ZALOGUJ SIĘ

Powtórki językowe w eTutorze - poradnik

20.11.2023

Powrót do listy wpisów

Chcesz piąć się na coraz to wyższe poziomy językowego wtajemniczenia? Kluczem do sukcesu jest regularność i jak najczęstsze powtarzanie materiału. Może to być nie lada wyzwanie. Jak więc powtarzać słownictwo i jak umiejętnie planować powtórki językowe, aby nie zginąć w ich natłoku i widzieć efekty?

Sposobów jest wiele i każdy może mieć swój własny - sprawdzony i ulubiony. Zgodzisz się jednak na pewno, że językowe powtórki powinny być szybkie, proste w obsłudze i nie powinny wymagać zbyt wielu uprzednich przygotowań. A gdyby dodatkowo były przyjemne i interaktywne, to byłaby już pełnia szczęścia.

Pora więc poznać moduł powtórek w aplikacji eTutor. Możesz w nim zawrzeć wszystko, co chcesz powtarzać i sięgać do niego w dowolnym momencie. Zacznijmy więc od początku, czyli wiedzy absolutnie niezbędnej dla każdego użytkownika eTutora i tych, którzy mają apetyt na jego przetestowanie.

Czym jest moduł powtórek w eTutorze

Moduł powtórek, nazywany najczęściej po prostu powtórkami, to narzędzie, które stworzyliśmy, aby usprawnić użytkownikom samodzielną naukę języków obcych na naszej platformie. Jest zawsze pod ręką, więc możesz utrwalać i sprawdzać swoją wiedzę gdziekolwiek jesteś.

Gdzie znaleźć powtórki? W aplikacji mobilnej odnośnik do nich jest widoczny na pasku nawigacyjnym, na dole ekranu. Jeśli natomiast korzystasz z eTutora w przeglądarce na komputerze - znajdziesz je na górnym pasku menu.

Jak działają powtórki w eTutorze

Do powtórek możesz dodawać pojedyncze słowa, wyrażenia, a nawet całe zdania. Jesteś w trakcie wykonywania lekcji w kursie eTutora? Aby dodać wybrany element do powtórek, skorzystaj z niebieskiego buttona (w niektórych typach ćwiczeń) lub kliknij w zielony plus przy słówku czy zdaniu.

Pamiętasz, że słownik Diki jest integralną częścią eTutora? Wyszukiwarka słownika znajduje się na górnym pasku - opatrzona jego logo i lupą. Możesz wpisać w nią dowolne słowo lub wyrażenie, aby zobaczyć jego tłumaczenie w Dikim bez opuszczania aplikacji czy przełączania się pomiędzy kartami w przeglądarce. Do powtórek możesz dodać każde hasło ze słownika Diki, a nawet całe zdanie przykładowe - jeśli tylko są opatrzone zielonym plusem. 

A teraz pora na najlepsze. W eTutorze, powtarzając słownictwo, oceniasz swoje odpowiedzi: źle (klawisz 1), średnio (klawisz 2), świetnie (klawisz 3). System zapamiętuje, jak radzisz sobie z poszczególnymi słowami czy wyrażeniami i częściej wyświetla te, które ciężej Ci przyswoić. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie musisz zastanawiać się nad tym, czy dane słowo zostało już powtórzone wystarczająco wiele razy, by utkwić w głowie - aplikacja robi to za Ciebie.

Jak planować powtórki językowe

W nauce języka online najcenniejsze jest to, że uczysz się tak, jak chcesz - ustalasz własne zasady i częstotliwość nauki. eTutorowe powtórki również możesz dopasować do swoich potrzeb.
Do ustawień przechodzisz za pomocą menu Więcej, które rozwinie się po kliknięciu w trzy kropki w prawym górnym rogu powtórkowego ekranu. 
Tutaj możesz ustawić najlepszą dla siebie częstotliwość powtórek - od niskiej, przez średnią, do wysokiej - co oznacza, że wyliczane przez algorytm interwały będą krótsze lub dłuższe.

