ZALOGUJ SIĘ

Hiszpański w podróży - jakie słówka warto znać

25.04.2024

Powrót do listy wpisów

Nie możesz doczekać się swoich wakacji w Hiszpanii, ale Twój hiszpański raczej nie jest na nie gotowy? Przed podróżą na Półwysep Iberyjski lub hiszpańskie archipelagi warto poznać słownictwo, z którym możesz się tam zetknąć. Pożegnaj stres związany z pytaniem o drogę, zakupem biletu czy rezerwacją noclegu - z naszym wpisem.

Lotnisko i co dalej?

Do Hiszpanii oczywiście najszybciej i najłatwiej jest dolecieć samolotem (ir en avión). Gdy już znajdziesz się na lotnisku (en el aeropuerto), możesz odebrać bagaże (recoger el equipaje) i kierować się w stronę wyjścia (la salida). Zależnie od lotniska, na zewnątrz terminalu możesz szukać przystanku autobusowego (la parada de autobús), stacji metra (la estación de metro), stacji kolejowej (la estación de tren) lub postoju taksówek (la parada de taxis). Wiele osób decyduje się także wypożyczyć samochód (alquilar un coche).

¿Dónde puedo alquilar un coche?
Gdzie mogę wypożyczyć samochód?


Gdzie jest przystanek autobusowy?

Wybierając autobus, miej na uwadze, że w wielu miejscach bilet kupuje się u kierowcy, warto więc mieć odliczoną pewną kwotę, by móc zapłacić gotówką (pagar en efectivo). Aby nie przegapić miejsca docelowego, zwróć uwagę na komunikaty głosowe informujące o kolejnym przystanku (la próxima parada). 


Poproszę jeden bilet do centrum.

¿Cómo puedo llegar al hotel Oasis? 
Jak mogę dojechać do hotelu Oasis?

¿A dónde va este autobús? 
Dokąd jedzie ten autobus?

Możliwe, że taksówkarze sami zaoferują kurs do miasta, ale zanim się zdecydujesz, możesz zapytać: ¿Cuánto costará una carrera a la calle…?, czyli: Ile będzie kosztować kurs na ulicę…?. Zawsze lepiej wiedzieć wcześniej, żeby uniknąć bankructwa na samym początku wakacji.- Dokąd jedziemy?
- Proszę do hotelu Continental.

Pobyt w hotelu - przydatne zwroty

Kiedy dotrzesz do hotelu, w recepcji powiedz: Tengo una reserva, czyli: Mam rezerwację lub Quiero reservar una habitación - Chcę zarezerwować pokój. Jeśli Twój pokój znajduje się na piętrze, możesz skorzystać z windy (el ascensor). Pamiętaj też, żeby sprawdzić godzinę wymeldowania (la hora de salida) oraz kiedy serwowane jest śniadanie. Miejmy nadzieję, że Twój pobyt będzie udany, ale w wypadku problemów z pokojem, poinformuj recepcję: Tengo un problema con mi habitación. - Mam problem z moim pokojem.


O której godzinie jest śniadanie?

Pociągiem przez Hiszpanię

CIEKAWOSTKA: Hiszpania ma jedną z najlepiej rozwiniętych sieci kolejowych w Europie (ponad 15 tysięcy kilometrów), w tym kolej dużych prędkości (el tren de alta velocidad), czyli AVE (Alta Velocidad Española), w większości obsługiwaną przez państwowe przedsiębiorstwo Renfe. Pociągi osiągają prędkość nawet ponad 300 km/h, dzięki czemu podróż z Barcelony do Madrytu trwa tylko 2,5 godziny.

Podróżowanie koleją w Hiszpanii jest zatem powszechne (choć nie najtańsze), więc żeby kupić swój bilet, możesz udać się do kasy, najczęściej oznaczonej napisem Venta de billetes (sprzedaż biletów).

¿Cuánto cuesta un billete a…?
Ile kosztuje bilet do…?

¿A qué hora sale el tren a...?
O której godzinie odjeżdża pociąg do...?


Dzień dobry, chciałabym kupić bilet do Pampeluny.

Przy zakupie biletu możesz wybrać miejsce przy oknie (el asiento de ventanilla) lub przy przejściu (el asiento de pasillo). W niektórych pociągach możesz także natrafić na opcję wyboru siedzenia w wagonie ciszy (el coche en silencio), w którym nie będą Cię rozpraszać zbędne dźwięki i rozmowy.

Czas wracać

O ile po przylocie (la llegada) poruszanie się po lotnisku nie powinno sprawiać problemów, o tyle przed odlotem (la salida) należy przejść więcej kroków, by znaleźć się na pokładzie samolotu (a bordo de un avión). Zależnie od posiadanego bagażu, udaj się do punktu odprawy bagażowej (la facturación de equipaje) lub, z bagażem podręcznym (el equipaje de mano), od razu do kontroli bezpieczeństwa (el control de seguridad). W obu miejscach należy pokazać kartę pokładową (la tarjeta de embarque) oraz dowód osobisty (el DNI) lub paszport (el pasaporte). 

¿Puedo ver su tarjeta de embarque?
Mogę zobaczyć pani/pana kartę pokładową?


- Poproszę pana dowód osobisty.
- Proszę bardzo.

Pracownicy lotniska mogą poprosić Cię o wyjęcie z walizki (la maleta) lub plecaka (la mochila) urządzeń elektronicznych (los dispositivos electrónicos). Jeśli wszystko pójdzie gładko, możesz udać się w stronę swojej bramki (la puerta), której numer znajdziesz na tablicy z rozkładem lotów (el horario de vuelos), a po drodze wejść do sklepu bezcłowego (la tienda libre de impuestos).

Czasami jednak bywa tak, że lot jest opóźniony (retrasado) i musisz poczekać w hali odlotów (la sala de embarque) na komunikat o wejściu na pokład (el embarque).


I to by było na tyle. Z tak bogatym arsenałem hiszpańskich słówek i zwrotów możesz ruszać na upragnione wakacje bez stresu. Życzymy przyjemnego lotu (bez opóźnień)! 🤞


Najważniejsze słówka z tego wpisu możesz powtórzyć TUTAJ. Pamiętaj, aby dodać je do powtórek, by móc sięgnąć do nich w dowolnym momencie.

Do hiszpańskich wojaży możesz także przygotować się, wykonując nasze quizy Hiszpania bez tajemnic i Kuchnia hiszpańska.

 

Ucz się angielskiego z eTutorem!
Odkryj najpopularniejszy w Polsce kurs online Sprawdź

Hej, chcesz coś z eTutora?Złap rabat -40% na kurs angielskiego!SPRAWDŹ >>Zamknij