ZALOGUJ SIĘ

6 sposobów na to, by zacząć mówić w języku obcym

14.05.2019

Powrót do listy wpisów

Rozwiązywanie ćwiczeń gramatycznych idzie Ci sprawnie, rozumiesz dialogi w filmach, potrafisz napisać nawet krótki tekst w języku obcym, którego się uczysz. Kiedy jednak ktoś zada Ci pytanie wymagające bardziej rozbudowanej odpowiedzi niż yes, please lub ja, danke doznajesz paraliżu. Dlaczego tak się dzieje i jak to zmienić?
 

W nauce języka obcego każda umiejętność jest tak samo ważna. Nie można zaniedbać żadnej z nich ani też ich wartościować. Niemniej jednak wielu osobom to właśnie rozmowa w języku obcym sprawia największy problem i wywołuje stres.

Jak przełamać barierę i zacząć mówić w języku obcym

Oglądając film czy słuchając wiadomości nie skupiasz się na tym, aby rozumieć każde pojedyncze słowo, często wychwytujesz sens przekazu z kontekstu. Pisząc wiadomość tekstową w języku obcym, masz sporo czasu na rozważenie, czy używasz właściwego czasu, przypomnienie sobie odpowiedniego słówka lub nawet jego sprawdzenie. Podczas rozmowy jest zupełnie inaczej - wszystko dzieje się w czasie rzeczywistym. Musisz jednocześnie przetwarzać informacje, które do Ciebie docierają i budować wypowiedź. To niełatwe zadanie. Można się zestresować :) 

Nie pozwolimy na to, aby zjadł Cię stres! Pokażemy Ci, co zrobić, żeby się przełamać i zacząć mówić.

1. Mów do siebie w języku obcym

Ten sposób może wydać Ci się dość osobliwy i nie od razu wzbudzi Twój entuzjazm. Mam rozmawiać ze sobą? Jak to? Spójrz na to z innej perspektywy. W swoim towarzystwie czujesz się komfortowo - nie zżera Cię stres, nie odczuwasz żadnej presji, masz tyle czasu, ile potrzebujesz na przygotowanie odpowiedzi. Wykorzystaj to i opowiadaj sobie o minionym dniu, wrażeniach po obejrzeniu filmu, planach na weekend. Możesz nawet wypowiadać na głos swoje opinie na przykład na tematy zasłyszane w wiadomościach. Jeśli nie chcesz rozmawiać ze swoim odbiciem w lustrze, możesz na potrzeby nauki języka obcego wyobrażać sobie, że z kimś dyskutujesz - pamiętaj, tylko do celów dydaktycznych ;)

Blokada przed mówieniem wynika z tego, że nie czujesz się swobodnie, rozmawiając w danym języku. Taką swobodę możesz wypracować tylko przez jego częste używanie. Im więcej rozmawiasz, tym mniej czasu potrzebujesz na układanie w głowie odpowiedzi i dobieranie słów - to daje Ci poczucie pewności. Nie chodzi o to, aby od razu używać języka obcego bezbłędnie i mówić bez zająknięcia, ale właśnie o to, aby mówić, nie bojąc się robić błędów. Przecież to na nich człowiek się uczy ;). 

2. Spotkania językowe przy kawie lekarstwem na strach przed mówieniem

Jeśli sądzisz, że jedynym sposobem na regularne konwersacje w języku, którego się uczysz jest zapisanie się na prywatne lekcje - jesteś w błędzie. Wystarczy, że wpiszesz w internetową wyszukiwarkę hasło “spotkania językowe” albo “kawiarnie językowe”, a znajdziesz mnóstwo miejsc, w których cyklicznie odbywają się kameralne posiadówki przy kawie, podczas których rozmawia się na dowolne tematy, oczywiście w języku obcym

Wszyscy uczestnicy przychodzą tam właśnie po to, aby podszkolić swoje umiejętności i wypracować pewność siebie w posługiwaniu się językiem obcym. W takich spotkaniach często biorą udział native speakerzy, dzięki czemu możesz mieć także kontakt z “oryginalnym” językiem.

