ZALOGUJ SIĘ

Dlaczego w lekcji 10 zastosowano taką, a nie inną strukturę?

12 lat temuostatnia aktywność: 10 lat temu
Pytanie brzmi - Dlaczego się nie zatrzymałeś?
Tłumaczenie wg etutor - Why have you stopped?

Zastanawia mnie to " have "
Czy nie mogłoby być - Why are you stopped?
P
Pitagoras-Tales

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 2

Po pierwsze:
Cytowane pytanie brzmi: Why have you stopped? Dlaczego się zatrzymałeś?
Jest to pytanie w czasie Present Perfect - czynność wydarzyła się tuż przed chwilą. To jedno z zastosowań tego czasu. A forma czasownika to "have/has" + Past Participle.
"Have/has" jest tu czasownikiem posiłkowym, tzn. służy do budowy czasu, bierze udział w tworzeniu pytań, przeczeń i krótkich odpowiedzi (podobnie jak "be" w czasie Present Continuous). Potem jest czasownik oznaczający czynność, który występuje tu w formie nazywanej Past Participle (odpowiednik naszego imiesłowu biernego), a jest to po prostu czasownik regularny z końcówką -ed lub 3 forma czasownika nieregularnego.

"Why are you stopped?" - to byłaby strona bierna w czasie Present Simple: "Dlaczego jesteś/bywasz zatrzymywany/zatrzymany?"

Nie przejmuj się. Ten czas występuje około lekcji 35. Na razie skup się na słowie pytającym "why", bo chyba o zilustrowanie tego słowa chodziło w tych kilku przykładach z różnych czasów. :)
askawska
12 lat temuzmieniany: 12 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

mnie natomiast zastanawia czy możemy skonstruować w zdanie w nasepujący sposób

Why did you stop ?

Mam ogromny problem ze stosowaniem czasów, nigdy nie wiem którego użyć a jak za bardzo zaczynam analizowac i się zagłębiać to czuję się coraz głupsza;| angielski jest mi potrzebny w pracy a ja boję się, że nigdy nie panuje tego jakiego czasu mam w danej sytuacji użyć ;/
E
em90
suw74 - Wydaje mi się, że możemy, ale w innej sytuacji. Będzie to sytuacja gdy pytasz o wydarzenie odległe w czasie, zakończone i nie pozostające w związku z teraźniejszością. Np. ktoś opowiada przygodę z ubiegłych wakacji i mówi, że się zatrzymał w lesie. Pytasz więc - Why did you stop?
Natomiast: Why have you stopped? - zapytałabyś jadąc z nim wówczas samochodem.
- 10 lat temu
em90 - dzięki, mam troszkę rozjaśnioną sytuację ;)
- 10 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Podobne wątki