ZALOGUJ SIĘ

Jak poprawnie zadać pytanie: "Czy masz jakieś dzieci?"

11 lat temuostatnia aktywność: 11 lat temu
Która wersja pytania "Czy masz jakieś dzieci?" będzie poprawna i dlaczego ta druga jest niepoprawna?
Do you have any children?
Have you got any children?
michal.molka

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 2

ipon
11 lat temuzmieniany: 11 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Obie wersje pytania są poprawne, pytania z have możesz tworzyć albo używając do/does ( przykład 1) albo poprzez inwersje have got (przykład 2). Przy czym powinieneś pamiętać, że pytań z have tworzonych przez inwersje nie powinno się stosować w mowie i piśmie formalnym.
E
ewka2012
michal.molka - Dzięki za info.
Jeśli można stosowac dwie wersje zamiennie ale jednej z nich nie można stosowac w mowie to zadaje sobie pytanie: po jaką cholerę w ogóle zawracać sobie głowe drugą wersją "have got" skoro można ją tylko uzywac w mowie/piśmie potocznym i nie formalnym.
Lepiej nie zawracac sobie głowy różnymi wersjami i używać tylko do/does bo można tych wersji używać wszędzie. Dobrze myślę?
- 11 lat temu zmieniany: 11 lat temu
ewka2012 - W sumie to tak, lepiej zapamiętać wersję do/does. Od pewnego czasu mieszkam za granica i na początku często zdarzało mi się używać formy have got, ale jak ludzie odruchowo mnie poprawiali na do/does (szczegolnie w pytaniach), to stwierdzilam, że lepiej zawsze używać tej formy. - 11 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Podobne wątki