ZALOGUJ SIĘ

Dlaczego mówimy "on the night" skoro jest "of 20th June"?

13 lat temuostatnia aktywność: 10 lat temu
Someone broke into my house on the night of 20th June.

Ktoś włamał się do mojego domu w nocy z 20 na 21 czerwca.

czy zdanie:
"Someone broke into my house at the night of 20th June"
to jakiś koszmarny błąd?
?
Gość
jrodzen - Mi również wydaje się, że powinno być "at night".
Zdarzenie zaszło w nocy, data to dopiero "opis" nocy.

Czy ktoś mógłbym pomóc?
- 11 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 5

Odświeżam pytanie. Wiem, że na pewno sformułowanie "on the night" jest poprawne tylko nie wiem jaka rządzi tym reguła gramatyczna. Wszystko co znalazłem dotyczyło in the night, by night, at night, a co z on the night. Czy może tym razem ktoś światły pokusiłby się o odpowiedź, bądź linka z wyjaśnieniem?
pl_mrong

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Kłaniaja się przyimki czasu choc w tym wypadku jest to jakoś zakrecone, bo faktycznie " w nocy " mówimy " at night " , a kiedy mówimy o datach uzywamy "on" ... np.. on the 21st of October ( przykład z lekcji )....byc może jakis błąd a byc może jest to poprawne...jakiś lepszy znawca musi to wyjaśnić
romanek5-5KUT

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

@romanek5-5KUT
Dobrze myślisz :).
Zwykle mówimy 'at night' ale zauważ, że nie ma dalszego ciągu.
"It happened at night."
Gdy jest dalszy ciąg, np. noc jego zwycięstwa, noc twojego ślubu itd, to musi się pojawić 'of':
'the night of his victory', 'the night of your wedding', 'the night of July 10th' albo np. 'the night you were born'.
Jak sam napisałeś 'on' używamy w przypadku dat, a to są konkretne daty, tylko podkreśla się, że coś się stało w nocy a nie za dnia. Dlatego jest "I met him on the night of July 10th." ale też "I met him at night."
zaz2013
pl_mrong - Jednak nadal ta odpowiedź jest dla mnie nie jasna. Jak to się ma do tych zdań:
1. And so, back in 2006, on the night of Claudia and Stuart's wedding, reality was the enemy.
2. They found your mother where she was hiding on the night you were born.
Nie ma tu "of" ani konkretnej daty. Chyba, że nie chodzi tu o typową datę jako cyfry a o datę jako konkretne wydarzenie? Czy tak?
- 10 lat temu
zaz2013 - Dokładnie. "The night of Claudia and Stuart's wedding" to jest konkretne wydarzenie i konkretna data. Jeśli precyzujesz co to za day/night/morning/evening to mówisz: "on the... of/when/that etc... Tak samo np. 'on the day I was wedded', 'on the day of my wedding' jak 'on Monday'. Podobnie, mimo że mówimy 'in the morning', gdy precyzujemy jaki to poranek: 'on a beautiful morning'. - 10 lat temu
pl_mrong - OK, super. Teraz wszystko jasne. Bardzo dziękuję za pomoc. - 10 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Wiem, że to są Prepositions of time ale w materiałach jakie posiadam nie ma takiego sformułowania wyjaśnionego. W necie znalazłem podobne zdania, wiec jak domniemam to zdanie z zadań etutor-a jest poprawne. Tu przykłady ze strony
http://pl.bab.la/slownik/angielski-polski/on-the-night:
Mr President, ladies and gentlemen, on the night between 20 and 21 December 2007 we extended the Schengen border.
On the night of June 11th, 2003, he climbed up to the edge of the fence on the Manhattan Bridge and he leaped to the treacherous waters below.
On the night of 24 March 1949, a wave of Soviet deportations began, during which tens of thousands of Estonians, Latvians and Lithuanians were forcibly expelled from their homelands.

Chciałbym tylko poznać zasady gramatyczne tego wyrażenia, żeby wiedzieć jak i kiedy to stosować.
pl_mrong
ewa159 - Sądzę, że wyjaśnienia zaz2013, profesjonalne i jak zawsze na temat, rozwiały wszelkie wątpliwości:-) - 10 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

'Zaz' chyb ma rację. Ja mam tutaj takie zdanie. Pisała je irlandzka nauczycielka, zaproszenie na występ mojego syna: "The children in Junior Infants will be performing together, at the Dean Crowe theatre ON THE MORNING OF TUESDAY THE 8TH OF APRIL AT 10.30AM". Też jest 'on the morning' a nie 'in the morning'. Identyczna sytuacja jak z 'in/at night vs on the night....Tak mi się wydaje.
E
efogt
10 lat temuzmieniany: 10 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.