ZALOGUJ SIĘ

Mam wątpliwości dotyczące tłumaczenia?

zmodyfikowany: 6 lat temuostatnia aktywność: 6 lat temu
W teście na końcu lekcji ( DE-B2-30 Im Reisebüro ) podane jest zadanie wybrać odpowiedni przymiotnik: am reichtesten; lub reichste; lub coś jeszcze.

Zdanie brzmi
"Das ist der ...................... Mann in diesem Land." - To jest ............. mężczyzna w tym kraju.

Co moim zdaniem chodzi o stopień najwyższy, a więc am reichtesten. Bo gdyby dać wyższy, to brzmi
"To jest bogatszy mężczyzna w tym kraju." I już się nasuwa pytanie od kogo? Albo o sens? I dlatego
"To jest najbogatszy mężczyzna/człowiek w tym kraju" brzmi lepiej.

Tymczasem w odpowiedzi do zadania podane jest inaczej.

Prawidłowa odpowiedź: reichste

I tu mam pytanie czy to jest poprawne a jeżeli tak to dlaczego?
Krzychu_M

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 2

W tym przykładzie jedyną poprawną opcją jest stopień najwyższy przymiotnika "reich", czyli "der reichste". Nie możemy tutaj jednak użyć formy standardowej "am reichsten", ponieważ nie jest odmieniona i przez to nie pasuje do osoby wymienionej w zdaniu, czyli "der Mann".
Można to porównać do bezokolicznika danego czasownika, np. "machen", a odmienionej jego formy dopasowanej do czasu gramatycznego i osoby, np. "er machte".

Stopnie przymiotnika "reich" w połączeniu z "der Mann" powinny więc wyglądać następująco:

der reiche Mann = bogaty mężczyzna
der reichere Mann = bogatszy mężczyzna
der reichste Mann = najbogatszy mężczyzna

Podobnie będzie, jeśli spojrzymy na inny przykład, przymiotnika "groß". Standardowe stopniowanie będzie wyglądało tak: groß - größer - am größten. Jeśli dodamy do tego jednak rzeczownik, np. "das Haus", odmiana będzie musiała dopasować się do niego:

das große Haus = duży dom
das größere Haus = większy dom
das größte Haus = największy dom
piotrek0515
Pracownik eTutor

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

To jest napewno cenna wskazówka i jestem wdzięczny za szybką odpowiedź. Dięki niej wiem że jeszcze dużo pracy przede mną.

Jestem jednak ciekaw dlaczego pytanie o wyższym poziomie trudności pojawiło się w teście?
Skoro lekcja nie zawiera, odmiany przymiotników przez osoby, to nie mogliśmy poprawnie odpowiedzieć na to pytanie.
Krzychu_M

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Podobne wątki