Małe kroki, czyli najlepsza metoda nauki języka

03.07.2020

Powrót do listy wpisów

Ile razy zdarzyło Ci się odkładać coś na później, czekając na lepszy moment? Czas spojrzeć prawdzie w oczy - idealne momenty nie istnieją. Zamiast odkładać wszystko na później, zacznij wcielać swoje plany w życie już teraz. Razem z Andrzejem Tucholskim podpowiemy Ci, jak to robić.

Prokrastynacja - to zjawisko, które polega na zwlekaniu, ociąganiu się i odkładaniu wszystkiego na później. Prawdopodobnie w oczekiwaniu na idealny czas :). Jeśli kiedykolwiek zdarzyło Ci się ociągać z realizacją swoich życiowych planów, dziś dowiesz się, co zrobić, aby nigdy więcej do tego nie doszło i aby nie zmarnować już ani jednego dnia!

Metoda małych kroków

Nieważne, czy chcesz nauczyć się haftować, programować strony internetowe czy mówić w języku obcym - zawsze wydaje Ci się, że masz na to za mało czasu, że lepiej poczekać aż sytuacja w Twoim życiu nieco się uspokoi i będziesz mieć mniej obowiązków.
Możesz więc wyczekiwać idealnego momentu na działanie, by ruszyć z kopyta. Poświęcisz wtedy cały swój wolny czas i energię na realizację wyznaczonego celu i faktycznie  może Ci się to udać.

Życie ma jednak to do siebie, że im dalej płynie, tym więcej zajęć, problemów i obowiązków się w nim pojawia :). Zastanów się więc, czy warto czekać. Zawsze istnieje ryzyko, że pojawi się na Twojej drodze jakaś kolejna przeszkoda - nadgodziny w pracy, remont mieszkania albo inny pożeracz czasu. Może lepiej nie zwlekać, zacząć działać od razu i mieć satysfakcję z tego, że - co prawda powoli - ale wdrażasz w życie swoje marzenia?

Metoda małych kroków, która zawsze zadziała

Jeśli chcesz nauczyć się jakiejś nowej umiejętności, nie potrzebujesz idealnej stabilizacji i wolnych popołudni każdego dnia w tygodniu. Wystarczy kilkanaście minut dziennie. Kluczem jest regularność - aby opanować nową umiejętność, musisz ją wielokrotnie powtórzyć.

Przykład: Załóżmy, że Twoim celem jest nauczyć się języka obcego w stopniu komunikatywnym. Udało Ci się wygospodarować kilka wolnych godzin. Przeznaczasz na naukę 2-3 godziny tygodniowo i starasz się wykonać jak najwięcej ćwiczeń, przeczytać jak najwięcej czytanek i zapamiętać setki słówek. Oczywiście, to może się udać. Bardziej prawdopodobne jest jednak, że dopadnie Cię zmęczenie i zniechęcenie (za dużo wiedzy na raz), a w kolejnym tygodniu - jeśli znajdziesz znów czas i chęci na naukę - okaże się, że nie pamiętasz ¾ materiału z tego poprzedniego.

Czy jest sens tak się męczyć? Zamiast polubić naukę języka, tylko się do niej zniechęcisz. Będzie kojarzyć Ci się z długimi godzinami nad książką, zmęczeniem i rozczarowaniem, bo poświęcisz na nią dużo czasu, a efekty nie będą zadowalające. Frustrację potęguje jeszcze fakt, że samo przystąpienie do nauki poprzedzał długi czas oczekiwania - na ten idealny moment. 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, skąd bierze się problem braku efektywności w nauce języka i jak go rozwiązać, sięgnij do naszego wpisu, w którym podpowiadamy, jak się uczyć.

Z nauką innych umiejętności będzie podobnie jak z językiem. Możesz uczyć się haftować cały weekend, wpatrując się w filmiki instruktażowe na YouTube i wyszywać, aż rozbolą Cię palce, ale nie nauczysz się tej umiejętności w kilka godzin ani nawet w kilka tygodni, jeśli nie będziesz jej regularnie powtarzać.

Nauka języka małymi krokami

Jeżeli chcesz uczyć się języka obcego - czy to angielskiego, czy niemieckiego - nie czekaj na idealny moment (który może nigdy nie nadejść). Uwierz, że naprawdę nie potrzebujesz ogromnego nakładu czasu ani pieniędzy. Możesz uczyć się samodzielnie! Skorzystaj z aplikacji do nauki języka eTutor i ucz się małymi krokami, po kilkanaście minut każdego dnia.

Takie krótkie sesje to idealna metoda nauki języka obcego - masz z nim częsty kontakt, codziennie poznajesz nowe słówka i zwroty, powtarzasz zrealizowany materiał. Te codzienne kwadranse, małe kroczki w nauce języka - które nie obciążą Twojego dnia - mogą przynieść naprawdę satysfakcjonujące efekty.

TIP: Spróbuj uczyć się języka przez tydzień, małymi krokami. Przekonaj się, że to możliwe i naprawdę proste. Przygotowaliśmy dla Ciebie plan na 7 dni.  Oto Twoje małe kroki w nauce języka z eTutorem:
  1. Wykonaj jedną lekcję z kursu eTutor. Dodaj do powtórek słówka i zwroty, które są dla Ciebie nowe.Zajmie Ci to ok. 15 minut. 
  2. Sprawdź się i wykonaj powtórki z poprzedniego dnia. Zajmie Ci to 5 minut. 
  3. Wykonaj kolejną lekcję - to tylko 15 minut. 
  4. Powtórz zgromadzone słówka z poprzednich dni i zagraj w jedną z gier językowych
  5. Wykonaj quiz językowy.
  6. Obejrzyj odcinek ulubionego serialu z napisami w obcym języku. 
  7. Posłuchaj ulubionego wykonawcy i staraj się przetłumaczyć tekst piosenki, korzystając ze słownika Diki.

Przekonaliśmy Cię? Jeśli masz jeszcze jakiekolwiek wątpliwości - obejrzyj wideo Andrzeja Tucholskiego. Dowiesz się jeszcze więcej o wprowadzaniu zmian do swojego życia małymi krokami i o tym, dlaczego ta metoda jest tak uniwersalna.

Ponadto,  dla wszystkich fanów Andrzeja, którzy nie mają jeszcze konta na platformie eTutor, przygotowaliśmy bonus - 14 dni darmowego abonamentu na kurs angielskiego! Zajrzyj koniecznie na jego kanał i obejrzyj filmik o metodzie 1%! A później zostań z nim na dłużej, bo świetnie opowiada o psychologii na co dzień - zupełnie po ludzku i na luzie - a także podpowiada, jak wieść fajne życie :).

Ucz się angielskiego z eTutorem!
Odkryj najpopularniejszy w Polsce kurs online

Sprawdź

Pomoc i wsparcie