Komputer i internet - przydatne angielskie słownictwo

23.10.2020

Powrót do listy wpisów

Pobieranie, ładowanie, logowanie - zapewne wszyscy znamy te słowa, bo używamy ich na co dzień pracując z komputerem i korzystając z internetu. Czy jesteśmy w stanie bez problemu przytoczyć ich angielskie odpowiedniki? Jeśli są pewne trudności, przypomnijmy sobie kilkanaście istotnych angielskich słówek w temacie internetu.

Pamiętacie czasy, kiedy proces instalacji systemu operacyjnego na komputerze albo jakiegoś programu odbywał się po angielsku? Język polski można było wybrać w opcjach danego programu dopiero po jego zainstalowaniu. Aby przejść przez proces instalacji, trzeba było tłumaczyć angielskie polecenia i komendy. Przyznajemy, że była to poniekąd nauka języka obcego :).

Technologia poszła do przodu i większość oprogramowania jest dostępna w języku polskim. Nie oznacza to jednak, że nie powinniśmy wzbogacać naszego angielskiego słownictwa internetowo-komputerowego. Zatem do dzieła!

Internet - przydatne angielskie słownictwo

Pierwsze angielskie słówko w temacie internetu, które dzisiaj przytoczymy jest dość oczywiste. Co przeglądamy w internecie? Oczywiście strony internetowe, czyli po angielsku websites albo webpages.

website / webpage - strona internetowa
Have you seen my new website?  
Czy widziałeś moją nową stronę internetową?

Jeśli chcemy powiedzieć, że coś znajduje się na stronie internetowej lub że coś zostało opublikowane, czy - mówiąc potocznie - wrzucone na stronę internetową, zawsze używamy przyimka on - on a website  lub on a webpage .

on a website / on a webpage - na stronie internetowej
You can find it on our website.  
Możesz to znaleźć na naszej stronie internetowej.
Full description is available on our website
Pełny opis jest dostępny na naszej stronie.

Po polsku mówimy, że coś znajduje się w internecie, że spędzamy czas w internecie. Na język angielski przetłumaczymy to jako on the Internet . Powiemy więc, że przeczytaliśmy coś on the internet (on the web ) albo obejrzeliśmy coś on the internet. Warto pamiętać, że samo słowo internet można zapisywać zarówno wielką, jak i małą literą - oba zapisy są poprawne. Wielkiej litery używamy, gdy mówimy o sieci WWW jako nazwie własnej. Małej litery użyjemy z kolei wtedy, gdy piszemy o internecie jako medium i środku komunikacji - ta pisownia jest coraz częstsza i także uznawana przez słowniki.

on the Internet - w Internecie
You can’t spend so much time on the Internet
Nie możesz spędzać tak dużo czasu w Internecie.

W języku polskim mamy wiele określeń na to, co robimy w internecie. Możemy go przeglądać, wertować, przeszukiwać, przeczesywać. Angielskim odpowiednikiem tych czynności będzie browse the internet, czyli przeglądać sieć, przeglądać strony internetowe. Czasownik browse  oznacza właśnie kartkować, przeglądać, wertować coś
Po internecie możemy także surfować - surf the internet .

surf the internet / surf the net - surfować po internecie, korzystać z internetu (już bez “on” - nie: surf on the internet)
He surfs the internet for even seven hours a day.  
On surfuje po internecie nawet siedem godzin dziennie.
browse the web / browse the internet - przeglądać sieć, przeglądać strony internetowe
Browse the internet and check how the competitors do it. 
Przejrzyj strony internetowe i sprawdź, jak robi to konkurencja.

Do przeglądania stron internetowych i przeszukiwania sieci służy nam przeglądarka internetowa, czyli web browser  - rzeczownik stworzony oczywiście od wspomnianego wyżej czasownika browse .

web browser - przeglądarka internetowa 
Did you update your web browser to the latest version? 
Czy zaktualizowałaś swoją przeglądarkę internetową do najnowszej wersji?

