ZALOGUJ SIĘ

Jak się skutecznie uczyć słówek?

10 lat temuostatnia aktywność: 2 lata temu
Cześć od niedawna jestem użytkownikiem etutor. Mam problemy z nauką słówek nawet jak nauczę się załóżmy w ciągu dnia 15 nowych słówek to następnego pamiętam połowe tego to po pierwsze. Po 2 gie nie wychodzi mi uczenie się bez obrazków słówka jeszcze jakoś ujdą no, ale zwroty to masakra, nie potrafie opanować 15 zwrotów. Słówek uczyłem się na różne sposoby i każda metoda okazała się fiaskiem, z kontekstu nic nie załapuje, jak ogładałem filmy też nic tylko tyle, że przypominałem rzeczy, których się uczyłem i ze słuchem to samo.
Może jakaś lecytyna czy coś bo ja już naprawdę nie wiem, jak tak dalej pójdzie to chyba na koksie się będę uczyć bez kitu :X
S
szad0x
zorija - wszyscy mają problem z zapamiętaniem - "W wyniku przeprowadzonych badań, Ebbinghaus skonstruował krzywą, która pokazuje, że zdecydowana większość zapamiętanych informacji ulega zapomnieniu w ciągu pierwszych kilku dni od momentu zapamiętania, osiągając poziom ok. 25% w piątym dniu (jest to faza szybkiego zapominania). Jednocześnie dalszy spadek ilości zapamiętanych informacji nie jest już tak gwałtowny - w 30 dniu od momentu zapamiętania osiąga wartość nieco ponad 20% " - http://pl.wikipedia.org/wiki/Krzywa_zapominania - 10 lat temu
marekpolski - Zapamiętywanie słówek jest zawsze trudne, dobrym pomysłem są rozmowy z native speakerami np. język przez skypa http://preply.com/pl/skype/arabski-z-native-speakerem - 9 lat temu
elizaniemcewicz - Oto kilka porad:

1. Wyznacz cel i podziel go na mniejsze kroki
2. Równowaga pomiędzy zdobywaniem wiedzy a praktyką
3. Usuń wszystko co może Ci przeszkadzać
4. Odpowiednia motywacja
5. System nagród i kar
6. Regularność i czas

więcej można dowiedzieć się tutaj:
https://www.fabrykacv.com.pl/artykul/jak-uczyc-sie-nowych-rzeczy
- 2 lata temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 9

zorija

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Zamiast się przejmować zacznij robić więcej powtórek a efekty przyjdą z czasem. Postaraj się o więcej cierpliwości. Nikt jeszcze nie nauczył się obcego języka w miesiąc.
Po prostu bądź jak Tommy Lee Jones w "Ściganym":)
rupcio

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Przede wszystkim, słówka zapomina się, jeśli się ich nie używa. Nie wystarczy wykonywać same powtórki, ale najlepiej wspomóc je jeszcze używaniem języka w 'realistycznych' sytuacjach.

Polecam zapisanie się na anglojęzyczne fora tematyczne (np. na temat czegoś, co nas interesuje...to może być forum fanów jakiegoś zespołu, forum kinomaniaków etc.) i aktywne udzielanie się w miejscach, gdzie zachodzi użycie autentycznego języka.

Wówczas, korzystając aktywnie w forum, wplatamy świeżo nabyte słowa i wyrażenia w nasze wypowiedzi.

Minusem korzystania z takiego typu forum jest to, że w ostatnich latach drastycznie pogorszyła się jakość pisania w internecie, szczególnie w przypadku języka angielskiego. Należy wówczas ostrożnie podchodzić do analizowania wypowiedzi innych osób, skupiając się na 'content' a nie 'grammar'.

