ZALOGUJ SIĘ

Skąd "his" w zdaniu, gdzie nie ma rodzaju męskiego?

zmodyfikowany: 11 lat temuostatnia aktywność: 11 lat temu
The child sat his mother's lap and listened to the story

Nie wiem skąd się wzięło słówko "his" w powyższym zdaniu. Może mi ktoś to wyjaśnić?
Z
zibikogut

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 3

Tradycyjnie w języku angielskim używa się męskiej formy rzeczownika kiedy płeć osoby, o której mowa nie jest znana lub gdy zdanie może się odnosić zarówno do kobiety jak i mężczyzny. Takie podejście w dzisiejszych czasach może zostać uznane za szowinizm, więc coraz częściej spotyka się formę 'he or she'.
ipon

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Rozumiem że zaimek dzierżawczy "his" odnosi się do dziecka którego płci nie znamy.
Czy jeśli by tego przyimka nie było albo był "it" jako zaimek dzierżawczy nijaki czy byłoby to poprawne?
Z
zibikogut
11 lat temuzmieniany: 11 lat temu
ipon - Ten link wyjaśni pojęcie rodzajów w j.angielskim
http://www.t4tw.info/angielski/gramatyka/gender.html
- 11 lat temu zmieniany: 11 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Seksizm językowy (seksizm lingwistyczny):
http://pl.wikipedia.org/wiki/Seksizm_j%C4%99zykowy
bird
11 lat temuzmieniany: 11 lat temu
Otus - Na szczęście jest ministra Mucha i zrobiła z tym porządek. - 11 lat temu
bird - Na szczęście są mężczyźni, którzy nie obracają tej istotnej kwestii w żart. Wśród nich jest znany brytyjski biolog, prof. Richard Dawkins:

"W samej książce dużo pisałem o „budzeniu świadomości”. Gdy feministki zaczęły zwracać naszą uwagę na seksizm języka, głos ich też z początku przynajmniej docierał jedynie do ludzi, którzy i tak mieli już świadomość, że istnieje dyskryminacja z powodu płci i że kwestia równouprawnienia jest ważna.
- 11 lat temu
bird - Kwestie językowe jednak, na przykład dyskryminująca funkcja zaimków osobowych, często uchodziły uwagi nawet najbardziej „przekonanych” i zdarzało się, że zadeklarowani „antyseksiści” nieświadomie używali języka, który wykluczał z publicznego dyskursu połowę naszego gatunku". - 11 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Podobne wątki