ZALOGUJ SIĘ

Jak uczyć się słówek

28.06.2019

Powrót do listy wpisów

Słówka - jak się ich uczyć i jak je zapamiętać? Oto jest jest pytanie! Nie ma jednego uniwersalnego sposobu zapamiętywania nowych słów. Trzeba wiedzieć, jakie praktyki stosować, żeby widzieć efekty. Przedstawiamy kilka sprawdzonych tipów.
 

O co tak właściwie chodzi w nauce słówek? Oczywiście o zapamiętywanie nowych, uczenie się ich znaczenia, tego, jak je zapisać i jak wymawiać. Po co się ich uczysz? To oczywiste - po to, żeby komunikować się w języku obcym coraz bardziej swobodnie. Otóż to! Nie chodzi więc tylko o to, żeby zapamiętać dane słowo, ale przede wszystkim o to, aby w danym momencie przypomnieć je sobie i użyć go w kontekście. Aby tak było, musisz jak najczęściej korzystać z słów, których się uczysz i oswajać się z nimi. Oto cała filozofia. Problem w tym, jak to zrobić?

Jak uczyć się słówek

Słówek możesz uczyć się na różne sposoby. Możesz korzystać z aplikacji na telefonie, który zawsze masz przy sobie, i przyswajać nowe słowa i zwroty w dowolnym miejscu i czasie - w parku, w autobusie, wieczorem na kanapie. Korzystając z aplikacji, możesz uczyć się na różne sposoby - wpisywać słówka (a nawet całe zdanie) ze słuchu, dopasowywać słowa do obrazków, układać nowe słowa z podanych liter i tak dalej. W ten sposób uczysz się nowych słów na naszej platformie eTutor.

Możesz też korzystać z tradycyjnych papierowych fiszek, kupionych lub przygotowanych samodzielnie. Możesz umieścić na domowych sprzętach ich nazwy w języku, którego się uczysz. Takie rozwiązanie pozwoli Ci oswajać się z nim zupełnie naturalnie. Innym sposobem jest czytanie tekstów napisanych w języku angielskim, niemieckim czy jakimkolwiek innym, który chcesz opanować lub oglądanie seriali, filmów i programów telewizyjnych w tym języku - na początku z polskimi napisami (traktując je jako koło ratunkowe - zerkasz, kiedy naprawdę nie wiesz, o co chodzi), później z oryginalnymi, aż w końcu bez napisów, ćwicząc rozumienie ze słuchu.

Bez względu na to, który sposób nauki słówek wybierzesz, musisz pamiętać o tym, że ich nauka musi być kompleksowa, bo - jak wiesz - w nauce języka obcego, istotne jest szlifowanie każdej umiejętności. 

TIP: Ucz się tak, jak lubisz, ale pamiętaj, że słówek uczysz się po to, by móc budować z nimi zdania, czyli się komunikować. Pracuj więc nad każdą umiejętnością. Możesz, na przykład, układać zdania z nowo poznanym słowem i czytać je na głos. 

Mów, mów i jeszcze raz mów

Każde nowe słowo lub zwrot wypowiadaj na głos. Jeśli masz wątpliwości dotyczące wymowy, możesz ją sprawdzić w naszym słowniku online. Kliknij na głośnik i powtarzaj za lektorem słówko tyle razy, aż uda Ci się wypowiedzieć je poprawnie. Jeśli chcesz przekonać się, jak Ci idzie, czyli postawić się na miejscu swojego rozmówcy, nagraj swoje wypowiedzi i odsłuchaj je.

Poprawna wymowa jest niezwykle ważna, tym bardziej, że w językach obcych (w przeciwieństwie do polskiego) niewiele słów czyta się tak, jak się je zapisuje. Z prawidłową wymową dog , pet  czy split  nie będziesz mieć problemu, podobnie jak z niemieckim die Welt i das Bild, ale - dajmy na to - anguished  i das Bußgeld to już wyższa szkoła jazdy :). Czasem wystarczy subtelny błąd - nieprawidłowa intonacja, “zjedzona” końcówka - by narazić się na niezrozumienie. Lepiej tego uniknąć.