3. Wideorozmowa w języku obcym

Stresuje Cię rozmowa face to face? Na początek możesz wypróbować wideorozmowy. Nie musisz nigdzie wychodzić, siedzisz wygodnie przed komputerem, tabletem lub z telefonem w ręku. Rozmawiasz z kimś po drugiej stronie na zupełnie dowolny temat, będąc w swoim domu, w którym czujesz się komfortowo i swobodnie. W dodatku masz pełną władzę nad rozmową, bo możesz w dowolnym momencie zakończyć połączenie lub udawać, że coś przerwało, kiedy nie rozumiesz, o czym mówi Twój rozmówca - żartujemy, nie rób tego :).
Jeśli więc masz znajomego, z którym możesz porozmawiać w języku, którego się uczysz - odśwież kontakt i zaproponuj krótkie pogawędki kilka razy w tygodniu. Nie musicie spędzać “na linii” długich godzin, wystarczy kilkanaście minut.

Jeśli nie dysponujesz takimi kontaktami, do szlifowania swoich umiejętności językowych możesz wykorzystać gry komputerowe online. Komunikujesz się z pozostałymi graczami,  wymieniając komentarze, ostrzegając siebie nawzajem przed zbliżającym się nieprzyjacielem, udzielając rad, negocjując i tak dalej. Kiedy “będziesz grać w grę”, podszkolisz również szybkość reagowania i instynktowne budowanie komunikatów.

4. Zaplanuj “dzień języka obcego”

Umów się z przyjacielem lub przyjaciółką, że przez jeden dzień w tygodniu (albo nawet częściej, jeśli macie ochotę) rozmawiacie ze sobą wyłącznie w tym języku, którego się uczycie. Nieważne, czy będziecie robić to osobiście, przez telefon, czy wymieniać się wiadomościami - w tym dniu nie zamieniajcie ze sobą ani słowa po polsku. Wszystkie newsy, informacje, żarty, anegdoty przekazujcie sobie w języku obcym. Takie ćwiczenie pomoże Ci przełamać barierę w mówieniu i popracować nad płynnością całkowicie bez stresu - rozmawiasz z bliską osobą, w towarzystwie której czujesz się swobodnie i popełnienie błędu czy chwilowe milczenie nie wprawi Cię w zakłopotanie.

5. Słuchaj, nagrywaj, powtarzaj - oswajaj się z językiem

Nikt nie włada tak dobrze danym językiem, jak jego rodowity użytkownik. Dlatego to od nich najlepiej uczyć się poprawnej wymowy. Jak, jeśli nie osobiście? Na przykład słuchając nagrań w internetowych kursach i aplikacjach do nauki języka oraz podcastów. 
Najlepszą metodą, aby sprawdzić, jak Ci idzie wymowa jest… słuchanie samego siebie. Odsłuchaj nagranie native speakera, powtórz za nim słowo, wyrażenie lub zdanie, nagraj samego siebie, a następnie odsłuchaj nagranie. Sprawdzisz, czy Twoja wymowa jest bliska oryginalnej i przekonasz się, nad czym musisz jeszcze popracować.

W ćwiczeniu poprawnej wymowy i przełamaniu strachu przed mówieniem pomoże Ci także nasz kurs Say It!. Możesz przesłuchać i przećwiczyć słownictwo związane z popkulturą, branżą spożywczą i komputerową, a także poznać nieco dyskurs naukowy oraz różnice w wymowie wyspiarzy i mieszkańców kraju za oceanem.

6. Wyjazd za granicę najlepszą motywacją, by mówić

Nic nie pomoże w przełamaniu strachu przed mówieniem bardziej niż znalezienie się w sytuacji, w której po prostu trzeba go używać. Kiedy jesteś za granicą i wiesz, że musisz samodzielnie zmierzyć się z zakupem biletu, pytaniem o drogę i rezerwacją noclegu, aby dotrzeć do miejsca docelowego i nie spędzić nocy pod gołym niebem - zrobisz to, bo nie masz innego wyjścia.

Jeśli nie chcesz rzucać się na głęboką wodę, zaplanuj wyjazd do kraju, w którym możesz porozumieć się w języku, którego się uczysz i odpowiednio się do tego przygotuj. Zapoznaj się z rozmówkami, naucz się słów i zwrotów przydatnych w podróży (w tym celu możesz zajrzeć do naszego kursu Travel English), powtarzaj je regularnie przed wyjazdem i zabierz ze sobą.

A może podczas takiej zagranicznej wycieczki poznasz miłość swojego życia i opanowanie języka obcego na poziomie co najmniej komunikatywnym będzie koniecznością i zarazem przyjemnością? To dopiero motywacja! :)

Ucz się angielskiego z eTutorem!
Odkryj najpopularniejszy w Polsce kurs online Sprawdź

GORĄCA OFERTA -40%Zgarnij kurs angielskiego w niższej cenie!SPRAWDŹ >>Zamknij