ZALOGUJ SIĘ

dlaczego nie można by było pisać wymowy fonetycznej

12 lat temu
dlaczego nie można by było pisać wymowy fonetycznej w przykładach zdań do wyrazów??
czasem cięzko się wsłuchać w lektora a gdy była wymowa fonetyczna byłoby łatwiej rozwiać wątpliwości:))
K
KiniaG

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 2

zawsze możesz sprawdzić kłopotliwy wyraz w słowniku, tam jest zapis. Wystarczy kliknąć 2 razy na danym słowie i voila! ;)
zolzica
KiniaG - rozumie - jednak nieo to mi chodziło - 12 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Poruszasz ciekawą kwestię, więc pozwól że dodam swoje 3 grosze.
Zapis fonetyczny ułatwia pewne kwestie językowe, np. pozwala na poznanie standardowej wymowy danego słowa "na sucho" (bez dźwięku).
By poprawnie z niego korzystać, należy mieć solidne podstawy i opanowaną już generalnie wymowę.

Osobiście spotkałem się z zapisem fonetycznym dopiero na studiach, będąc mniej więcej na poziomie B2-C1.
Trzeba było wykuwać kilka tysięcy słówek i opanować ich pisownię fonetyczną w przeciągu kilku miesięcy by zdać egzamin z wymowy.
Będąc więc na relatywnie wysokim poziomie miałem spore problemy by przywyknąć do zapisu fonetycznego nie wspominając o jego wykorzystaniu, bo to przyszło po wielu miesiącach wytężonej nauki. (Jest to tak jakby inny język.)

Do czego zmierzam, otóż na poziomach niższych a już na pewno na poziomach A, zapis fonetyczny może wyrządzić więcej szkody niż pożytku jeśli nie wie się jak z niego korzystać.

W swoim pytaniu przytaczasz lekcje zupełnie dla początkujących i nie widzę sposobu w jaki miałoby to pomóc w nauce osobom będącym na tym poziomie.

Pozdrawiam
quantum137
12 lat temuzmieniany: 12 lat temu
KiniaG - jak by mi mogło pomóc?
Czytałam jak fonetycznie wymawiać litery osobno, a teraz bym mogła składać je w głowie w całość - budować sobie składnie mówionego jezyka, rozumieć, przyswajać, analizować.
Widzisz skoro te zdania i tak są ukryte to i wymowa fonetyczna była by ukryta - jeśli ktoś będzie potrzebował prostych wyrazów pojedynczych otrzymuje to,jeśli ktoś bedzie potrzebował czegoś więcej - tzn już zdań z wymową fonetyczną mógłby je tu znaleźć.
- 12 lat temu
KiniaG - cz2 mojego komentarza :
Gdyby uczono Cię wymowy fonetycznej od dziecka (od początku) zdałbyś i to bez wkuwania kilku tys słówek z wymową fonetyczny po kilku latach nauki języka. Zapewne miałeś jakieś problemy bo wydawało Ci się, że db wymawiasz, a tak nie było i później przysfojony tok myślenia-wymowy musiałeś zmieniać.
- 12 lat temu
KiniaG - cz3 mojego komentarza
Powiem CI że to jest o wiele cięższe - mówi Ci to osoba, która ma duży problem z czytaniem angielskich słów i jestem na podstawach i to podstawy są podstawą nauki języka i ja potrzebuje rozgryzać wymowe na "chłopkski rozum" jesli to tak tu można powiedzieć - ja chce zdanie usłyszeć, powtórzyć, spojrzeć jak się fonetycznie poprawnie wymawia, powtórzyć, zrozumieć polskie znaczenie i wtedy czuje się w pełni usatysfakcjonowana :))
- 12 lat temu
KiniaG - cz4 mojego komentarza

Reasumując jesteś przykładem, że ciężko po kilku latach nauki języka wrócić do czegoś co było by łatwe gdybyś przysfajał sobie to od początku -- to tak jak umiejąc coś zaawansowanie nagle okazuje się że nie umiesz postaw (tu językowych, fonetycznych) by np uczyć innych - więc idąc od początku jednocześnie w dwóch płaszczyznach czuje, że tworze w głowie jedną wspólną całość, której mi tu brakuje
- 12 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Podobne wątki