TIP: Sprawdzaj, jak wypowiada się nowe słowa i zwroty i powtarzaj je na głos. Tylko w ten sposób nauczysz się mówić tak, by inni Cię rozumieli.

Ucz się słówek w kontekście

Jeżeli masz przygotowaną listę nowych słów do zapamiętania, oprócz powtarzania ich po kilkanaście razy, ułóż kilka zdań z ich użyciem. Nie muszą być wyszukane czy skomplikowane. Mogą być zupełnie abstrakcyjne, nawiązywać do Twoich wspomnień, jakiejś życiowej anegdoty, żartu, czegoś, co ułatwi Ci ich zapamiętanie i przypomnienie sobie danego słowa w momencie, kiedy będziesz go potrzebować. Zapisując takie proste zdania, uczysz się używać nowych słów i wyrażeń w kontekście. Dzięki temu dowiesz się, że słowo resist oznacza między innymi opierać się, ale komuś lub czemuś, dlatego nie możesz użyć go, kiedy chcesz powiedzieć, że opierasz się o ścianę.

Jeżeli oglądając swój ulubiony serial lub czytając książkę, napotkasz nieznane słowo, zapisz je, przetłumacz i ułóż z nim kilka zdań. Koniecznie dodaj je także do powtórek w eTutorze, żeby regularnie do niego wracać. Kiedy to słowo pojawi się w następnym odcinku serialu lub rozdziale książki, będziesz wiedzieć, co oznacza i w jakich okolicznościach można go używać. Pamiętaj, żeby swoje zdania przeczytać na głos, a najlepiej nagrać je i odsłuchać.

TIP: Układaj zdania z nowo poznanym słowem. Dzięki temu szybciej je zapamiętasz i będziesz wiedzieć w jakim kontekście można go używać.

Twórz definicje nowych słówek 

Na początku może wydawać Ci się to zbędne, bo niby po co masz wyjaśniać, czym jest wiadro i do czego służy łyżka? Po to, aby wzbogacać słownictwo i oswajać się z językiem :). Spójrz na to z innej strony. Czasem zdarza się tak, że w danej chwili nie możesz przypomnieć sobie nawet polskiego słowa, którego chcesz użyć, a tym bardziej takiego, które pochodzi z obcego języka. Jeżeli podczas rozmowy zapomnisz, jak mówi się na łyżkę po angielsku czy niemiecku, będziesz wiedzieć, jak ją opisać, aby osoba, z którą rozmawiasz wiedziała, co masz na myśli. Po prostu się dogadasz.

Ponadto, wyjaśniając nowe słowo, czyli pisząc jego definicję, a następnie wypowiadając ją na głos, zmuszasz swój mózg do większego wysiłku - angażujesz więcej jego ośrodków, odpowiadających za konkretne funkcje, a to wpływa pozytywnie na efektywność nauki. 

TIP: Zapisuj słówko i jego definicję. Dzięki temu dowiesz się, w jakim kontekście go użyć i będziesz wiedzieć, jak je opisać, jeżeli kiedyś wypadnie Ci z głowy.

Teraz możesz startować ze swoją nauką słówek! Pamiętaj, żeby uczyć się ich kompleksowo - zapisuj nowe słowa, wypowiadaj je na głos, układaj z nimi zdania, odsłuchuj. Możesz nawet je wyśpiewywać, rapować czy rymować. Najważniejsze, aby je zapamiętać i nauczyć się używać ich w codziennej komunikacji.

Ucz się angielskiego z eTutorem!
Odkryj najpopularniejszy w Polsce kurs online Sprawdź

TYLKO DO NIEDZIELI!Rabat -40% na roczny kurs angielskiego.SPRAWDŹ >>Zamknij