ZALOGUJ SIĘ

Toilette - Jak tego używać?

12 lat temuostatnia aktywność: 12 lat temu
Obszukałam wszystkie słowniki jakie mam i nie znalazłam słowa które podane jest w DIKI: "toilette" czyli według DIKI: "toaleta osobista."

Jak właściwie używać tego słowa skoro nie można powiedzieć :"I do my mornig toilette" czy "I make my morning toilette...."W zamian za to mówi się: I prepare myself?

Ktoś ma jakieś pomysły jak powiedzieć że wstaję i robię poranną toaletę aby nie pisać wszystkich czynności po kolei? Można jakoś wykorzystać do tego ten rzeczownik "toilette" podany w DIKI którego nie znalazłam w żadnym innym słowniku?

Pozdrawiam.

https://www.etutor.pl/szukaj/?q=toilette&ets.x=0&ets.y=0
E
efogt

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 2

Też trochę poszperałem, ale chyba nie do końca pomogę.

W przypadku toalety osobistej to użycie przypomina mi trochę to nasze polskie występujące w liczbie pojedynczej.

Znalazłem taki przykład:
Shame to disturb his toilette, when he had been so meticulous that morning.

W British Corpus jest niewiele przykładów z użyciem tego słowa w znaczeniu, które podajesz. Nie ma żadnego przykładu z „make” czy „do”.

W przypadku kosmetyku, wody toaletowej używamy eau de toilette (tak samo jak eau de parfum)

e.g. A perfume atomiser with every 50ml Eau de Toilette purchase.
The eau de toilette comes in a refillable silver and gold metal barrel case.


Znalazłem też użycie tego słowa w znaczeniu ubikacja:
Their table was close to the door of the toilette from which came the smell of urine mixed more faintly with disinfectant.

Moim zdaniem we współczesnym angielskim to słowo występuje tylko w sensie wody toaletowej. Reszta to archaizmy.
piter_c
efogt - Dziękuję. Odnoszę takie samo wrażenie że to słowo nie jest w powszechnym użyciu jeśli chodzi o toaletę codzienną...
Pozdrawiam.
- 12 lat temu
Bilberry - mi też się wydaje, że nikt tak nie mówi - 12 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Ja znalazłam takie przykłady:
Emily got up to begin her morning toilette
I should have been inspired by his example to go shave carefully and perform a thorough toilette; instead I dashed under the shower and left the stubble for tomorrow.
I performed a perfunctory toilette and went in search of him.
He drew Saskia in her bath, at her toilette, looking after her son Titus, getting out of bed, preparing food.
She still approaches her daily toilette with all the excitement of a seven-year-old let loose in her mum's make-up bag.
I
izolda666
efogt - Super, w końcu mam jakieś pojęcie jak można użyć tego dziwnego słowa. Dzięki wielkie za pomoc.
Pozdrawiam serdecznie.
- 12 lat temu zmieniany: 12 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Podobne wątki