ZALOGUJ SIĘ

Uzupełnienie dotyczące czsowników nieregularnych: lie - leżeć, lie - kłamać

11 lat temuostatnia aktywność: 11 lat temu
Szanowni Państwo! Jak wyczytałem w słowniku DIKI, że w zależności od znaczenia wymienionego w pytaniu słowa występują dwie formy nieregularne: lie (kłamać) - lied, lied, dla lie (leżeć) - lay, lain. Może powinniście Państwo umieścić oba znaczenia na Waszej liście? Pozdrawiam. Kumpelzos
K
Kumpelzos

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 2

"Lie" w znaczeniu "kłamać" jest czasownikiem regularnym, choć są listy czasowników nieregularnych, gdzie jest umieszczany. Pewnie ze względu na częste mylenie z nieregularnym "leżeć".
"LieD" to wszak forma regularna (dla mnie to tak samo jak w live-liveD, like-likeD). Nie wiem czemu w diki jest opisana jako forma nieregularna :/

edit: P.S.) Dział z pytaniami nie jest na bieżąco czytany przez pracowników eTutora, jeśli masz pytanie/zgłoszenie bezpośrednio do Administracji skorzystaj lepiej z linku "kontakt" albo "zgłoś problem". Pozdrawiam.
knorwid
11 lat temuzmieniany: 11 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Dzień dobry,

dziękujemy za zwrócenie uwagi.
Forma czasownika "lie" regularna jest podana w Diki dla ułatwienia, ponieważ czasownik ten, w zależności od znaczenia ma różną odmianę.
Jest to forma regularna, ale w Diki, jeśli podajemy formy przeszłe, wtedy te formy są oznaczone jako nieregularne i dla jednego czasownika nie będziemy tego zmieniać.
Ponieważ jest to czasownik regularny, dlatego nie dodajemy go do listy czasowników nieregularnych.

Użytkownik knorwid ma rację, lepiej zgłaszać takie rzeczy bezpośrednio do nas na adres [...]@etutor.pl albo przez odnośnik "Zgłoś problem".

Pozdrawiam,
Agnieszka
A
agazerka

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Podobne wątki