Nauka języka obcego z seriali - co oglądać

23.10.2019

Powrót do listy wpisów

Jeśli do tej pory towarzyszyło Ci przekonanie, że nauka języka obcego to wyłącznie książki i lekcje z nauczycielem, pozwól, że spróbujemy jeszcze raz wyprowadzić Cię z błędu. Języków obcych możesz uczyć się na wiele sposobów – i to takich, które są zdecydowanie ciekawsze od tradycyjnej nauki z podręcznika. Jednym z nich jest nauka języka z seriali telewizyjnych.

Ile razy pojawiła się w Twojej głowie myśl, że oglądając seriale, marnujesz czas, który możesz poświęcić na inne konstruktywne zajęcia? Na przykład na naukę języków obcych, na którą – jak twierdzisz – brakuje Ci czasu? Od dzisiaj koniec z wyrzutami sumienia, które pojawiają się za każdym razem, kiedy włączasz kolejny odcinek. Oglądając zagraniczne seriale, możesz uczyć się języka! Wystarczy tylko wiedzieć, jak to robić.

Jak uczyć się języka z seriali

Oglądając seriale, możesz uczyć się języka obcego na kilka sposobów.

  • Możesz oglądać produkcję w oryginale, bez napisów i doskonalić umiejętność rozumienia ze słuchu. Polecamy to osobom, które są osłuchane z językiem i uczą się już od jakiegoś czasu.
  • Możesz oglądać serial z oryginalnymi napisami i posiłkować się nimi, jeśli nie zrozumiesz, o czym mówią bohaterowie.
  • Na początku swojej nauki języka oglądaj serial z polskimi napisami (ale nie z polskim lektorem!). Słuchasz obcego języka, więc ćwiczysz umiejętność rozumienia ze słuchu i zapamiętujesz słówka zupełnie mimowolnie.  
TIP: Połącz przyjemne z pożytecznym. Nowe słówka, które pojawiają się w serialu, sprawdzaj na bieżąco w słowniku Diki. Możesz je dodać do swojego zestawu powtórkowego na platformie eTutor jednym kliknięciem, by później utrwalać je w każdej chwili.

Jakie seriale oglądać, żeby nauczyć się języka

Najważniejsza kwestia – jakie produkcje oglądać, żeby uczyć się języka obcego? Właściwie każde. Dobór tytułu czy też gatunku nie ma w zasadzie żadnego znaczenia, jeśli tylko zastosujesz się do naszych powyższych rad. Niemniej jednak, przygotowaliśmy dla Ciebie subiektywną listę seriali, których nie możesz przegapić.

Czarnobyl – Chernobyl

Produkcja HBO opowiadająca o katastrofie elektrowni jądrowej w Czarnobylu w 1986 roku i związanych z nią wydarzeniach. Genialny scenariusz, reżyseria i świetna obsada sprawiają, że każdy odcinek śledzi się z nieustającym napięciem i dreszczykiem emocji. Ten brytyjsko-amerykański serial pomoże Ci w nauce angielskiego i poszerzy w szczególności zasób słownictwa z zakresu... fizyki jądrowej :), czyli nuclear physics . Dowiesz się, jak po angielsku nazywamy wybuch (explosion ), elektrownię atomową (nuclear power station ) czy chorobę popromienną (radiation sickness ). Świetny serial nie tylko dla fanów nauk ścisłych.

Chernobyl (source:www.hbogo.pl
Chernobyl, source: www.hbogo.pl

Rok za rokiem - Years and Years

Coś dla miłośników brytyjskiego akcentu i klimatu Black Mirror. Akcja Years and Years rozgrywa się w Londynie i jego okolicach i pokazuje, jak może wyglądać nasze życie za kilkanaście lub kilkadziesiąt lat. W rolach głównych między innymi doskonała Emma Thompson, Rory Kinnear (Dom grozyPenny Dreadful) i Russel Tovey (Spojrzenia - Looking). Świetny pomysł na spędzenie wolnego czasu i naukę angielskiego. Produkcja BBC dostępna na HBO. 

Years & Years
Years and Years, source: www.hbo.com

Nasza planeta - Our Planet

Dzika przyroda (wildlife ) zestawiona z gorzką refleksją o zmianie klimatu (climate change ) i destrukcyjnym wpływie człowieka na naturę. David Attenborough zabierze Cię w niezapomnianą i zapierającą dech w piersiach podróż po świecie fauny i flory. Nasza planeta to nie tylko świetny wybór do osłuchania się z brytyjskim angielskim, ale także skarbnica przyrodniczego słownictwa. Lasy deszczowe (rain forest ) i rafy koralowe (coral reef ), bieguny północny (North Pole ) i południowy (South Pole ), drapieżniki (predator ) i lęgowiska (breeding ground ) - to tylko garstka przydatnych słów. Obowiązkowa pozycja na serialowej liście, do obejrzenia na Netflixie.

Our Planet
Our Planet, source: www.news.newonnetflix.info

Dark

Cztery rodziny, cztery historie, dwójka zaginionych dzieci i podróże w czasie. Tak można opisać ten serial w kilku słowach. Dark to jednak dużo więcej. Niemieckojęzyczna produkcja Netflixa może pochwalić się naprawdę skomplikowaną i pokrętną fabułą, której śledzenie wymaga dużego skupienia i zaangażowania. Niemniej jednak śledzi się ją z ciekawością i w napięciu, więc naprawdę warto. Oglądaj Dark i razem z bohaterami udaj się w die Zeitreise (podróż w czasie). Viel Spaß!

Dark
Dark, source: www.syfy.com

Teraz masz sposób na to, by łączyć przyjemne z pożytecznym - możesz uczyć się języka obcego z seriali. I koniec z wyrzutami sumienia, bo przecież oglądając je, wcale nie marnujesz czasu. Oczywiście pod warunkiem, że nie zapominasz o poznawaniu nowych słów i zwrotów. Pamiętaj, by dodawać je do powtórek - z naszą aplikacją możesz to robić, nawet leżąc na kanapie przed telewizorem.

Ucz się angielskiego z eTutorem!
Odkryj najpopularniejszy w Polsce kurs online

Sprawdź

Pomoc i wsparcie