ZALOGUJ SIĘ

Jak wymowić "fruit tree" w mowie łącznej

zmodyfikowany: 5 lat temuostatnia aktywność: 5 lat temu
Mam pytanie jak wymowić: "fruit tree" wymawiając je tak: "fruːt triː" czuję, że coś jest nie tak, jakoś nienaturalnie.
Choć tak jest w Etutorze.

1. "fruːʔ triː"
Gdzie ʔ oznacza glottal stop
2. "fruː triː"

Brytyjczycy nie lubią wymawiać kiedy z występuja koło siebie dwie takie same spółgloski, w tym wypadku jest to spółgłoska (t) a 3 rożne spółgloski, to też jest im trudno wymowić, nawet sytuacja dotyczy dwóch sąsiadujących wyrazów np.

chris(t)mas
san(d)wich
mus(t) be
the firs(t) three
you an(d) me
piotr.grela

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 1

Zaakceptowana przez pracownika eTutor
Ja wymówiłbm "fruit tree" z glottal stopem. T na końcu wyrazu często wymawia się w ten sposób, szczególnie kiedy następuje po nim spółgłoska, np. put down, wait, that. Często nie zdajemy sobie sprawy, w ilu wyrazach stosujemy glottal stop. Powiedziałbym, że to jeden z czynników, po których łatwo rozpoznaje się obcy akcent. Przeczytanie wszystkiego dokładnie fruit tree może świadczyłoby o dobrej dykcji w j.polskim, ale w angielskim naturalnie wymawia się to w następujący sposób:
fru (glottal stop, tzn. ułożyć usta tak, jakby chciało się wypowiedzieć to /t/ i chwilę zatrzymać) tree z pełnym /t/.

Podobnie wyraz "stop" – sto (p glottal stop, faktycznie nie wymawiamy).

Oczywiście na YT jest pełno nagrań, które to wyjaśniają, ale wolałem dopisać, gdyby ktoś się zainteresował, a nie wiedział, o czym mowa.
N
NY-NY
5 lat temuzmieniany: 5 lat temu
piotr.grela - NY-NY dzięki :-) - 5 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.