W przeglądarce mamy możliwość zapisywania stron internetowych, z których codziennie korzystamy. Dodajemy je do zakładek (bookmark ), dzięki czemu nie musimy za każdym razem wpisywać pełnego adresu strony - wystarczy jedno kliknięcie.

bookmark - dodać do zakładek (stronę w przeglądarce internetowej)
I always bookmark my favourite websites. 
Zawsze dodaję do zakładek swoje ulubione strony. 

Angielskie wyrażenia związane z internetem - co jeszcze

Słówkiem z tematyki internetowej, które na pewno przyda się osobom pracującym w środowisku międzynarodowym jest attach . To czasownik, który oznacza załączać, przyłączać, dołączać coś. Możemy zarówno dołączyć plik lub zdjęcie do maila (w postaci załącznika), jak i załączyć dokumenty, ulotki w formie papierowej.

attach - załączać, przyłączać, dołączać (np. pliki komputerowe lub dokumenty)
I attached some pictures to this e-mail. 
Załączyłam kilka zdjęć do tego e-maila.

Sign in  lub log in  to kolejne angielskie wyrażenia, które spotykamy w internecie niemal na każdym kroku. Na pewno trafiliście już na nie na stronach mediów społecznościowych, banków czy poczty elektronicznej. Oznaczają po prostu zalogować się, czyli uzyskać dostęp do danego serwisu poprzez wpisanie loginu i hasła.

sign in - zalogować się / to log in - zalogować się
You have to sign in if you want to see the contents. 
Musisz się zalogować, jeśli chcesz zobaczyć zawartość. 

Kolejne wyrażenie jest łudząco podobne do poprzedniego, ale diabeł tkwi w szczegółach! Sign up  to zarejestrować się, zapisać się. Najpierw musimy założyć konto, podać swoje dane i ustalić hasło, aby później móc się logować. Najpierw sign UP, później sign IN.

sign up - zapisać się, zarejestrować się (np. w serwisie internetowym)
If you want to learn English online - you just need to sign up
Jeśli chcesz uczyć się angielskiego online - wystarczy się zarejestrować

Kolejne słowo warte dodania do powtórek to upload , czyli po angielsku wgrywać, załadować lub wysyłać coś. Możemy wgrać na serwer zdjęcia - upload pictures, możemy wgrać film - upload a movie albo napisy do filmu - upload subtitles.

upload - wgrywać, wysyłać, wgrać, załadować (np. pliki na serwer internetowy)
Let’s drink some coffee while it’s uploading
Napijmy się kawy, podczas gdy to się wgrywa.

Download , słówko podobne do powyższego, opisuje odwrotny proces. Oznacza pobierać, ściągać coś z internetu - pliki, załączniki w mailu, muzykę, wideo.

download - pobierać, ściągać (np. pliki z internetu)
I downloaded the latest version of the program from the internet.  
Ściągnąłem najnowszą wersję programu z internetu.

Znaliście wszystkie wyrażenia z tego wpisu? Jeśli są jakieś, które wymagają powtórzenia - dodajcie je do powtórek w aplikacji.

LISTA SŁÓWEK

Jeśli chcecie przekonać się, jakie jeszcze internetowe wyrażenia warto znać - wykonajcie quiz na naszej platformie.

QUIZ ZE SŁOWNICTWEM INTERNETOWYM

Pamiętajcie, że platformę językową eTutor możecie testować za darmo. Wystarczy sign up (zarejestrować się), aby zyskać dostęp do kursu angielskiego lub niemieckiego, a następnie regularne signing in (logowanie), aby mieć jak najczęstszy kontakt z językiem.

Ucz się angielskiego z eTutorem!
Odkryj najpopularniejszy w Polsce kurs online

Sprawdź

BLACK FRIDAY -50%.Roczny kurs eTutor angielski za połowę ceny!Sprawdź

Pomoc i wsparcie