ZALOGUJ SIĘ

pytanie odnośnie innego czasu.

12 lat temu
Czy ten tryb można zastosować w innym czasie.

Jeśli będziesz dużo pił , staniesz się alkoholikiem.
A może to już zupełnie inna bajka?
spirulinka
efogt - Chodzi Ci o tryb "Zero Conditional" Aniu? Tryb ten wyrażamy TYLKO czasem Present Simple. W obydwu częściach zdania w tym trybie jest czas Present Simple. Trybu zerowego nie zastosujesz w innym czasie! To jest jego zaleta, cecha gramatyczna, tak go wyrażamy, za pomocą tego czasu. Jak chcesz zastosować ten tryb w innym czasie, bo nie bardzo rozumiem:) - 12 lat temu
spirulinka - Dzięki Estero, taka już moja natura ,że muszę wszystko dokładnie wiedzieć i mieć jasno powiedziane. a co z czasem przeszłym zobacz na dole.:):) - 12 lat temu zmieniany: 12 lat temu
efogt - Aniu, jeśli w trybie warunkowym zastosowany jest forma czasu przeszłego, to nie jest to już zerowy tryb warunkowy. Oprócz zerowego trybu mamy jeszcze trzy tryby:)
Pozdrawiam serdecznie:)
- 12 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 4

tłumacząc to na polski używamy czasu przyszłego, ale w angielskim jest czas teraźniejszy
If you drink a lot, you become an alcoholic.
Bilberry

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Według mnie jest tu mała nieścisłość, ponieważ zerowy okres warunkowy wyraża stałe prawdy np.If you don't eat, you die.To zdanie natomiast napisałbym w pierwszym okresie warunkowym, ponieważ nie ma 100% pewności, że tak bedzie, If you drink a lot, you will become an alcoholic.
Używając pierwszego okresu warunkowego mówimy o wydarzeniu w przyszłości, które ma realną szansę, żeby zaistnieć, więc teoretycznie mamy:

okres warunkowy prawdopodobieństwo czas
zero conditional 100% dowolny
first conditional mniej więcej 50% przyszłość/teraźniejszość
second conditional 0% -kilka % przyszłość/teraźniejszość
third conditional 0% przeszłość
wacek6713
Hermenegilda - Znasz kogoś kto dużo pije(nałogowo)i nie jest alkoholikiem?
Być może jest, być może nie?



- 12 lat temu zmieniany: 12 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Nie zmieściło się w komentarzu, wiec muszę napisać tutaj.Nawiasem mówiąc, po napisaniu tej odpowiedzi spodziewałem się, że ktoś wychyli się z taką kwestią.Według lekarzy spożywając dwa piwa dziennie jesteś alkoholikiem.Popatrzmy na statystyki spożycia alkoholu, które wliczają wszystkich obywateli, nawet dzieci.wyjdzie na to, że nie ma człowieka, który nie jest uzależniony.Znam ludzi, którzy po pracy wypijają dziennie 5 do 6 piw, ale nie piją z powodu uzależnienia.Wracając do pytania,według mnie to zdanie nie jest stałą prawdą typu "If you heat water to 100 degrees Celcius, it boils.",ale oczywiście każdy ma swój punkt widzenia.I jeszcze w formie żartu:alkoholik pije, bo musi a pijak pije bo chce.
Pozdrówka.
wacek6713
12 lat temuzmieniany: 12 lat temu
bird - Napisałeś: "Znam ludzi, którzy po pracy wypijają dziennie 5 do 6 piw, ale nie piją z powodu uzależnienia". Owszem, z powodu uzależnienia. A lekarze mają rację. Poczytaj o alkoholizmie zamiast powtarzać zasłyszaną od alkoholików typową zwodniczą racjonalizację. - 12 lat temu
wacek6713 - Nie bedę rozpatrywał kwestii alkoholizmu na tym portalu, natomist jeśli upierasz się że zdanie " If you drink a lot, you become an alcoholic." jest w poprawnym trybie warunkowym w takim razie "if you smoke a lot, you die from lung cancer." tez jest w poprawnym trybie, tylko jakoś nie słyszałem, ze 100% palaczy umiera tylko i wyłącznie na raka. - 12 lat temu
bird - No właśnie to robisz - rozpatrujesz kwestię alkoholizmu :) I to do niej się odniosłam, a nie do trybu warunkowego. Pewnie, że nie wszyscy palacze umierają na raka (niektórych zdąży wcześniej przejechać tramwaj albo zadławią się twarogiem). Jasne, niektórzy dożywają sędziwego wieku (rak nie jest regułą, jest za to wielce prawdopodobny). Tak a propos to trzy dni temu zmarł na raka krtani (palił i pił na umór) mój ulubiony pisarz, dziennikarz - Christopher Hitchens. - 12 lat temu zmieniany: 12 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Te zdanie miało być zapytaniem czy zero Conditional stosujemy w czasie przyszłym lub przeszłym.
winika z odpowiedzi ,że budując wypowiedzi w czasie przyszłym w tym trybie, używam czasu PRESENT SIMPLE i nie sugeruję się polskim będziesz , ani byłeś.

np. Jeśli wczoraj za dużo wypijesz , dziś będziesz miał kaca.

:):):)
spirulinka
12 lat temuzmieniany: 12 lat temu
wacek6713 - Nieważny jest tu czas, czy jest to przeszłość, przyszłość czy teraźniejszość. Istotne jest to, że dla danego warunku ZAWSZE oczekujemy tego samego rezultatu.Dlatego jeśli to zdanie przetłumaczysz w czasie teraźniejszym "jesli pijesz zbyt dużo stajesz sie alkoholikiem" to tez jest dobrze. - 12 lat temu zmieniany: 12 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Podobne wątki