ZALOGUJ SIĘ

"Hey, you really look great!" vs "Hey, you really great!"

5 lat temuostatnia aktywność: 5 lat temu
Odsłuchajcie proszę pierwszą linię dialogu z lekcji B1/4/3
( https://www.etutor.pl/lessons/en/b1/4/3/42096?action=setLearnedNowSave&lessonPageId=41499 )

Co słyszycie? "Hey, you really look great!" czy definitywnie "Hey, you really great!" ?
parseq
Daniel12345678 - Właśnie o takie wątpliwości między innymi chodziło mi w innym wątku gdzie napisałeś:
"Ludzie! Nie dzielmy włosa na czworo!
Jak coś jest podejrzanego, to "zgłaszamy sugestię", bo eksperci od rozstrzygania są po stronie eTutor. My możemy tylko sugerować, tzn. nie wiemy, czy błąd jest czy nie."
- 5 lat temu
parseq - Dlatego WPIERW(!) zgłosiłem to ekspertom eTutor i otrzymałem odpowiedź, że audio jest Ok.
Pani Agnieszka Kudłata, nauczyciel eTutor napisała mi m.in.:
"Należy wziąć pod uwagę fakt, że dialog znajduje się na poziomie B1 - kursanci powinni być już nastawieni na słuchanie tekstów w naturalnym tempie i rytmie. (...) "look" nie jest na tyle zniekształcone, aby słowa nie było słychać. Zachęcam do ponownego przesłuchania dialogu."

A dialog przesłuchałem przynajmniej 15x, zmieniając sprzęt z tabletu na PC i zakładając dobre słuchawki. Zostaje mi jeszcze poszukanie tabletek na słuch, bo jak napisali poniżej tlstar, Ste, gosia369 - oni słyszą albo "k" albo i więcej z brakującego mi "look".
- 5 lat temu zmieniany: 5 lat temu
Daniel12345678 - W takim razie przepraszam. Mój komentarz był zbędny. - 5 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 6

Ewidentnie słychać "k", czyli końcówkę słowa look. W każdym języku, a szczególnie w angielskim, jest tendencja do skracania wymowy wielu wyrazów podczas konwersacji. Zobacz np. tu: https://www.engvid.com/learn-english-how-to-understand-native-speakers/
Można oczywiście dyskutować, czy w kursach nauczania nie powinna być zamieszczona pełna, dokładna, wyraźna wymowa. Z pewnością na poziomie A1/A2 tak powinno być. Na wyższych poziomach już niekoniecznie (tu mamy B1), bo należy jednak się też osłuchać z "potocznym" językiem.
T
tlstar

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Ale przecież tam słychać look i to całkiem wyraźnie ;)
S
Ste

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Dla mnie tez słychać look w tym zdaniu
G
gosia369

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Pewnie dlatego, ze w look pojawia sie trzask w nagraniu. "l" miesza sie ze wczesniejszym "ly" a "k_ z g na poczatku great.

you realy great jest gramatycznie niepoprawne, ale gdy ktos przedluzy troche "r" to uslyszy jako

you're really great. I tu gramatycznie jest ok. :)
kktm

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Zdecydowanie słychać "look" :)
K
kursant0225

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

W zwrocie "look great" nie za bardzo slychac k, tj. jakby ta litera przechodzila g. I jest to naturalny proces zwany assymilacja glosek.
Polecam wykld Pani profesor Jane Setter na temat procesow fonologicznych w jezyku angielskim.
https://m.youtube.com/watch?v=VM0cNDxBySc
Dlugie, moze troche trudne ale warto zobaczyc.
piotr.grela
5 lat temuzmieniany: 5 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.