ZALOGUJ SIĘ

Ski & skate, czyli mówimy po angielsku o sportach zimowych

22.01.2019

Powrót do listy wpisów

Zima to mróz na policzkach, biały puch trzeszczący pod stopami i leniwie spadające płatki śniegu. To niestety także deszcz, wiatr i plucha. Dzisiaj jednak skupimy się na przyjemniejszym obliczu tej pory roku, czyli białym szaleństwie i tym, jak mówić o nim po angielsku. Poznacie słownictwo związane z jazdą na nartach, łyżwach i dziecięcych zabawach na śniegu.
 

Jeździmy na nartach - ski

Fani sportów zimowych (winter sports ) regularnie śledzą prognozy pogody i wyczekują opadów śniegu, by wyjechać poza miasto i chociaż przez jeden dzień móc szusować na stoku. Ci, którzy nie są jeszcze brawurowymi narciarzami i nie mają własnego sprzętu, nie muszą rezygnować z jazdy na nartach (ski ). Niezbędny sprzęt można wypożyczyć w każdej górskiej miejscowości. Kiedy mamy już narty (ski ), buty (ski boot ), kijki (ski stick ), kask i gogle, pora udać się na wyciąg narciarski (ski lift ), który zawiezie nas na sam szczyt stoku (ski slope ). 

You don’t have to buy the skis, you can rent them. 
I lost one of my ski sticks while skiing down the slope

Jeździmy na łyżwach - skate

Niemal każda mała dziewczynka uwielbia oglądać pokazy łyżwiarstwa figurowego. Piękna muzyka, połyskujące stroje, niesamowita gracja i lekkość w poruszaniu się. Oczami wyobraźni widzimy na lodowisku (ice rink ) siebie - suniemy gładko, wykonując piruety z uśmiechem na twarzy... Wszystko w swoim czasie. Jazdy na łyżwach (skate ), jak każdego sportu, trzeba się najpierw nauczyć. Warto uzbroić się w cierpliwość i nie zniechęcać po pierwszej próbie, bo to normalne, że na początku ciężko złapać równowagę i nie upaść na twardy lód. Regularne wizyty na lodowisku i treningi sprawią jednak, że poczujemy się dużo pewniej i może wkrótce uda nam się zrobić chociaż jeden obrót (spin ). W końcu trening czyni mistrza.

I have been skating since I was five years old. 
We go to the ice rink in the city centre twice a week. 

Walczymy na śnieżki - organizujemy snowball fight

O ile dorośli często narzekają na zimę - bo drogi są śliskie, bo są korki, bo trzeba odśnieżyć podjazd - o tyle dzieci czerpią z niej niesamowitą radość. Biały puch to coś, na co czekają cały rok, więc gdy tylko się pojawi, pędzą na dwór, by zorganizować bitwę na śnieżki (snowball fight ) albo ulepić bałwana (build a snowman ). To nie lada wyczyn wycelować w przeciwnika czy też uformować trzy idealnie okrągłe kule i odpowiednio przystroić swoją śnieżną rzeźbę. Nawet dorośli powinni od czasu do czasu obudzić w sobie dziecko i zaangażować się w tego typu zabawy - frajda i satysfakcja gwarantowane. 

Snowball fights remind me of my childhood. It was such a fun!
I need a carrot to finish my snowman

Warto zapamiętać:

sporty zimowe - winter sports
narta, jeździć na nartach - ski
but narciarski - ski boot
kijek narciarski - ski pole, ski stick
wyciąg narciarski - ski lift
stok narciarski - ski slope
lodowisko - ice rink
jeździć na łyżwach - skate
obrót - spin
bitwa na śnieżki - snowball fight
lepić bałwana - build a snowman

Ucz się angielskiego z eTutorem!
Odkryj najpopularniejszy w Polsce kurs online Sprawdź

Hej, chcesz coś z eTutora?Złap rabat -40% na kurs angielskiego!SPRAWDŹ >>Zamknij