Tak czy inaczej, autentyczne posługiwaniem się językiem jest najlepszym sposobem na utrwalanie zarówno słownictwa, jak i gramatyki. Alternatywą na forum, są również oczywiście rozmowy z native speakerami. Jak poszukacie uważnie w sieci, to zobaczycie, że jest wielu native speakerów angielskiego na świecie, którzy chętnie nauczą się języka obcego. Można umawiać się na rozmowy na Skype. Ku mojej radości, w większych miastach (nazwijmy to 'akademickich') funkcjonują w trakcie roku akademickiego 'language exchange clubs' gdzie studenci Erasmusa oraz zainteresowani Polacy chętnie spotykają się, aby a) pogadać razem po angielsku w większych grupach b) spotykać się w parach, i prowadzić po godzinie lekcyjnej zajęć ze swojego języka ojczystego.
marcin.m
Pracownik eTutor
10 lat temuzmieniany: 10 lat temu
szad0x - Spoko, na chłodno to sobie wszystko przemyślałem i stwierdziłem, że czas na przerwę do końca lipca (wyjdzie w sumie 2 tyg), poza tym pracuje na 3 zmiany i to pierwsza praca na wakacje do końca lipca, a organizm zauważyłem już wariuje, ze snem, a chyba wiadomo na co przekłada się brak dobrego snu, postaram się poszukać jakiegoś partnera do rozmów i używać jak najwięcej świeżych słów. Tylko gdzie go znależć ? - 10 lat temu
rupcio - nie musisz szukać wymówek:) - 10 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

w dzisiejszym dodatku do gazety wyborczej pt."na pamięć" - tego się dowiedziałam:

Chcesz zapamiętać czytany tekst? Przeczytaj go na głos. Do takich wniosków doszli brytyjscy naukowcy po serii eksperymentów z zapamiętywaniem treści przez studentów. U podłoża tego zjawiska leży prawidłowość, iż nasz mózg lubi rzeczy wyraziste. To dlatego z taką łatwością zapamiętujemy rzeczy dziwne i niezwykłe. Nazywamy to efektem von Restorff. Niemiecka psycholożka i lekarka Hedwig von Restorff odkryła bowiem, że przy uczeniu się listy bezsensownych słów łatwiej zapamiętuje się te, które w jakiś sposób wyróżniają się spośród innych (na przykład są napisane większymi literami lub mają inny kolor).

Zdaniem naukowców nasz mózg na słowa czytane na głos reaguje jak na dziwadła. Wyłapuje je jako wyjątkowe i zapamiętuje lepiej od tych przeczytanych cicho. Niezwykły efekt czytania na głos wykorzystywał Heinrich Schliemann, słynny odkrywca Troi, a także poliglota samouk (znał angielski, francuski, portugalski, włoski, hiszpański, holenderski, grecki, starogrecki i arabski). Obcych słówek uczył się zawsze na głos, a przyswojenie kolejnego języka zajmowało mu około sześciu tygodni. Z powodu swojej hałaśliwości musiał dwukrotnie zmieniać mieszkania na żądanie zniecierpliwionych sąsiadów. Aby mieć słuchacza, za parę franków wynajmował człowieka, który go po prostu słuchał, choć nic nie rozumiał, co Schliemannowi w niczym jednak nie przeszkadzało. http://wyborcza.pl/napamiec/1,139824,16372305,Powiedz_to_glosno.html - trzeba będzie chyba się zabrać za wywrzaskiwanie angielskich słówek!
zorija
rupcio - choć raz w wyborczej napisali prawdę:) - 10 lat temu
quantum137 - Bardzo interesujący wpis zorija! - 10 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Using Emotion To Learn English Faster....

Przykład skutecznej nauki słówek i zwrotów, który możemy dostosować do swojej nauki.
Pokazany na przykładzie w 18 minucie nagrania...

https://www.youtube.com/watch?v=v5XZdZsEtq8

Ucz się całym ciałem głośno powtarzając zwroty,mając pozytywne nastawienie do nauki. Cała reszta w nagraniu.

