ZALOGUJ SIĘ

Jeżeli powołujemy się na inne, bliżej nieznane osoby (ludzie, oni itd.)

rok temuostatnia aktywność: rok temu
Porcja ekstremalnej gramatyki (nie jest to proste):

Mówi się, że on jest...
People say that he is...
It is said that he is...
He is said to be...

Mówią, że on był...
They say that he was...
It is said that he was...
He is said to have been...

Mówiono, że on jest...
People said that he was...
It was said that he was....
He was said to be...

Mówiono, że on był...
Everybody said that he had been...
It was said that he had been...
He was said to have been...

więcej szczegółów, co i dlaczego (następstwo czasów w tych zdaniach) można znaleźć w książce GRAMATYKA ANGIELSKA W TEORII I ĆWICZENIACH Janusz Siuda.

Jestem w trakcie opanowania pamięciowego i mam nadzieję, że wraz z zapamiętaniem doświadczę też głębszego i trwałego zrozumienia tych konstrukcji strony biernej.
Marcin48
piotr.grela - Dzięki Marcin. Bardzo użyteczne!
Marcin jakbyś miał kiedyś czas to opracował byś zagadnienie o czasowniku po czasowniku, kiedy bezokolicznik z to, kiedy "goły" bezokolicznik, kiedy z ing końcówką...

Mi się podoba ta trzecia forma bo jest najtrudniejsza :-)
- rok temu zmieniany: rok temu
Marcin48 - Piotrze, może kiedyś opracuję takie zestawienie o czasownikach. Na teraz nie jestem gotowy, bo zadania obejmujące to zagadnienie robię bardziej na czuja. - rok temu
darkobo - A ja mam wrażenie, że trzecia forma jest najczęściej spotykana, a dla mnie najbardziej naturalna 😃 - rok temu
piotr.grela - Darek zgadzam się z Tobą...

Kiedyś miałem taką białą, niewielką książkę do gramatyki i tam duży nacisk był położony na konstrukcję z czasowników z ing, bezokolicznikiem...
- rok temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 2

Dzisiaj będzie już trzeci dzień, kiedy wieczorem siadam i próbuję na pamięć nauczyć się tego zagadnienia, tak żeby potem włączyć do tego gramatyczną logikę i mieć wsparcie z dwóch kierunków - ze zrozumienia i z zapamiętania. Język to taki fenomen, że po prostu istnieje i niektóre podstawy i struktury są konieczne do zapamiętania.
Marcin48

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Na razie powtarzam te konstukcje gramatyczne każdego wieczoru. Wydaje mi się, że już chyba osiągnąłem wysoki stopień zapamiętania i zrozumienia :-) Przynajmniej tak wychodzi mi w testach z tego obszaru gramatyki :-)
Marcin48

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.