ZALOGUJ SIĘ

Nauka języka obcego z seriali - co oglądać

23.10.2019

Powrót do listy wpisów

Jeśli do tej pory towarzyszyło Wam przekonanie, że nauka języka obcego to wyłącznie książki i lekcje z nauczycielem, pozwólcie, że spróbujemy jeszcze raz wyprowadzić Was z błędu. Języków obcych możemy uczyć się na wiele sposobów – i to takich, które są zdecydowanie ciekawsze od tradycyjnej nauki z podręcznika. Jednym z nich jest nauka języka z seriali telewizyjnych.

Ile razy pojawiła się w naszej głowie myśl, że oglądając seriale, marnujemy czas, który moglibyśmy poświęcić na inne konstruktywne zajęcia? Na przykład na naukę języków obcych, na którą – jak twierdzimy – brakuje nam czasu?

Od dzisiaj koniec z wyrzutami sumienia, które pojawiają się za każdym razem, kiedy włączamy kolejny odcinek. Oglądając zagraniczne seriale, możemy uczyć się języka! Wystarczy tylko wiedzieć, jak to robić.

Jak uczyć się języka z seriali

Oglądając seriale, możemy uczyć się języka obcego na kilka sposobów.

  • Możemy oglądać produkcję w oryginale, bez napisów i doskonalić umiejętność rozumienia ze słuchu. Polecamy to osobom, które są osłuchane z językiem i uczą się już od jakiegoś czasu.
  • Możemy oglądać serial z oryginalnymi napisami i posiłkować się nimi, jeśli nie zrozumiemy, o czym mówią bohaterowie.
  • Na początku nauki języka możemy oglądać serial z polskimi napisami (ale nie z polskim lektorem!). Słuchamy obcego języka, więc ćwiczymy umiejętność rozumienia ze słuchu i zapamiętujemy słówka zupełnie mimowolnie.  
TIP: Połączmy przyjemne z pożytecznym! Nowe słówka, które pojawiają się w serialu, możemy sprawdzać na bieżąco w słowniku Diki. Dodajemy je do swojego zestawu powtórkowego na platformie eTutor jednym kliknięciem (w zielony plus) i później powtarzamy w każdej chwili.

Jakie seriale oglądać, żeby nauczyć się języka

Najważniejsza kwestia – jakie produkcje oglądać, żeby uczyć się języka obcego? Właściwie każde. Dobór tytułu czy też gatunku nie ma w zasadzie żadnego znaczenia, jeśli tylko zastosujemy się do powyższych rad. Niemniej jednak, przygotowaliśmy subiektywną listę seriali, których absolutnie nie można przegapić.

Czarnobyl – Chernobyl

Produkcja HBO opowiadająca o katastrofie elektrowni jądrowej w Czarnobylu w 1986 roku i związanych z nią wydarzeniach. Genialny scenariusz, reżyseria i świetna obsada sprawiają, że każdy odcinek śledzi się z nieustającym napięciem i dreszczykiem emocji. Ten brytyjsko-amerykański serial pomoże w nauce angielskiego i poszerzy w szczególności zasób słownictwa z zakresu... fizyki jądrowej :), czyli nuclear physics . Dowiemy się, jak po angielsku nazywamy wybuch (explosion ), elektrownię atomową (nuclear power station ) czy chorobę popromienną (radiation sickness ). Świetny serial, nie tylko dla fanów nauk ścisłych.

Chernobyl (source:www.hbogo.pl
Chernobyl, source: www.hbogo.pl

Rok za rokiem - Years and Years

Coś dla miłośników brytyjskiego akcentu i klimatu Black Mirror. Akcja Years and Years rozgrywa się w Londynie i jego okolicach i pokazuje, jak może wyglądać nasze życie za kilkanaście lub kilkadziesiąt lat. W rolach głównych między innymi doskonała Emma Thompson, Rory Kinnear (Dom grozyPenny Dreadful) i Russel Tovey (Spojrzenia - Looking). Świetny pomysł na spędzenie wolnego czasu i naukę angielskiego. Produkcja BBC dostępna na HBO. 

Years & Years
Years and Years, source: www.hbo.com

Nasza planeta - Our Planet

Dzika przyroda (wildlife ) zestawiona z gorzką refleksją o zmianie klimatu (climate change ) i destrukcyjnym wpływie człowieka na naturę. David Attenborough zabierze nas w niezapomnianą i zapierającą dech w piersiach podróż po świecie fauny i flory. Nasza planeta to nie tylko świetny wybór do osłuchania się z brytyjskim angielskim, ale także skarbnica przyrodniczego słownictwa. Lasy deszczowe (rain forest ) i rafy koralowe (coral reef ), bieguny północny (North Pole ) i południowy (South Pole ), drapieżniki (predator) i lęgowiska (breeding ground ) - to tylko garstka przydatnych słów. Obowiązkowa pozycja na serialowej liście, do obejrzenia na Netflixie.

Our Planet
Our Planet, source: www.news.newonnetflix.info

Dark

Cztery rodziny, cztery historie, dwójka zaginionych dzieci i podróże w czasie. Tak można opisać ten serial w kilku słowach. Dark to jednak dużo więcej. Niemieckojęzyczna produkcja Netflixa może pochwalić się naprawdę skomplikowaną i pokrętną fabułą, której śledzenie wymaga dużego skupienia i zaangażowania. Niemniej jednak robi się to z ciekawością i w niesamowitym napięciu, więc naprawdę warto. Udajcie się z bohaterami Dark w die Zeitreise (podróż w czasie). Viel Spaß!

Dark
Dark, source: www.syfy.com 

Od teraz koniec z wyrzutami sumienia! Możemy łączyć przyjemne z pożytecznym - uczyć się języka obcego podczas oglądania seriali! Oczywiście pod warunkiem, że nie zapominamy o notowaniu i powtarzaniu nowych słów i zwrotów.

Wszystkie angielskie wyrażenia użyte w tym wpisie znajdziecie na dedykowanej liście słówek. Klikajcie i dodawajcie do powtórek.

LISTA SŁÓWEK

A jeśli chcecie jeszcze pozostać w filmowo-serialowym klimacie i macie ochotę na więcej słownictwa i kilka hollywoodzkich ciekawostek - zapraszamy do naszej lekcji specjalnej W Hollywood!

Pamiętajcie, by dodawać nowe wyrażenia do powtórek w naszej aplikacji. Dzięki niej możecie uczyć się nawet leżąc na kanapie przed telewizorem.

Ucz się angielskiego z eTutorem!
Odkryj najpopularniejszy w Polsce kurs online Sprawdź

Zanurz się w nauce angielskiegoRabat -40% na roczny kurs wygasa w niedzielęSPRAWDŹ >>Zamknij