ZALOGUJ SIĘ

Jaki szyk obowiązuje w języku angielskim?

11 lat temuostatnia aktywność: 11 lat temu
Mam mały problem. Jak budować zdania. Podmiot + orzeczenie + reszta zdania?
W tabelkach pojawia się osoba/operator/czasownik/reszta zdania. Jednak same ćwiczenia i przykładowe zdania mnie bardzo zastanawiają i gubię się.
Pojawiają się zdania np.
"In England people drive on the left." tego nie rozumiem, że orzeczenie jest na trzecimmiejscu. Dlaczego nie: People drive in England on the left?- to będzie źle?
Zastanawia mnie też ta "reszta zdania" po podmiocie i orzeczeniu, jeśli zdanie jest długie to jaka kolejność? Jeśli chce dodać określenie czasu np. jutro czasami pojawia się na końcu zdania np. "We are having supper now", czy jest to regułą?
Z kolei "She usually goes to school by bus" dlaczego usually pojawia się na drugim miejscu, czy tam nie można postawić orzeczenia? Jak wyglądają zdania wielokrotnie złożone, gdzie umieścić czasownik? Czy są jakieś reguły? Pytania np. "What did she say?" -to jest dla mnie logiczne, ale "what size is this shirt" już nie, dlaczego po what nie ma czasownika? Może w tych lekcjach coś przegapiłam.. nie wiem, ale nie rozumiem tego. Jakie są szyki zdań? Jak najlepiej budować zdania w języku angielskim. Bardzo proszę o PROSTE wyjaśnienie. (jestem na początku drogi edukacyjnej)i z góry dziękuję za zainteresowanie i pomoc.
N
nonia
Ewa-Sally - "what size is this shirt" - jakiego rozmiaru jest ta koszula - całkiem jak po polsku, więc można byłoby oczekiwać, że to będzie naturalne, a nie nielogiczne ;)
Co do zdań wielokrotnie złożonych, skoro jesteś na początku drogi edukacyjnej, to może za dużo od razu chcesz? :)
Konkrety o szyku są niżej.
- 11 lat temu zmieniany: 11 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 3

Sam próbuje to zrozumieć. Może to coś pomoże

"Należy pamiętać, że w języku angielskim poszczególne elementy wypowiedzi są uporządkowane linearnie i odstępstwa od narzuconego szyku powodują, że wypowiedź jest niepoprawna gramatycznie lub zmieniamy jej znaczenie.

We bought last week a car. Wydaje się w porządku? Kupiliśmy w zeszłym tygodniu samochód ... W języku polskim zdanie jak najbardziej poprawne, więc dlaczego nauczyciel się czepia? Ano właśnie dlatego, że zgodnie z zasadami szyku zdania w języku angielskim, orzeczenie (bought) nie może być oddzielone od dopełnienia (a car) okolicznikiem (last week) ... Poprawne zdanie brzmi zatem We bought a car last week lub Last week we bought a car."

Zaczerpnięte z http://www.ang.pl/gramatyka/zdanie/szyk_zdania
Pozdrawiam!
Marcini1987
jerzy_pozoga - Witaj Marcini1987,
Przeczytłem i zanotowałem podstawy gramatyki z ang.pl- dobre, mądre i czytelne wypisy na wielu stronach. Dziekuje.
- 11 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Ewa-Sally
11 lat temuzmieniany: 11 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Witaj nonia,
Mnie uczono wg. wzoru seven steps (column).Patrz poniżej,

How to put a sentence in it's right order.
In order to form a correct sentence follow these seven steps (column).

1.When?Where?/2.Who?,which?,what?/3.Action/4.Who?,Which?,What?/5.How?/6.Where?/7.When?

1.Last Friday/2.she /3.had /4.a party /6.at here house.
/2.The party /3.was /5.very interest.
/2.My friends /3.enjoed /4.it.
and I
/2.We /3.were singing /5.loudly.

Ps.W wielu opracowaniach jest standard S+V+O. Wg. podanego wzoru jeszcze się nie zgubiłem w gąszczu gramatyki.
Pozdrawiam, JKP.
---------------------------------
W odpowiedzi,
1)In England 2)people 3)drive 5,6)on the left.

W Ks. Język angielski Vademecum, znalazłem inne zdania,
1) In Britain people pay taxes according to how much they earn- and only few would say this is unjust.
W Wielkiej Brytanii ludzie płacą podatki stosownie do tego, ile zarabiają- i tylko nieliczni powiedzieliby, że to jest niesprawiedliwe.

2) In my opinion, your car is not safe. Moim zdaniem twój samochód nie jest bezpieczny.
jerzy_pozoga
11 lat temuzmieniany: 11 lat temu
ipon - Jerzy wspaniała odpowiedż super .Ostatnio znalazłam duzo pozytywnych opinii o podręczniku Wielki przewodnik po gramatyce j. angielskiego.Zamówiłam i nie mogę się doczekać.Duży plus ode mnie za Twoją informację pozdrawiam serdecznie :) - 11 lat temu
jerzy_pozoga - Dzięki Ipon-ka za poparcie. Ja, jestem w B1/B2 w gramatyce. Robię błędy. W razie czego poproszę o korektę.
-------------------------
Ipon-ko, proponuję tobie zakupić dobry zbiór gramatyki w ks. Michael SWAN, Practical English Usage. Ks. łatwo dostępna.
- 11 lat temu zmieniany: 11 lat temu
ipon - Ja też się gubię z pisania słabo ale buzia już mi się nie zamyka jak mówię po angielsku.Ręce tylko opadają bo ktoś z uczniów bardzo mnie nie lubi i minusuje moje odpowiedzi na pytania, nieważne link czy moje słowo pisane.Robi wszystko aby mnie zniechęcić do odpowiadania ,nie wiem o co mu chodzi z tą jego nienawiścią.Mam pytanie skończyłam poziom A1 wszystkie testy zdane a na profilu jestem nadal na poziomie A1 robię lekcje z B1 ,robię testy a profil ani drgnie może mi coś podpowiesz Drogi Jerzy? - 11 lat temu zmieniany: 11 lat temu
jerzy_pozoga - Ipon-ko, pewien mądry lekarz poradził mnie abym się uczył w stanie uspokojenia wewn.i ciszy. Toteż od kilku lat popijam chińską zieloną herbatę oraz nie używam cukru białego w ogóle. Lubię zagryzać słodkie owoce i gotowane gruszki ponieważ zawierają nieszkodliwe cukry proste.
Pozdrawiam, JKP.
- 11 lat temu
ipon - Jerzy superowo ja też lubię spokój i wyciszenie zieloną herbatkę popijam namiętnie a owoce uwielbiam.Odkryłam w Anglii w pakistańskich sklepach płaskie brzoskwinie tak się nazywają ale smakują rewelacyjnie.Zapraszam na następną filiżankę zielonej herbatki :) - 11 lat temu
Marcini1987 - Ode mnie również duży plus. Taka wiedza i mi się przyda. Dzięki :) - 11 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Podobne wątki