ZALOGUJ SIĘ

Propozycja na uproszczenie schematow zdan.

zmodyfikowany: 5 lat temuostatnia aktywność: 5 lat temu
Mam taki pomysl, zamiast pisac taki dlugi schemat:


If + podmiot + czasownik w czasie Present Simple, podmiot + will + bezokolicznik (czas Future Simple)


Nie lepiej byloby go uproscic do:

If + S + V1, S + will + Vo


gdzie:
S - oznacza subject, podmiot
V1 - verb in Present Simple, czasownik 1 forma, oczywiscie zamiast cyfr arabskich rzymskie
Vo - verb in infinitive, czasownik w bezokoliczniku
piotr.grela
Jamz - Tak jak jest jest dobrze. - 5 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 3

Znalazlem pewna niespoistosc w zapisie schematow dotyczacych np. trybow warunkowych.

Zero conditional: if + subject + verb in Present Simple, + subject + verb in Present Simple

1st conditional: If + subject + verb in the Present Simple, subject + will + infinitive (Future Simple)

2nd conditional: If + subject + verb in past simple, subject + would + infinitive

3rd conditional: if + past perfect + would have + past participle

Mix cond. 2 + 3: If + subject + Past Simple, subject + would + have + past participle

Mix con. 3 + 2: If + subject + Past Perfect, subject + would (or could/might) + infinitive

Ja w dalszym ciagu upieram sie, ze schematy ktore sa ponizej latwiej jest zapamietac.


0 cond. If + S + V1 , S + V1

1st. cond. If + S + V1 , S + will + Vo

2nd. cond. If + S + V2 , S + would + Vo

3rd. cond. If + S + had + V3, S + would + have + V3


Mix cond. (2 + 3) If + S + V2 , S + would + have + V3

(3 + 2) If + S + had + V3, S + would + Vo


Pozdrawiam serdecznie
piotr.grela
5 lat temuzmieniany: 5 lat temu
Barbara.m - No nie wiem. Dla mnie wygląda to jednak zbyt skomplikowanie. Już wolę po staremu :-D
Pozdrawiam.
- 5 lat temu zmieniany: 5 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Niekoniecznie to co proste dla Ciebie, będzie proste dla "Ludu" :)

Przyda się zapewne przy pisaniu ściągi na maturze :D.
kktm

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Panie Piotrze,

przykro mi, że muszę Pana rozczarować, ale nie planujemy wprowadzenia proponowanych przez Pana schematów konstrukcji. Jest to zapis niemalże akademicki, który może być wręcz zniechęcający dla początkujących i mniej zaawansowanych użytkowników, którzy chcą w prosty i przystępny sposób zrozumieć formę zdania w określonych konstrukcjach. Pozdrawiam!
o.bracka

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Podobne wątki