ZALOGUJ SIĘ

Poprawność zdania

13 lat temu
W zdaniu "Który tramwaj jedzie na dworzec autobusowy" odpowiedź jest następująca: "Which tram goes to the bus station?". Czy taka odpowiedź jest na pewno prawidłowa??? Nie powinno być w pytaniu słówka posiłkowego do/does???
A
ArturGrucha

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 2

Nie używamy do/does/did w pytaniach gdzie who/what/which jest podmiotem zdania (subject). Podmiot w zdaniu to osoba, miejsce, rzecz, która coś robi lub czymś jest.
Generalnie w zdaniach podmiot możesz znaleźć jeżeli znajdziesz w zdaniu czasownik, wówczas w oparciu o ten czasownik możesz zadać pytanie o to kto to coś (co reprezentuje czasownik) robi. Odpowiedzią na takie pytanie jest właśnie podmiot.

W tym przypadku można spróbować zastosować tę zasadę. Czasownikiem jest 'go' (jechać). Zatem możesz zadać pytanie: 'Kto jedzie na stację?', a odpowiedzią jest właśnie 'tram' (tramwaj), zatem prawidłowo postawione pytanie to: 'Which tram goes to the bus station'. No tak na marginesie według mnie nie powinno być 'bus station' tylko 'tram station', chyba, że ten tramwaj zatrzymuje się na przystanku, który jest jednocześnie przystankiem autobusowym jak i tramwajowym.

Trzeba nabrać trochę wyczucia i obycia, mi cały czas to sprawia problemy.

Dobry przykład podaje Raymond Murphy w książce English grammar in use.

'Somebody telephoned Emma' - podmiot w zdaniu to 'somebody'
'Who telephoned Emma?' - podmiot w pytaniu stanowi 'who'
ale
'Emma telephoned somebody' - podmiotem jest 'Emma' a obiektem (object) zdania 'somebody'
'Who did Emma telephone?' - 'who' jest obiektem zdania

Nie wiem czy dobrze tłumaczę 'object', to pojęcie z angielskiej gramatyki. Generalnie obiekt w zdaniu to odbiorca akcji podmiotu.
M
maciusio
13 lat temuzmieniany: 13 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

'object' to w gramatyce 'dopełnienie'
quantum137

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Podobne wątki