ZALOGUJ SIĘ

Niezrozumiale dla mnie użycie do/have.

zmodyfikowany: 10 lat temuostatnia aktywność: 10 lat temu
Witam,
Mam chyba słabą pamięć albo jeszcze nie dotarłem do odpowiedniej lekcji. Mam w powtórkach zwrot:
"Dlaczego się zatrzymałeś?"
Tłumaczony jest prze e-tutor jako:
"Why have you stopped?"
Na szczęście mam wpisać tylko "Why" - pozostałość po lekcji z when, why, what itp.
Jednakże jakbym miał pisać całe zdanie to by wyglądało:
"Why did you stop?" - tak mi się przynajmniej nasuwa po lekcji czasu przeszłego.

Czy obie formy są poprawne?
Czy można do/have używać zamiennie w takich zdaniach?
Czy może to użycie "have" ma jakieś konkretne znaczenie i poznam je na dalszych lekcjach?

Z niecierpliwością czekam na jakąś wyjaśniającą odpowiedź :).
Pitusi

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 1

"Why have you stopped?" jest w czasie Present Perfect (Lekcja 69, A2).
Używa się go między innymi podczas mówienia o czynnościach, które wydarzyły się w przeszłości, a ich skutki odczuwalne są w teraźniejszości My shoes are clean. I have just cleaned them.

Ale wg. tego co napisano w lekcji 69 (https://www.etutor.pl/lekcje/1069/15649/) jeśli nie ma się pewności można go zastąpić czasem Past Simple:

"Używaj czasu Past Simple, jeśli nie jesteś pewien, czy czas Present Perfect będzie odpowiedni.

Jest to dobra strategia, ponieważ w większości przypadków można zastąpić czas Present Perfect czasem Past Simple, nie popełniając przy tym błędu. Twoje zdanie może brzmieć mniej naturalnie i mniej formalnie, ale nadal będzie to poprawne angielskie zdanie. Może nie jest to najlepszy wybór podczas pisania formalnego listu albo na egzaminie z angielskiego, ale w codziennych rozmowach jest jak najbardziej dopuszczalny. Na przykład, zamiast I've lost my wallet (Zgubiłem portfel.) możesz powiedzieć I lost my wallet."

Więc "Why did you stop?" też jest poprawne.
rdudek1
10 lat temuzmieniany: 10 lat temu
Pitusi - A widzisz, jeszcze nie dotarłem do l-69 :)
Dlatego kombinuję w "prostszy" sposób.

Dzięki za objaśnienie.
Na pewno się przyda :)
- 10 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Podobne wątki