ZALOGUJ SIĘ

Różnica w użyciu między "gold" a "golden"

6 lat temuostatnia aktywność: 6 lat temu
Witam, jaka jest różnica pomiędzy słowami "gold" a "golden". Mam problem z opisem koloru ubrania np. złota spódniczka, które słówko będzie bardziej właściwe "a gold skirt" czy "a golden skirt" ?
A
Aniela89

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 2

Gold częściej odnosi się do złota jako kruszcu, więc użyte jest bardziej dosłowne np. gold rush, gold mine, gold ring . Golden częściej stosuje się metaforycznie np. golden hands, golden boy, golden rule.
T
tsienkiewicz3
6 lat temuzmieniany: 6 lat temu
Aniela89 - Tylko czy błędem będzie jeżeli użyję w opisie spódniczki słowa ,,gold"? - 6 lat temu
tsienkiewicz3 - Nie jestem nativem, ale wydaje mi się, że wtedy by sugerowało, że jest ZROBIONA ze złota. - 6 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Cześć!

Tsienkiewicz udzielił bardzo dobrej odpowiedzi - główna różnica między tymi wyrazami jest taka, iż "gold" to rzeczownik i oznacza 'złoty' (zrobiony ze złota), natomiast "golden" to przymiotnik i oznaczać będzie 'w kolorze złota, przypominający złoto', ale też metaforycznie 'cudowny'.
Zatem najbardziej logicznym wyjściem z sytuacji będzie napisać "golden skirt", ale można spotkać opis "gold skirt", czy "gold dress" na stronach sklepów odzieżowych :) zapewne jest to pewien skrót myślowy.
agnieszka.kw
Pracownik eTutor

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.