ZALOGUJ SIĘ

Pytanie o sposób na poprawną wymowę liczby 3

5 lat temuostatnia aktywność: 5 lat temu
Witam, czy ktoś zna jakiś prosty skuteczny sposób na poprawną wymowę liczby 3 three? niby prosta sprawa ale sprawia trudność tym bardziej, ze przez mniej doświadczonych uczących się często zamiast wymawiać poprawnie 3 wymawia się drzewo.
P
PiotrTomon

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 3

Zaakceptowana przez pracownika eTutor
Zamiast "drzewo/tree" bywa że wychodzi "free" :-(

Trzeba w czasie wymowy "th" przód języka mieć między górnymi a dolnymi zębami (siekaczami) i jednocześnie powiedzieć "f". Dotykanie językiem siekaczy od wewnątrz nie wystarcza. Trzeba koniuszek języka wystawić między zębami.
Można też skorzystać z instrukcji na YT.
parseq
5 lat temuzmieniany: 5 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Zaakceptowana przez pracownika eTutor
Dźwięk TH /θ/ uzyskuje się przez dotknięcie końcem języka przednich zębów. Najprościej zrobić to tak, jak opisał parseq. Też uczyłem się w ten sposób. Spróbuj lekko otworzyć usta, tak, żeby powstała szczelina między górą i dołem siekaczy i spróbuj na niej oprzeć język. Jeśli aparat mowy jest ułożony prawidłowo, w trakcie tworzenia tego dźwięku powietrze powinno przepływać w miarę swobodnie, tak, żeby dało się ten dźwięk utrzymać przez kilka sekund. Radzę też nie wysuwać języka za mocno, bo wtedy trudno jest mówić płynnie. Język powinien lekko uderzyć w zęby, żeby było słychać ten "sepleniący" dźwięk.

TH może być unvoiced (bezdźwięczne) — w alfabecie fonetycznym /θ/, tak jak w wyrazach "three", "throne", "marathon", "depth" albo voiced (dźwięczne) —/ð/ w wyrazach "they", "mother", "weather" czy "the". Pozycja aparatu mowy jest dokładnie taka sama. Różnica jest tylko w tym, że TH w "three" wykonuje się bez angażowania strun głosowych, puszczając samo powietrze, a TH w "they" porusza struny głosowe. Dla ułatwienia uczy się nas, że TH brzmi jak f, t, w albo d, ale to spore uproszczenie. Lepiej jak najszybciej nauczyć się prawidłowej wymowy, co mimo wszystko nie jest takie trudne. Na początku na pewno trudno jest przeskakiwać między głoskami. Przez pewien czas miałem na przykład problem z wymówieniem S i TH obok siebie w wyrażeniu typu "those things that" ale z czasem to samo zaczyna płynnie wychodzić.

Tyle jeśli chodzi o pierwszą głoskę, a co do reszty wyrazu chyba nie powinno być większego problemu. Pamiętaj tylko, że angielskie R wymawia się inaczej niż polskie.

Na YT znajdziesz dużo filmików jak wpiszesz sobie "th pronunciation" albo w ogóle "english pronunciation" z różnymi głoskami. Tutaj filmik Rachel, w którym jest w sumie wszystko, co napisałem, łącznie ze słowem "three". Co prawda ona uczy wymowy US, ale TH to akurat jest takie samo we wszystkich akcentach.
https://rachelsenglish.com/english-pronounce-th-consonants/
?
Gość
5 lat temuzmieniany: 5 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

dzięki za wskazówki będę próbować
P
PiotrTomon

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Podobne wątki