Powiedz to inaczej, czyli deszcz to nie tylko "rain"

25.09.2018

Powrót do listy wpisów

Delikatne słońce, błękitne niebo, długie spacery po parku i szelest liści – tych kolorowych na drzewach i tych suchych pod stopami. Jesień – refleksyjna i pogodna. A przynajmniej takiej by się chciało.
 

Niestety ta pora roku rzadziej nas rozpieszcza, a zdecydowanie częściej przytłacza. A przecież każdego ranka trzeba opuszczać ciepłe łóżko i stawiać czoła codzienności. Tylko jak się zmobilizować, kiedy argumenty za pozostaniem pod kołdrą same się mnożą? Aż brakuje słów!

Drizzle, sprinkle, downpour - od mżawki do ulewy

Budzimy się rano, niebo za oknem jest pochmurne (cloudy ) i szare. Tuż przed wyjściem z domu na szybach pojawiają się pierwsze drobne kropelki. Na szczęście to tylko mżawka (drizzle , sprinkle , mizzle ) - pokrzepiamy samych siebie - i sięgamy po kolorowy parasol. Niestety po chwili delikatny deszcz przeradza się w prawdziwą ulewę (rainstorm , downpour , deluge ) - istne oberwanie chmury (cloudburst )! Woda płynie strumieniami, buty są całkiem przemoczone i nasz parasol już niewiele daje. Jesienna pogoda skutecznie nas zasmuciła (bring somebody down , depress ) z samego rana. Co więcej, z godziny na godzinę przygnębienie (gloom , apathy , blues ) przybiera na sile, bo deszcz nie ustaje i zamiast po południu przechadzać się (go for a wander , stroll , wander ) po mieście z przyjaciółmi, będziemy pewnie oglądać telewizję w towarzystwie herbaty i utniemy sobie drzemkę (take a nap , doze off ). Zresztą co za różnica, przecież i tak po 19 jest już ciemno…Nie popadajmy jednak od razu w jesienną depresję. Trzeba się rozchmurzyć (cheer up , brighten up )! Może czeka nas prawdziwa polska złota jesień – ciepła i słoneczna?

Warto powtórzyć:

deszcz/rain
mżawka – drizzle, sprinkle, mizzle
ulewa – rainstorm, downpour, deluge
oberwanie chmury - cloudburst

spacerować/walk
pójść na przechadzkę - go for a wander
przechadzać się - stroll
przechadzać się, włóczyć się - wander

spać/sleep
zdrzemnąć się - take a nap, put one's head down, doze off
drzemać - nap, slumber

zdołować się/get depressed
być smutnym, być zdołowanym - feel blue, have the blues
dołować kogoś, zasmucać kogoś - bring somebody down
być w dołku, mieć chandrę - be down in the dumps

rozweselić/cheer up
rozchmurzyć się, ożywić - brighten up

Ucz się angielskiego z eTutorem!
Odkryj najpopularniejszy w Polsce kurs online

Sprawdź

Pomoc i wsparcie