ZALOGUJ SIĘ

Jak zmotywować się do nauki

08.12.2023

Powrót do listy wpisów

Jeśli samodzielna nauka języka kojarzy Ci się przede wszystkim ze słomianym zapałem, to ten wpis jest właśnie dla Ciebie. Przedstawiamy kilka sposobów na to, jak zorganizować naukę tak, aby nie stracić motywacji, widzieć efekty i czuć satysfakcję.

Kiedy podejmujesz decyzję, że będziesz uczyć się języka samodzielnie, aż tryskasz zapałem i energią. Robisz research kursów i aplikacji, testujesz je, przechodzisz przez kolejne ćwiczenia z wypiekami na twarzy i z radością obserwujesz swoje postępy. Jarasz się każdym aspektem tej nowej przygody i wyzwaniem, które przed Tobą stoi.
Jednak z biegiem czasu Twój zapał słabnie, a w głowie pojawiają się pytania - co robię źle i co dalej?

Przede wszystkim - nie obwiniaj się. To zupełnie normalne. Nikt nie ma nieograniczonych pokładów motywacji, nawet syn koleżanki Twojej mamy 😄. W pewnym momencie one po prostu się wyczerpują i trzeba znaleźć sposób na ich doładowanie. Jaki? Przedstawiamy Ci te, które uważamy za najbardziej uniwersalne i skuteczne. 

via GIPHY

Wyznacz główny cel

Nie bez powodu istnieje powiedzenie, że cel uświęca środki. Mówi się też, że życie bez celu nie ma zbyt wiele sensu. Podobnie jest z nauką języka - jeśli nie wiesz, co chcesz osiągnąć, to z czasem Twoja wędrówka po gramatyce, słownictwie z różnych dziedzin, rozmówkach i czytankach stanie się bezsensowna. Określ więc cel swojej nauki. Im szybciej to zrobisz, tym lepiej.

Chcesz dojść w nauce włoskiego do poziomu B1? Świetnie. Planujesz wyjazd do Hiszpanii? Niech Twoim celem będzie opanowanie słownictwa i gramatyki, które pozwolą Ci dogadać się podczas turystycznego wyjazdu. Zaczynasz pracę w niemieckiej firmie logistycznej? Załóż, że przed startem opanujesz podstawowe słownictwo z tej branży. 
Teraz już wiesz, dokąd zmierzasz.

Określ mniejsze cele

Kiedy je wyznaczysz, Twój główny cel nie będzie wydawał się tak odległy i nieosiągalny, a dodatkowo, z każdym zrealizowanym mniejszym, będziesz o krok bliżej tego najważniejszego. Filozofia baby steps wcale nie jest taka zła i tutaj sprawdzi się świetnie.

Pamiętaj tylko, aby wyznaczając cel, kierować się rozsądkiem. Jeśli założysz, że nauczysz się 1000 słówek w tydzień i nie uda Ci się tego zrobić, to jedynym Twoim osiągnięciem będzie zniechęcenie. Lepiej wyznaczyć sobie mniej wymagające zadanie, ale o większym potencjale realizacji. Nic nie daje przecież większej satysfakcji i “kopa” do działania niż wykonanie misji w 100%.

W eTutorze określasz swoje cele na dany tydzień - to taki okres “w sam raz”, aby zrobić postęp w nauce języka i nie czuć się przytłoczonym. 
Masz do dyspozycji 3 tryby: spokojny (20 minut nauki tygodniowo), optymalny (60 minut nauki) lub intensywny (120 minut nauki)
Pomyślisz pewnie, że godzina nauki tygodniowo to podejrzanie mało, ale musisz pozbyć się przekonania, że nauka języka to zakuwanie ciągiem po kilka godzin z rzędu. Nic bardziej mylnego. Mniejsze, a częstsze porcje wiedzy, dają zdecydowanie lepsze efekty.

via GIPHY

Halo, halo! Ustaw przypomnienia o nauce

Kiedy skończysz pracę, odbierzesz dzieci ze szkoły, zahaczysz o mechanika, pojedziesz z psem do weterynarza i zrobisz zakupy, już w ogóle nie pamiętasz o tym, że w swoim telefonie masz taką aplikację jak eTutor, z którą uczysz się języka. Na szczęście ona sama może przypomnieć Ci o kolejnej porcji wiedzy.

Jeśli korzystasz z aplikacji na telefon, możesz włączyć przypomnienia o nauce i określić w które dni i o której godzinie chcesz je otrzymywać. Możemy wysyłać Ci również motywacyjną przypominajkę o realizacji Twojego tygodniowego celu nauki lub informować Cię o wszelkich nowościach pojawiających się na platformie, takich jak lekcje specjalne, quizy językowe czy wpisy na blogu. Nie przegapisz nowych treści i będziesz regularnie sięgać do swojego kursu językowego.

Powiadomienia są dostępne dla każdego użytkownika aplikacji eTutor, czy to korzystającego z systemu Android, czy iOS. Znajdziesz je w zakładce Menu -> Ustawienia konta -> Powiadomienia w aplikacji.

Zadbaj o różnorodność w nauce języka

Nie wałkuj czasu Present Perfect, dopóki nie rozwiążesz bezbłędnie każdego ćwiczenia, nie katuj się słownictwem z jednej dziedziny, póki nie opanujesz go tak świetnie, jak tabliczki mnożenia. To nie podgrzeje Twojej motywacji ani nie podkręci radości z nauki - wręcz przeciwnie. 
Jeśli akurat nie masz nastroju na kolejną lekcję czy porcję gramatycznej wiedzy to pamiętaj, że umiejętności językowe możesz rozwijać na różne sposoby

Zajrzyj do zakładki Gry językowe i wypróbuj dowolną z nich - rozwiąż quiz, krzyżówkę lub ułóż jak najwięcej słów w Słowotoku
Posłuchaj podcastu lub obejrzyj serial czy film w języku, którego się uczysz - całkowicie bez napisów lub z oryginalnymi napisami. Nowe zasłyszane słowa możesz wpisać we wbudowany w apkę słownik Diki, sprawdzić jego znaczenie i dodać do swoich powtórek w eTutorze.

Mamy nadzieję, że wypróbujesz nasze sposoby na poprawę motywacji do nauki i okażą się one skuteczne. Jeśli masz ochotę na więcej językowych inspiracji, zajrzyj do naszych pozostałych poradników:

🟠 o tym, czym może być spowodowany brak efektów w nauce języka,  

🟢 o metodach nauki słówek,

🔴 o tym, jak aplikacja eTutor może wesprzeć Cię w nauce języka

🟡 oraz o tym, jak korzystać z powtórek i słownika Diki.

 

Ucz się angielskiego z eTutorem!
Odkryj najpopularniejszy w Polsce kurs online Sprawdź

TYLKO DO NIEDZIELI!Zgarnij GRATIS przy zakupie kursu angielskiegoSPRAWDŹ >>Zamknij