czy poza "has started" można użyć "started"?
NancyWalczak

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 2

W powyższych zdaniach może Pani użyć tych i wielu innych czasów - wszystko będzie poprawne, pod warunkiem że sformułuje Pani czas poprawnie i - co najważniejsze - będzie on uzasadniony kontekstem wypowiedzi. Zdania przytoczone przez Panią pochodzą z ćwiczeń do czytanki, więc oczywiście tylko jeden czas będzie w nich poprawny ponieważ mają ściśle określony w czytance kontekst, ale jeśli postawić te zdania w innych kontekstach, inne czasy gramatyczne mogą stać się w nich poprawne.
e.lukasiewicz
NancyWalczak - to świetnie! :) [cały czas "walczę" z czasami, stąd te moje ciągłe pytania] - 13 lat temu zmieniany: 13 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Oczywiście, rozumiem. Proszę tylko pamiętać o jednym - mamy dwa kryteria poprawnego użycia czasu:
gramatyczna poprawność zdania to jedno - każde zdanie, jeśli tylko jest gramatycznie poprawne, jest możliwe, może pojawić się np. w słowniku.
drugie kryterium to kontekst - dopiero jeśli dodamy kontekst, wstawimy zdanie w wypowiedź, może okazać się, że mimo iż poprawne gramatycznie, zupełnie niepoprawne w wypowiedzi.

np. mogę powiedzieć "I have read The Lord of The Rings" - zdanie zupełnie poprawne, idealne, bez dodatkowych problemów, bez wątpliwości, mamy piękne, poprawne gramatycznie zdanie, podmiot, orzeczenie, dopełnienie.
Ale jeżeli opowiadam komuś o wakacjach 2009 i o tym, co wówczas robiłam, nie powiem że I have read this book. Mam już kontekst czasowy - zeszłe wakacje - nie mogę użyć czasu Present Perfect w wypowiedzi, w której mamy podany czas - tu będę musiała powiedzieć "I read TLOTR".

A jeśli opowiadam koleżance o tym, co wczoraj robiłam, kiedy zadzwoniła, powiem "Oh, I was reading TLOTR then", zaś:

Jeśli koleżanka do mnie dzwoni i pyta "What's up?" mogę odpowiedzieć "Oh, I've been reading TLOTR for the past 2 hours". Podkreślam ciągłość tego czytania, to, że czytam od dwóch godzin, a nie tylko po prostu że czytam, zaznaczam, że nie przeczytałam książki jeszcze do końca.
Ale na to pytanie mogę też odpowiedzieć tak ogólnie "a, czytam Władcę..." - "Oh, I'm reading TLOTR".

DO tego mogę dodać jeszcze kilka innych przykładów na użycie innych czasów - i jeśli tylko kontekst się zgadza, będzie to poprawne.

Jak Pani widzi - kilka różnych czasów, niby to samo zdanie, ale zupełnie inne konteksty sprawiają, że muszę użyć innego czasu gramatycznego. Proszę o tym pamiętać - tylko kontekst uzasadnia nam użycie czasu. Bez kontekstu zdanie jest po prostu prostą konstrukcją gramatyczną.
e.lukasiewicz

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Podobne wątki