Cytat z nagrania:
"Close your door so your family doesn't think you're totally crazy"

Śmieszny sposób nauki...
Muszę sam sprawdzić na sobie czy działa ale myślę, że ucząc się w taki sposób szybciej można zapamiętać słowa na dłużej.

pzdr
jacek811
CarlSmith - Hey there!! I am Carl from miles smart tutoring. I am an English tutor who helps you in learning English for more details check out our website @ https://milessmarttutoring.com/english-tutoring/ - 5 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

dzisiaj znowu wpadłam na ciekawy artykuł :http://kopalniawiedzy.pl/jezyk-nauka-dziecko-dorosly,20726 -najbardziej zaintrygowało mnie to,że nauka gramatyki u dorosłych przebiega z lepszym skutkiem kiedy "coś innego przeszkadza" (ja zawsze w tym czasie słucham muzyki)
"To ekscytujące wyniki, gdyż dowodzą, że zwiększenie wysiłku podczas nauki języka daje różne wyniki w zależności od tego, jakiego elementu języka się uczymy. Wskazują one, że skupienie się sprzyja nauce dość prostych elementów, takich jak nowe słowa, jednak przeszkadza ono w nauce rzeczy bardziej skomplikowanych, jak gramatyka - mówi profesor lingwistyki Michael Ramscar z Uniwersytetu w Tybindze."
zorija

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Uczenie się na pamięć jest zmorą wielu ludzi, ja też mam z tym problemy.

Mnie w zapamiętywaniu słówek (gdy nie ma obrazków) pomagają przykładowe zdania umieszczane pod słówkiem, które następnie adoptuje do sytuacji z mojego życia i powtarzam je wielokrotnie do ściany tak, jakbym z kimś rozmawiała. Wówczas jest to mój monolog, prosto z mojego życia, a nie samo powtarzanie przykładowych zdań z użyciem danego słowa.

Ważne jest mówienie na głos a nie w myślach. Mnie to bardzo pomaga, ponieważ to, co mówię, dotyczy mnie i mojego otoczenia, łatwiej wtedy zapamiętuję nie tylko słówko, ale również zwroty. Oczywiście robię tak, gdy mam więcej czasu na naukę.
S
sharky1w
10 lat temuzmieniany: 10 lat temu
piotr.grela - Wraz z praktyką nauką słówek, shadowingiem, czytaniem książek, oglądaniem filmów a przede wszystkim rozmową, nabywamy swobodności, automatyzmu w posługiwaniu się językiem obcym. - 3 lata temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Cześć, jeśli chodzi o odpowiedź na Twoje pytanie to mam 2 wpisy.

Pierwszy to krzywa zapominania i prawo powtórek (czyli co ile czasu trzeba powtarzać zdobytą wiedzę)"

https://www.rafalszrajnert.pl/krzywa-zapominania/

Drugi to techniki pamięciowe i mnemoniki (dzięki nim ślad pamięciowy jest mocniejszy):

https://www.rafalszrajnert.pl/techniki-pamieciowe/

W razie pytań pisz, odpowiem.

Pzdr Rafał
R
rafalszr
piotr.grela - Interesująca jest Pana praca.

"Czytając książkę lub słuchając wystąpienia najczęściej zapamiętujemy od 3 do 7 pierwszych i od 2 do 5 ostatnich słów (jest to „efekt świeżości”) Najtrudniej zapamiętać środek materiału.

Prawo powtórzeń – powtarzające się informacje pamiętamy lepiej. Dlatego podczas nauki bardzo ważne jest powtarzanie materiału.

Nauka niewielkiej partii materiału – kilka do kilkunastu powtórek w ciągu 72 godzin. Dzięki temu informacje przechodzą z pamięci krótkoterminowej do pamięci długoterminowej.
Jeśli czeka nas nauka dużej ilości materiału to najlepiej jeśli powtórki będą rozłożone w czasie."
- 3 lata temu zmieniany: 3 lata temu
ang-nsw - To zła wiedza dla uczących się, którzy nie mają kontaktu z żywym językiem na codzień. - 3 lata temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

systematyczność i wytrwałość
methodicalness
R
roman1958

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Podobne wątki