ZALOGUJ SIĘ

You're not going to solve any problems here.

12 lat temu
jaki to jest czas i co oznacza to zdanie z góry dziękuje za odp
M
monisia19882

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 3

To konstrukcja "be going to":

Podmiot (you) + "be" (are = 're) + going to + bezokolicznik (solve) + reszta zdania.

Zdanie przypomina zdanie w Present Continuous (z głównym czasownikiem "go"), ale oznacza przyszłość. "Be going to do sth" najczęściej wyraża czyjeś zamiary, plany, ale w Twoim zdaniu mamy do czynienia z innym użyciem - wnioskujemy o przyszłości z różnych oznak, które obserwujemy teraz.

Dosłownie tłumaczy się: Nie rozwiążesz/Nie rozwiążecie żadnych problemów tutaj, co należy rozumieć jako:
(Wszystko wskazuje na to, że.../Wygląda na to, że...) nie znajdziesz tutaj rozwiązania.

Pozdrawiam

PS. Mam nadzieję, że znalazłaś tutaj rozwiązanie. :)
askawska
Ewa_G1967 - Anno mogłabyś coś napisać jak rozróżnić konstrukcję "be going to" czasem Present Continous. Jak to się ma na konkretnych zdaniach?!! - 12 lat temu
askawska - Ewo, sprecyzuj, proszę, bo miejsca mało na wywody :) - chodzi o użycie czy o formę?
Jeśli o użycie, to tutaj się kiedyś rozpisałam o formach przyszłych na przykładzie jednego zdania:
https://www.etutor.pl/pytania-jezykowe/pytanie/112011-To_be_going_to_czy_Present_continuous_.html
- 12 lat temu zmieniany: 12 lat temu
askawska - A jeśli chodzi Ci o to, jak rozumiem podobieństwo "be going to" do Present Continuous, jeśli chodzi o formę, to miałam na myśli to, że właściwie "be going to" używasz jak czasu Continuous (najczęściej Present Cont.) - 12 lat temu zmieniany: 12 lat temu
askawska - Masz formę czasownika "be" (czyli np. am, is lub are) i czasownik z końcówką -ing (w tym wypadku "go"). "To" z bezokolicznikiem można zaliczyć do "reszty zdania". Pytania tworzy "be" przez inwersję (jak zwykle w czasach Continuous), a po podmiocie przepisujemy czasownik z -ing (czyli "going") i całą resztę.

- 12 lat temu zmieniany: 12 lat temu
askawska - Na konkretnym przykładzie:
He is going to the theatre next Saturday. (kupił już bilety - Present Cont.)
He is going to go to the theatre next Saturday. (taki ma zamiar, ale dopiero będzie się starał dostać bilety - "be going to")
Is he going to the theatre next Saturday? Yes, he is. (Pres. Cont.)
Is he going to go to the theatre next Saturday? Yes, he is. ("be going to")
Itd., itd.
- 12 lat temu zmieniany: 12 lat temu
Ewa_G1967 - Dziękuję właśnie o to mi chodziło. Dziękuję zawsze mam problem a może miałam;)) z wywnioskowaniem czy to be going to czy już Present Continous. - 12 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Sa trzy zastosowania tej konstrukcji:
1.Do wyrażania decyzji i planów podjętych wcześniej

Struktura "to be going to" słuzy do mowienia o przyszłości, gdy chcemy powiedzieć ze ktos ZAMIERZA, ma zamiar cos zrobic. Zdanie konstruujemy w ten sposob: podmiot + to be (dopasowny do odpowiedniej osoby, czyli am/is/are) + going to + czasownik w 1 osobie


2.Do przewidywania zdarzeń przyszłych w oparciu o teraźniejszość
The clouds are gathering. It's going to rain.

3. Do wydawania poleceń i odmawiania - I TUTAJ TWOJ PRZYKŁAD ROWNIEZ BY PASOWAŁ (zalezy to jednak od kontekstu)

You're not going to solve any problems here. <-- Nie bedziesz rozwiazywac tutaj zadnych problemow.
renata85
askawska - Masz rację, zapomniałam o punkcie 3. - 12 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Nie jest to czas ale konstrukcja: "to be going to" , używana do wyrażania przyszłości w związku z zaplanowanymi działaniami które na pewno nastąpią -albo i nie - w przyszłości. Poprzez tą konstrukcję można odmówić komuś czegoś lub użyć jej gdy mówimy o czymś jakimś wydarzeniu które ma nastąpić lub nie i mamy do tego już jakieś informacje, fakty.
Powyższe zdanie oznacza: nie rozwiążesz żadnego problemu tutaj. A skoro użyta została konstrukcja "to be going to" to w tym przypadku mamy do czynienia z tym że mówimy o jakimś wydarzeniu które nie nastąpi i mamy powody by tak twierdzić, znamy jakieś fakty i wiemy na pewno że to wydarzenie nie nastąpi, że problemy nie zostaną jednak rozwiązane. Osoba do której się zwracamy w ten sposób może nie mieć zamiaru rozwiązywać żadnego problemu, wiemy o tym doskonale i dlatego mówimy w ten sposób. Czyli użyjemy jednego z zastosowań tej konstrukcji.
Można tą konstrucje porównać do czasu Present Continuous(który jest używany do wyrażania zaplanowanej przyszłości) czyli "I am doing", jednak nie zawsze można używać ich zamiennie.

Może ktoś wytłumaczy to lepiej, jeśli moje tłumaczenie wyda Ci się zbyt zawiłe:)
Pozdrawiam.
E
efogt

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Podobne wątki