She has worked in many areas of economics until 2001.

10 miesięcy temuostatnia aktywność: 9 miesięcy temu
Chciałaby dowiedzieć się czy to zdanie jest prawidłowe? Poziom B1 temat 17. Wydaje mi się, że powinien być albo past Simple albo past Perfect. Ale present perfect...czy to jest błąd?

She has worked in many areas of economics until 2001.
Wioletta88
piotr.grela - Moim zdaniem wszystko zależy od kontekstu i od tego co chcemy podkreślić. Wiele czasów w języku angielskim można stosować wymiennie z niewielką różnicą w znaczeniu.

"She has worked in many areas of economics until 2001."
Ten czas kładzie nacisk, że ona pracowała w wielu dziedzinach ekonomii" i dlatego użyto czasu Present Perfect.
Ale ona jeszcze, żyje i może teoretycznie pracować, nabywać doświadczenia czyli ta przeszłość nie jest zakończona.

Moim zdaniem Present Perfect Continuous też mogłby być.
She has been working in many areas of economics until 2001.
- 10 miesięcy temu zmieniany: 10 miesięcy temu
piotr.grela - Sam czas Past Perfect chyba nie za bardzo pasuję, bo aż prosi się o dalszą część, czynność późniejszą.

Moim zdaniem czas Past Perfect nie jest bardzo popularnym czasem, i stosuję się go głównie w mowie zależnej, w której jego udział wynosi ponad 50% we wszystkich czasach i w III trybie warunkowym.

"She worked in many areas of economics until 2001."
Ona pracowała w wielu dziedzinach ekonomii do 2001, już nie pracuję, albo nie żyje, albo jest na emeryturze albo zajmuję się czymś innym.
Przeszłość dla niej jest zakończona.

Czas Past Simple jest czasem prostym i moim zdaniem konstrukcje gramatyczne proste, wypierają te bardziej skomplikowane, zwłaszcza w mowie codziennej.
- 10 miesięcy temu zmieniany: 10 miesięcy temu
 

Odpowiedzi: 1

Cześć,

zgadzam się z czasami, które wymienia piotr.grela. To zdanie można powiedzieć używając Present Perfect oraz Present Perfect Continuous. Co do Past Perfect, bez właściwego kontekstu jego użycie nieuzasadnione.

Jeśli mamy na celu uwydatnienie, że ona pracowała przez jakiś okres w czasie użyjmy Present Perfect, czyli "She has worked in many areas of economics until 2001."

Natomiast lekko przekształcone zdanie "She has been working in many areas of economics." użyjemy, gdy mówimy o czymś, co ona robiła w przeszłości i kontynuuje to do dzisiaj.

Sam Past Simple miałby sens w zdaniu mówiącym o tym, co się już skończyło i trwało tylko w danym czasie, czyli "She worked in many areas of economics in 2001".
klaudia.dol
Pracownik eTutor
9 miesięcy temuzmieniany: 9 miesięcy temu

Pomoc i wsparcie