ZALOGUJ SIĘ

kiedy pytanie zaczniemy od "does" a kiedy od "is"

11 lat temuostatnia aktywność: 11 lat temu
dostałam polecenie przetłumaczenia zdania:
Czy muzeum jest jutro otwarte?
napisałam:
does the museum open tomorrow

ale okazało się że to niepoprawnie, bo ma być:
Is the museum open tomorrow?

czasami nie wiem kiedy ma być użyty operator "do" a kiedy zacząć pytanie od "is"?, czy jest jakaś reguła, zasada?
będę wdzięczna za przybliżenie tematu!
D
dorocicha

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 3

ipon
11 lat temuzmieniany: 11 lat temu
Ewelina79 - A mogłabyś powiedzieć w której dokładnie części w przytoczonym linku przez ciebie jest odpowiedź na zagadnienie dorocichy? Bo ja nie znalazłam odpowiedzi w tym linku. - 11 lat temu
ipon - Present Simple forma pytająca: operator do (dla 3 os.l.poj. does) zajmuje pozycję przed podmiotem

Present Continuous :operator+ podmiot+czasownik z końcówką -ing
- 11 lat temu
Ewelina79 - Przecież w pytaniu autorki tematu, (która jak widać rozumie już czas Present Simple) - Is the museum open tomorrow? nie ma ani operatora do/does ani czasownika z końcówką -ing.
- 11 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

o ile pamietam zasadnicza roznica to: Is, are uzywamy przy czasowniku 'byc' czyli: czy muzeum 'JEST' jutro otwarte? mamy tu czasownik 'byc' natomias przy lubic, kochac, zyc itd. uzywamy operatorow do ,does np do you like me? czy Does she like this book?
K
katrina33

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Zdanie twierdzące do tego pytania zaczyna się: "The museum is open (...)", więc pytanie musi mieć "is" z przodu. Do pytania "Does the museum open (..)" byłaby odpowiedź "The musem opens (...)", a to by znaczyło, że muzeum otwiera, na przykład puszki, pudełka czy inne takie ;) Jak katrina333 napisała - tu rządzi czasownik "jest", a nie "otwarty".
T
tsadowski

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.