Przechodząc do zakładki Filtrowanie i cykle możesz podzielić swój materiał językowy na mniejsze partie. Ta opcja jest szczególnie przydatna, kiedy Twoje powtórki pękają w szwach. Warto je wtedy sensownie zorganizować, aby ich natłok niepotrzebnie Cię nie zmęczył i nie zniechęcił. 
Dodatkowo możesz określić, jakiego rodzaju elementy chcesz powtarzać, czyli na przykład ograniczyć swoje powtórki wyłącznie do słów i zwrotów lub samej gramatyki.

W Kalendarzu możesz zrobić to, co tygryski lubią najbardziej, czyli wakacje od nauki ;). Ambicja i cele to ważne rzeczy, ale - aby nie doprowadzić do “zmęczenia materiału” - warto chwilę odetchnąć. Dzień wolny od powtórek oznaczasz zieloną palemką. 
Na kafelku odpowiadającemu każdemu dniu w miesiącu widzisz liczbę powtórek zaplanowanych na ten dzień oraz tych zaległych (zaznaczone kolorem czerwonym).

Jeśli nie nadążasz z powtarzaniem materiału i zaległości się piętrzą, skorzystaj z opcji Rozkładania zaległych powtórek. Możesz ustawić dowolną liczbę dni (od 2 do 90), na które zostaną rozłożone powtórki i przejść przez nie spokojnie, bez stresu.

Wróćmy jeszcze do widoku pojedynczej powtórki i rozwijanego za pomocą trzech kropek menu. Znajdziesz w nim również zakładkę Elementy w powtórkach, a w niej przegląd wszystkich dodanych haseł podzielonych na: elementy dodane, odrzucone, trudne i te opatrzone notatkami. 

W tym miejscu możesz zagłębić się w swoje powtórkowe statystyki, czyli na przykład sprawdzić, ile razy zostało powtórzone dane hasło, które wyrażenia idą Ci jak z płatka, a które sprawiają więcej trudności. 
Jeśli chcesz usunąć jakiekolwiek hasło z powtórek, wystarczy, że klikniesz w minus. Możesz to również zrobić z poziomu widoku pojedynczej powtórki - ten sam symbol znajduje się w prawym górnym rogu.

Tuż obok niego znajdziesz przycisk umożliwiający dodanie notatki do hasła, opatrzony ikoną dymka. Pusty dymek oznacza, że hasło nie posiada notatki, a dymek wypełniony - że do tego hasła masz przypiętą notatkę. Możesz w niej umieścić cokolwiek zechcesz - zdanie przykładowe, skojarzenie albo jakąkolwiek inną wskazówkę, która ułatwi Ci zapamiętanie danego zwrotu lub ułatwi jego używanie w praktyce.

Pomocnym miejscem mogą również okazać się statystyki - dostępne z poziomu Menu -> Twoje postępy lub po kliknięciu w imię i nazwisko na Profilu. Tutaj znajdziesz informacje o stanie Twoich powtórek na dany dzień: ile masz zaległych haseł, ile zaplanowanych, dodatkowych, czy nowych.

To chyba na tyle podstawowej wiedzy o powtórkach w eTutorze. Nie pozostaje teraz nic innego jak tylko sprawdzić ich działanie w praktyce.

Jeżeli chcesz stać się masterem w samodzielnej nauce języka obcego - stay tuned, będą pojawiać się kolejne poradniki. Dowiesz się jeszcze więcej o tym, jak efektywnie powtarzać słownictwo, jak zmotywować się do nauki i jak może Ci w tym pomóc aplikacja eTutor.
Oczekując na kolejne wpisy, możesz nadrobić zaległości w naszych pozostałych: o “problemie z nauką języka” i tym, co przez niego rozumiemy, o nauce języka z seriali, o metodach skutecznej nauki słówek oraz o tym, co jeszcze (prócz powtórek) znajdziesz w aplikacji eTutor.

Pamiętaj, że jeśli nie masz konta w eTutorze, rejestracja jest całkowicie darmowa i gwarantuje Ci 3-dniowy dostęp i testowanie.

Ucz się angielskiego z eTutorem!
Odkryj najpopularniejszy w Polsce kurs online Sprawdź

Hej, chcesz coś z eTutora?Złap rabat -40% na kurs angielskiego!SPRAWDŹ >>Zamknij