ZALOGUJ SIĘ

Angielskie słówka na wiosnę

21.03.2022

Powrót do listy wpisów

Tak, to już! Dziś witamy wiosnę astronomiczną. Właśnie zaczyna się jedna z najbardziej optymistycznych i urokliwych pór roku. Koniec z długimi i mroźnymi wieczorami, nadszedł czas na działanie! Z tej okazji przygotowaliśmy porcję słów, które wprowadzą Cię w wiosenny klimat.

Mimo że zimy w Polsce są coraz cieplejsze, a śniegu jak na lekarstwo, wielu z nas tęskni za okresem, gdy przyroda budzi się do życia. Trawa w ogrodzie nagle zaczyna się zielenić, rośliny puszczają pędy (sprout ), a ptaki ćwierkają jakby głośniej. Zauważalne zmiany zachodzą nie tylko w przyrodzie, ale i w nas samych.

You need to wait about three days for the seeds to sprout
Aby nasiona puściły pędy, musisz poczekać około trzech dni.

Jak mówić o wiośnie po angielsku

To właśnie te pierwsze zwiastuny wiosny napawają nas optymizmem i napędzają do działania. Zaczynamy porządkować nie tylko szafy i piwnice, ale również nasze balkony i ogrody. Zabieramy się za koszenie trawnika (mow the lawn ) i sadzenie (plant ) nowych roślin, które będą cieszyły nasze oko przez kilka najbliższych miesięcy.

I’ll water the plants after you mow the lawn
Podleję rośliny, gdy skosisz trawnik.

I decided to plant sunflowers this year. 
W tym roku postanowiłam posadzić słoneczniki. 

via GIPHY

Rozkwitaniu roślin sprzyjają dobre warunki, takie jak częste przelotne deszcze (shower ), duża ilość światła i odpowiednia temperatura. A jakich pierwszych kwiatów powinniśmy wypatrywać na początku wiosny? Są to oczywiście krokusy (crocus ) i przebiśniegi (snowdrop ), które wyglądem przypominają małe białe dzwoneczki.

You don’t have to take an umbrella, it’s just a shower
Nie musisz brać parasola, to tylko przelotny deszcz

Crocuses are my favourite flowers. 
Krokusy to moje ulubione kwiaty.

Have you seen the snowdrops yet?
Czy widziałeś już przebiśniegi?

Angielskie słownictwo związane z wiosną

Piękna pogoda zachęca nas do tego, by wybrać się na przechadzkę (take a stroll) po lesie lub wyciągnąć z piwnicy zakurzony rower. Wielu z nas ulega wiosennemu pobudzeniu (spring fever ), które sprawia, że rozpiera nas energia. Nic więc dziwnego, że w tym okresie łatwiej nam się zdecydować na aktywność fizyczną, szczególnie na świeżym powietrzu.

The weather is great. Let’s take a stroll
Pogoda jest świetna. Chodźmy na przechadzkę!

Due to spring fever I’m bursting with energy.
Z powodu wiosennego pobudzenia rozpiera mnie energia.

Niestety, wiosna może być dla niektórych uciążliwa. Alergia na pyłki kwiatowe (pollen ), bo to o niej mowa, powoduje szereg nieprzyjemnych objawów. Jeśli borykasz się z tym problemem, to na pewno wiesz, o czym mowa. Jednym z uciążliwych objawów alergii jest katar sienny (hay fever ), który może popsuć humor nawet największym entuzjastom tej pory roku.

I've got a runny nose because I’m allergic to pollen
Mam katar, bo jestem uczulony na pyłki kwiatowe

Sophia gets really bad hay fever every spring. 
Sophia dostaje silnego kataru siennego każdej wiosny.

To nie zmienia faktu, że kalendarzowa wiosna właśnie do nas zawitała. A jak już wiesz, jest to idealny czas na podejmowanie decyzji, na przykład takich, z którymi wcześniej zwlekaliśmy (może o nauce języka? ;))

Pamiętaj, że wszystkie słowa z dzisiejszego wpisu możesz powtórzyć klikając w poniższy link:

LISTA SŁÓWEK

A jeśli wiosenne pobudzenie sprawia, że czujesz lekki niedosyt i masz chrapkę na więcej słownictwa, zachęcamy do wykonania naszego quizu o wiośnie oraz zajrzenia do poprzedniego wpisu na blogu, w którym przybliżamy jak mówić o wiośnie po angielsku

Ucz się angielskiego z eTutorem!
Odkryj najpopularniejszy w Polsce kurs online Sprawdź

Hej, chcesz coś z eTutora?Złap rabat -40% na kurs angielskiego!SPRAWDŹ >>Zamknij