ZALOGUJ SIĘ

Gramatyka - odmiana czasowników nieregularnych - 2 wersje?

14 lat temu
Dla czego w gramatyce, przy odmianie niektórych czasowników są 2 wersje? Czy obie formy można stosować zamiennie, czy w jakiś określonych przypadkach, czy może dotyczą one tłumaczenie 2 różnych słów?

Dokładnie, chodzi mi o słówka (zapisałam je tak jak jest to zapisane w lekcji):

* be was/were been - być

* dream dreamt dreamt - marzyć, śnić
(dreamed) (dreamed)

* get got got (gotten) - dostawać, otrzymywać

* hang hung (hanged) hung(hanged) - wisieć, wieszać

* learn learnt learnt - uczyć się
(learned) (learned)

* show showed shown - pokazywać, prezentować
(showed)

*wake woke (waked) woken - obudzić (się lub kogoś)
Wampirka

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 7

Niektóre czasowniki w określonych sytuacjach (czesto w jezyku nieformalnym) odmieniaja sie inaczej, poza tym czasami slowa maja dwa znaczenia, wtedy w zaleznosci od znaczenia odmiana regularna badz nie.

np. kiedys spotkalem w komiksach takie zdanie " I made you a cookie but I eated it" i okazalo sie ze w jezyku nieformalnym taka odmiana jak eated jak najbardziej w takiej pozornie śmiesznej sytuacji jest używana.


* Co do używania zamiennie, to nigdy nie używamy zamiennie, a jak nawet nauczyciel(badź uczący, podrecznik itd itp) twierdzi inaczej to wtedy wedle reguły na matury wybieramy odmiane nieregularna
Ajdija
14 lat temuzmieniany: 14 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Hmmm, czyli wychodzi na to, że lekcja jest niedopracowana :(

Poszukałam trochę i wiem, że:
- be - were dotyczy liczby mnogiej
- hang - odmiana regularna dotyczy wieszać, a nieregularna wisieć

a co z resztą?
Wampirka

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

What is the difference between 'learnt' and 'learned'?

These are alternative forms of the past tense and past participle of the verb learn. Learnt is more common in British English, and learned in American English. There are a number of verbs of this type (burn, dream, kneel, lean, leap, spell, spill, spoil etc.). They are all irregular verbs, and this is a part of their irregularity.


(wiec jak wspomnialem na matury lepiej w wersji nieregularnej jako ze to na podst. British English)
Ajdija

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Wiele można znaleźć na:
[url]http://www.urbandictionary.com/[/url]
czy:
[url]http://www.merriam-webster.com/dictionary/[/url]
Ajdija

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Dzięki Ajdija.

Ja akurat uczę się z myślą o wyjeździe do UK, więc też będę się uczyć tych wersji nieregularnych :)

Nie jestem tylko pewna słówka dream - czy jedna wersja nie odnosi się do śnić a druga do marzyć?
Wampirka

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Zenek, elaborat naprawdę imponujący...

Przejrzałam go na razie tak pobieżnie, ale zaraz się w niego wczytam dokładniej ... :)
Wampirka

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Zgadza się, uczyłam się troszkę angielskiego na uniwerku, dzięki temu znałam trochę podstaw. Czytając zdania wiedziałam co się z czego brało, ale jak zaczęłam się zgłębiać w gramatyce, to okazało się, że mam dość spore braki...
Dzisiaj drugi dzień nad tym pracowałam i już jest dużo lepiej :)
Wracam więc do zakuwania słówek...

A propo komunii, to moja siostra też teraz miała...
Cała wypłata poszła na wspomożenie budżetu rodziców...

No i dzięki za kciuki :*
Wampirka

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Podobne wątki