ZALOGUJ SIĘ

Różnica między słówkami talk a speak.

12 lat temu
Zastanawiam się jaka jest właściwie różnica między tymi dwoma słówkami.
Ostatnio natrafiłam w teście na zdanie: Mr Brown stopped ...... on his mobile as battery was flat. Do wyboru były między innymi odpowiedzi talking, speaking. Właściwą okazała się talking, ale zupełnie nie wiem dlaczego. Czy moglibyście pomóc?
foxy2

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 1

w zasadzie są on prawie indentyczne, różnica polega na tym, że talk to bardziej rozmawiać, a speak to bardziej wymawiać, ale różnica jest naprawdę nieznaczna i w większości wypadków nie ma znaczenia

gdy myślisz o rozmawianiu to raczej użyj talk
I need to talk to you.
a gdy myślisz o wymawianiu to raczej użyj speak
Please, speak more slowly.
ale będziesz zrozumiana nawet jak zaminisz te słówka miejscami

wracając do przykładu, bardziej naturalnie pasuje tam talk
Bilberry
12 lat temuzmieniany: 12 lat temu
wacek6713 - Racja, dodam tylko jeszcze,że "speak" używamy jeżeli mamy na myśli rozmowę w obcym języku - 12 lat temu
esterka - Dodam, że "Speak" troszkę częściej znajdziesz w literaturze. Prosząc kogoś do telefonu, będzie lepiej, jeżeli zapytasz "Can I speak to John?".

Pozwolę sobie podpowiedzieć, że często w słowniku Longmana można znaleźć wyjaśnienie odnośnie takich problematycznych zestawów słówek - w różowej ramce "word choice" na końcu hasła (właśnie niedawno tam buszowałam, bo miałam ten sam dylemat). Pozdrawiam wszystkich :)
- 12 lat temu
quantum137 - http://oald8.oxfordlearnersdictionaries.com/dictionary/speak

Usage notes to bardzo przydatna funkcja występująca w wielu słownikach.
- 12 lat temu
jerzy_pozoga - Dzięki quantum137- OALD DOBRE, dobre ! - 12 lat temu
foxy2 - Dziękuję za pomoc :). Quantum137 strona jest bardzo przydatna! - 12 lat temu
quantum137 - Nie ma za co:)
Te strony są warte czasu spędzanego na ich odszukiwanie.
Można je wtedy sobie wydrukować (jak ktoś nie ma słownika).
Takie ich zestawienie to taki mały poradnik w palących często kwestiach.
- 12 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Podobne wątki