ZALOGUJ SIĘ

Przedimek nieokreślony w zdaniu

zmodyfikowany: 8 lat temuostatnia aktywność: 8 lat temu
W ćwiczeniach nad przedimkami znalazłem takie zdanie: I am sitting in ... beautiful garden. Musimy określić czy w tym zdaniu pasuje zaimek a/the lub obie formy są prawidłowe. Komputer wskazuję na poprawność obu form. Jednak mi się wydaje (jeśli nie to mnie poprawcie), że prawidłową formą będzie tylko przedimek nieokreślony the. Ponieważ w tym zdaniu chodzi o konkretny ogród, ten w którym siedzimy.
Pozdrawiam
S
sdv

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 1

Zaakceptowana przez pracownika eTutor
The jest przedimek określony, a nie nieokreślony.

W tym zdaniu użycie odpowiedniego przedimka zależy od punktu widzenia, od konkretnej sytuacji. Może być tak, jak sam napisałeś/łaś, ale może być też sytuacja inna, kiedy rozmawiasz z kimś przez telefon i odpowiadasz na pytanie "co robisz, gdzie jesteś". Wtedy należy zastosować przedimek nieokreślony: I'm sitting in a beautiful garden. Ponieważ wspominasz o nim (ogrodzie) pierwszy raz w rozmowie, rozmówca nie wie, o jaki ogród chodzi, nie został wcześniej wspomniany a ani z kontekstu nie wynika, że chodzi o jakiś konkretny ogród, który by uzasadniał użycie określonego przedimka.
O konkretności ogrodu nie decyduje to, że akurat w nim siedzisz.
Pomocne może być zastąpienie (w myśli) przedimka polskim "ten" lub "jakiś". Jeżeli pasuje użycie "ten", wtedy można zastosować przedimek określony (dlatego często the i this jest stosowane zamiennie). Jeżeli natomiast bardziej pasuje "jakiś" - wtedy przedimek nieokreślony.

Wracając do zdania z rozmowy telefonicznej, na pewno większy sens będzie miała odpowiedź "siedzę w (jakimś) pięknym ogrodzie", niż "siedzę w (tym) pięknym ogrodzie".
pkomarek1
8 lat temuzmieniany: 8 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Podobne wątki