ZALOGUJ SIĘ

Dlaczego mam problem z nauką języka obcego

06.02.2020

Powrót do listy wpisów

Uczysz się języka już jakiś czas, a efekty są dalekie od oczekiwanych (żeby nie powiedzieć - słabe)? Spokojnie, to wcale nie oznacza, że nie masz talentu do języków. Mówisz przecież po polsku, a uznaje się go za jeden z najtrudniejszych języków świata, więc uwierz - potrafisz nauczyć się każdego innego :). Musisz tylko wiedzieć, jak się uczyć.

Problem z nauką języka obcego można różnie definiować. Można mieć trudność w zapamiętywaniu słówek, nie przyswajać gramatyki, nie rozumieć języka mówionego i tak dalej. Jeśli któryś z nich Cię dotyczy i zadajesz sobie pytanie: dlaczego, mimo nauki, mam wrażenie, że nic nie umiem?, jesteś w dobrym miejscu. Wyjaśniamy Ci dlaczego.

Nie uczysz się regularnie

Uczysz się w wolnej chwili. Czasem uda Ci się wygospodarować 2 godziny w tygodniu, czasem tylko 30 minut. Nieregularna nauka z przerwami niestety nie przyniesie efektów. Aby utrwalić coś w pamięci na stałe, trzeba to wielokrotnie powtórzyć, a następnie wracać do tego co jakiś czas w celu odświeżenia.

TIP: Rozłóż naukę na mniejsze jednostki czasowe. Wystarczy kilkanaście minut kilka razy w tygodniu i regularność jest zachowana, a efekty dużo lepsze. 

Uczysz się za dużo na raz

Kiedy już znajdziesz czas na naukę języka, chcesz maksymalnie go wykorzystać. Radość z tego, że w ciągu 2 godzin udało Ci się opanować Past Simple, Past Continuous i Present Perfect nie potrwa jednak długo, bo za kilka dni okaże się, że budowanie zdań z ich użyciem Cię przerasta. Ludzki mózg skupia się przez około 20 minut, później następuje rozkojarzenie. To naturalna reakcja. Pamiętaj, że w nauce języka lepiej znaczy krócej, ale częściej.

TIP: Postaraj się uczyć języka kwadrans dziennie. Możesz w tym czasie wykonać lekcję w kursie online, powtórzyć słówka, zagrać w grę językową lub posłuchać nagrania.

Nie robisz powtórek

Bez regularnych powtórek niczego nie zapamiętasz. Nie wystarczy, że powtórzysz i zapiszesz nowe słowo 10 razy. Musisz regularnie do niego wracać, aby nie zatarło się w pamięci. Nawet z naszym ojczystym językiem bywa podobnie. Jeśli w ogóle nie używasz jakiegoś słowa lub używasz go bardzo rzadko, zajmie Ci dużo czasu, aby je sobie przypomnieć i pewnie nie użyjesz go w rozmowie. Pierwsze do głowy przychodzą te, z których korzystasz najczęściej.

TIP: Powtarzaj słówka gdziekolwiek jesteś. Dzięki aplikacji do nauki języka eTutor, którą masz w swoim w telefonie, zajmie Ci to około 5 minut. Możesz powtarzać słówka w autobusie, w kolejce, czekając na spotkanie.

Nie ćwiczysz rozumienia ze słuchu

Często zapomina się o słuchaniu lub traktuje je po macoszemu. Przyswajasz gramatykę, rozwiązujesz ćwiczenia, uczysz się słówek, czytasz obcojęzyczne teksty, ale warto również wiedzieć, jak brzmią te słowa i zdania, które zapisujesz czy czytasz, prawda? Rozumienie ze słuchu to niezwykle ważna umiejętność. Jeśli jej nie opanujesz, pojawi się problem z “dogadaniem się” w języku obcym. Warto więc otaczać się realnym językiem i słuchać native speakerów.

TIP: Wsłuchuj się w teksty piosenek, które lubisz i próbuj je tłumaczyć. Oglądaj seriale lub filmy bez napisów. Słuchaj podcastów, radia i telewizji - sprzątając, prasując, gotując.

Unikasz mówienia w obcym języku

Cały czas wydaje Ci się, że nie znasz języka obcego na tyle dobrze, by rozmawiać. A jak chcesz się go nauczyć, nie używając go w praktyce? :) Rozmowa w języku obcym to coś zupełnie innego niż rozwiązywanie ćwiczeń czy tłumaczenie zdań. Trzeba szybko przetwarzać informacje i reagować na bieżąco. Nie nauczysz się tego w inny sposób, jak tylko rozmawiając.

TIP: Mów jak najwięcej! Nawet do siebie! Powtarzaj na głos zdania, które zapisujesz i słówka, których się uczysz.

Jeśli chcesz oswoić się językiem angielskim i poćwiczyć prawidłową wymowę - skorzystaj z naszego kursu Say It!. Możesz kupić go za zgromadzone w serwisie eTutor monety.

Teraz już wiesz, co jest najważniejsze w nauce języka obcego i jak wyeliminować problem braku widocznych postępów. Jeśli cierpisz na brak czasu, spróbuj uczyć się samodzielnie, przez internet. Pobierz aplikację do nauki języka obcego i przekonaj się, że nauka może być prosta i przyjemna. 

Ucz się angielskiego z eTutorem!
Odkryj najpopularniejszy w Polsce kurs online Sprawdź

TYLKO DO NIEDZIELI!Rabat -40% na roczny kurs angielskiego.SPRAWDŹ >>Zamknij