ZALOGUJ SIĘ

We've got to do something quickly

9 lat temuostatnia aktywność: 9 lat temu
Zdanie z ćwiczeń dyktowania :


We've got to do something quickly.
Musimy coś szybko zrobić.

Kiedy używamy zwrot - have to - ze słówkiem - got-?

:):)
spirulinka
 

Odpowiedzi: 2

[Link podany w komentarzu przez Zoriję odnosi się do "have/have got" jako mieć/posiadać, więc nie należy brać go pod uwagę]

Have to ma dwie formy, surową "have to" i właśnie urozmaiconą "have got to" - nie ma między nimi żadnej różnicy, forma z "got" rozwinęła się bardzo w języku amerykańskim i jest niezwykle często spotykana. Można jak najbardziej używać zamiennie. Jeśli chcesz poduczyć się trochę na temat "have to", polecam zajrzeć tu (przy okazji zauważysz, że autor również traktuje "have to" i "have got to" na równi): http://www.t4tw.info/angielski/gramatyka/have-to.html
CJRT
spirulinka - Tyle, że -have got to - kojarzy mi się z posiadaniem.
Raz, że w słowniku nie ma wzmianki przy haśle - have to - musieć -
że można dodawać got , a zwrot będzie z tym słówkiem znaczyć to samo - musieć -
Przewertowałam tez lekcje, nie znalazłam jednak w informacjach gramatycznych nic o
- have got to - jako zwrocie znaczącym musieć
- 9 lat temu
spirulinka - Zdaje mi się, że - to - to słówko , które przesądza o wszystkim i nadaje - have got -znaczenie inne od posiadania czegoś :) - 9 lat temu
CJRT - Trzeba powiedzieć jedno:
have to (do sth) - musieć coś zrobić (ze względu na warunki z zewnątrz, nie przez własne widzimisie)
have got (sth) - mieć/posiadać
have got to (do sth) - to samo co "have to (do sth)" tylko z dodatkiem "got", którego raczej używa się w amerykańskiej odmianie języka, nie wpływa to na znaczenie, bo zdanie "I've got to do it" i "I have to do it" znaczy to samo.

Łatwo rozróżnić to wszystko, bo po "have got" jako "posiadać" występuje rzeczownik, np. I have got a bike, natomiast po "have got" jako "musieć" występuje "to + czasownik", np. "I've got to clean it" (= "I have to clean it").
- 9 lat temu zmieniany: 9 lat temu
spirulinka - No to jestem w domu:) - 9 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Dodam tylko - na razie bez powoływania się na źródło, że "have got to" raczej nie można używać do czynności, które musimy robić stale, czyli nie można powiedzieć: They've got to wear uniforms at school.
Można za to użyć jednej i drugiej formy, kiedy jest to sprawa bieżąca, doraźna: It's late. I've got to go.
askawska
spirulinka - Dzięki Aniu:) - 9 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Podobne wątki