ZALOGUJ SIĘ

Zaimki wskazujące this / that - jak ich używać?

10 lat temuostatnia aktywność: 10 lat temu
Kłaniam się
Nie do końca mam rozeznanie w zakresie używania this i that
(oczywiście wiem że jest to uwarunkowane bliskością położenia od nas co jest względne nawet w kontekstach). Są jeszcze jakieś reguły określające
używanie owych zaimków ?
Przykładowe zdanie z tutora
That sounds interesting. (to brzmi interesująco) teoretycznie tłumaczymy jako to w związku z czym bliższym zaimkiem jest this.
this - ten, ta, to
that - ten, ta, to, tamten, tamta, tamto
Ktoś mnie oświetli ????
Konboj
ewa159 - Zerknij również tutaj

https://www.etutor.pl/pytania-jezykowe/pytanie/419012-_It_s_that_s_-_Czy_sa_jakies_zasady_regulujace_ich_uzycie.html

Nie jest to konkretnie odpowiedź na Twoje pytanie, ale znajdziesz pod tym linkiem ciekawą dawkę wiedzy. Przyda się, bo poniekąd znajdziesz i tam częściowe wyjaśnienie Twoich wątpliwości:-)
- 10 lat temu zmieniany: 10 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 1

Zaimki wskazujące służą jak sama nazwa wskazuje - do wskazywania. Są cztery zaimki wskazujące;
This i That - używamy w liczbie pojedyńczej,
These i Those w liczbie mnogiej.
This i These używamy pokazując przedmioty,które są blisko,w zasięgu naszej ręki a
That i Those,kiedy pokazujemy coś położonego dalej:
- This is a book - To (tu) jest książka,
- That is a book - Tam jest książka.

- These are some books - To (tu) są książki,
- Those are some books - Tam są książki.
W zdaniach w liczbie pojedyńczej używamy "is" a w liczbie mnogiej "are"
Pozdrawiam
helena51
zaz2013 - "That is a book - Tam jest książka."
Nie: "tam jest książka", to by było "The book is there".
Problem w tym, że po polsku 'This is a book ' i 'That is a book' tłumaczymy tak samo, bo w języku polskim nie ma rozróżnienia (*Tamto jest książka*)
Jeśli chodzi rozróżnienie, to parę informacji:
https://www.etutor.pl/pytania-jezykowe/pytanie/420662-Dlaczego_te_buty_przetlumaczono_na_those_shoes_a_nie_na_these_shoes.html?unread
- 10 lat temu
Konboj - Dzięki ale nie bardzo odpowiedziano na moje pytanie - zaznaczyłem w pytaniu co wiem natomiast podałem przykład i bardziej o niego chciałem się oprzeć :) Dziękuję Helena ale to wiedzę posiadam co w skrócie opisałem . Nieco cenniejsze informacje otrzymałem od zaz2013 jednak nie powiem by to wiele rozjaśniło :D - 10 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.