Małe kroki, czyli najlepsza metoda nauki języka

03.07.2020

Powrót do listy wpisów

Ile razy zdarzyło się nam odkładać coś na później, czekając na lepszy moment? Czas spojrzeć prawdzie w oczy - idealne momenty nie istnieją. Zamiast odkładać wszystko na później, zacznijmy wcielać swoje plany w życie już teraz. Razem z Andrzejem Tucholskim podpowiemy, jak to robić.

Prokrastynacja - to zjawisko, które polega na zwlekaniu, ociąganiu się i odkładaniu wszystkiego na później. Prawdopodobnie w oczekiwaniu na idealny czas :). Jeśli kiedykolwiek zdarzyło nam się ociągać z realizacją swoich życiowych planów, dziś dowiemy się, co zrobić, aby nigdy więcej do tego nie doszło i aby nie zmarnować już ani jednego dnia!

Metoda małych kroków

Nieważne, czy chcemy nauczyć się haftować, programować strony internetowe czy mówić w języku obcym - zawsze wydaje nam się, że mamy na to za mało czasu, że lepiej poczekać aż sytuacja w naszym życiu nieco się uspokoi i będziemy mieli mniej obowiązków.
Możemy więc wyczekiwać idealnego momentu na działanie, by ruszyć z kopyta. Poświęcimy wtedy cały swój wolny czas i energię na realizację wyznaczonego celu i faktycznie może nam się to udać.

Życie ma jednak to do siebie, że im dalej płynie, tym więcej zajęć, problemów i obowiązków się w nim pojawia :). Zastanówmy się więc, czy warto czekać. Zawsze istnieje ryzyko, że pojawi się na naszej drodze jakaś kolejna przeszkoda - nadgodziny w pracy, remont mieszkania albo inny pożeracz czasu. Może lepiej nie zwlekać, zacząć działać od razu i mieć satysfakcję z tego, że - co prawda powoli - ale wdrażamy w życie swoje marzenia?

Metoda małych kroków, która zawsze zadziała

Jeśli chcemy nauczyć się jakiejś nowej umiejętności, tak naprawdę nie potrzebujemy idealnej stabilizacji i wolnych popołudni każdego dnia w tygodniu. Wystarczy kilkanaście minut dziennie. Kluczem jest regularność - aby opanować nową umiejętność, musimy ją wielokrotnie powtórzyć.

Przykład: Załóżmy, że naszym celem jest nauczyć się języka obcego w stopniu komunikatywnym. Udało nam się wygospodarować kilka wolnych godzin. Przeznaczamy na naukę 2-3 godziny tygodniowo i staramy się wykonać jak najwięcej ćwiczeń, przeczytać jak najwięcej czytanek i zapamiętać setki słówek. Oczywiście, to MOŻE się udać. Bardziej prawdopodobne jest jednak, że dopadnie nas zmęczenie i zniechęcenie (za dużo wiedzy na raz), a w kolejnym tygodniu - jeśli znajdziemy znów czas i chęci na naukę - okaże się, że nie pamiętamy ¾ materiału z tego poprzedniego.

Czy jest sens tak się męczyć? Zamiast polubić naukę języka, tylko się do niej zniechęcimy. Będzie kojarzyć się nam z długimi godzinami nad książką, zmęczeniem i rozczarowaniem, bo poświęcimy na nią dużo czasu, a efekty nie będą zadowalające. Frustrację potęguje jeszcze fakt, że samo przystąpienie do nauki poprzedzał długi czas oczekiwania - na ten idealny moment. 

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o tym, skąd bierze się problem braku efektywności w nauce języka i jak go rozwiązać, sięgnijcie do naszego wpisu, w którym podpowiadamy, jak się uczyć.

Z nauką innych umiejętności będzie podobnie jak z językiem. Możemy uczyć się haftować cały weekend, wpatrując się w filmiki instruktażowe na YouTube i wyszywać, aż rozbolą nas palce, ale nie nauczymy się tej umiejętności w kilka godzin ani nawet w kilka tygodni, jeśli nie będziemy jej regularnie powtarzać.

Nauka języka małymi krokami

Jeżeli chcemy uczyć się języka obcego - czy to angielskiego, czy niemieckiego - nie czekajmy na idealny moment (który może nigdy nie nadejść). Uwierzmy, że naprawdę nie potrzebujemy ogromnego nakładu czasu ani pieniędzy. Możemy uczyć się samodzielnie! Wystarczy skorzystać z aplikacji do nauki języka eTutor i uczyć się małymi krokami, po kilkanaście minut każdego dnia.

Takie krótkie sesje to idealna metoda nauki języka obcego - mamy z nim częsty kontakt, codziennie poznajemy nowe słówka i zwroty, powtarzamy zrealizowany materiał. Te codzienne kwadranse, małe kroczki w nauce języka, które nie obciążą naszego dnia, mogą przynieść naprawdę satysfakcjonujące efekty.

TIP: Spróbujmy uczyć się języka przez tydzień, małymi krokami. Przekonajmy się, że to możliwe i naprawdę proste. Przygotowaliśmy plan na 7 dni.  Oto małe kroki w nauce języka z eTutorem:
  1. Wykonajmy jedną lekcji z kursu eTutor. Dodajmy do powtórek nowe słówka i zwroty. Zajmie to ok. 15 minut. 
  2. Sprawdźmy się i wykonajmy powtórki z poprzedniego dnia. Zajmie to 5 minut. 
  3. Wykonajmy kolejną lekcję - to tylko 15 minut. 
  4. Powtórzmy zgromadzone słówka z poprzednich dni i zagrajmy w jedną z gier językowych
  5. Wykonajmy quiz językowy.
  6. Obejrzyjmy odcinek ulubionego serialu z napisami w obcym języku. 
  7. Posłuchajmy ulubionego wykonawcy i starajmy się przetłumaczyć tekst piosenki, korzystając ze słownika Diki.

Jeśli jeszcze pojawiają się jakiekolwiek wątpliwości - warto obejrzeć wideo Andrzeja Tucholskiego. Można się z niego dowiedzieć jeszcze więcej o wprowadzaniu zmian do swojego życia małymi krokami i o tym, dlaczego ta metoda jest tak uniwersalna.

Ponadto,  dla wszystkich fanów Andrzeja, którzy nie mają jeszcze konta na platformie eTutor, przygotowaliśmy bonus - 14 dni darmowego abonamentu na kurs angielskiego! Zajrzyjcie koniecznie na jego kanał i obejrzyjcie filmik o metodzie 1%! A później zostańcie z nim na dłużej, bo świetnie opowiada o psychologii na co dzień - zupełnie po ludzku i na luzie - a także podpowiada, jak wieść fajne życie :).

Ucz się angielskiego z eTutorem!
Odkryj najpopularniejszy w Polsce kurs online Sprawdź

Roczny kurs BUSINESS ENGLISH -50%Szlifuj język biznesu w wygodnej aplikacjiSPRAWDŹ >>