ZALOGUJ SIĘ

Jaki czas - sekwencja zaplanowanych zdarzeń w dniu dzisiejszym

6 lat temuostatnia aktywność: 6 lat temu
Zastanawiam się w jakim czasie powiedzieć zdanie w stylu. Susan idzie dzisiaj do kina, później gra w szachy z królową a następnie wraca do domu.

Wiem, że dla zdarzeń zaplanowanych wcześniej, które dzieją się w dniu dzisiejszym możnaby było użyć Present Progressive, czyli:
Today Susan is going to the cinema, later she is playing chess with the Queen and next she is coming back home.

Z tym, że zdarzenia wykonywane jedno po drugim jako sekwencja czynności to Present Simple. Czyli:
Today Susan goes to the cinema, later she plays chess with the Queen and next she comes back home.

Które zdanie jest poprawne? Lub, ew być może jeszcze inna konstrukacja, która jest czesciej stosowana?
D
drozd.tadeusz
piotr.grela - Panie Tadeuszu to bardzo ciekawy problem.
"will" - w kiedy mowimy o przyszlosci w chwili mowienia
"be going to" - plany
"present continous" - plany bardziej pewne
"present simple" - plany pewne tak jak rozklad jazdy



https://www.youtube.com/watch?v=INvNo2vb5rc
https://www.youtube.com/watch?v=jFkFpA8fiy4
- 6 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 5

Może ktoś zna odpowiedź? ;)
D
drozd.tadeusz

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Ja bym chyba napisał: Susan is going to (the?) cinema today, later she plays chess with the Queen and next she comes back home.
Ale to tak bardziej intuicyjnie i nie potrafię wyjaśnić dlaczego.
darkobo

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

"the" chyba tylko wtedy, gdy idzie tam jako pracowniczka kina. Co do czasów, mi raczej pasuje present simple, ale też nie wiem dlaczego.
K
kasmar
pkomarek1 - "the" też wtedy, kiedy tam idzie jako widz czy ktokolwiek inny. Taka jest po prostu konstrukcja: iść do kina - go to the cinema/movie - 6 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

początkow wydawało mi się, ze to co napisał darkobo jest ok, ale właśnie na jednej ze stron z gramatyką znalazłem taki tekst:

I am very busy today.
At noon I am visiting my friend Tanya.
We want to have lunch together.
In the afternoon I am playing squash with Emily.
In the evening, I am meeting Rob.
We are going to the cinema.
The film starts at 8 pm.

Więc teraz nie wiem, czy jednak nie Present Progressive powinien byc zastosowany w całym zdaniu. Skonsultuję to na dniach z nativem i dam znac ;)
D
drozd.tadeusz

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

W związku z tym że użyłeś słowa DZISIAJ (today) i do tej konkretnej sytuacji to się odnosi to ja bym powiedział:
> Today Susan is going to the cinema, later she is playing chess with the Queen and next she is coming back home.

Jeżeli jednak ta czynność jest powtarzalna, nieokreślona jakoś w czasie tzn. że Susan chadza czasami do kina, potem sobie pogrywa w szachy i zwykle idzie potem do domu to poniższe zdanie będzie prawidłowe (ale bez TODAY):
> Susan goes to the cinema, THEN she plays chess with the Queen and next she comes back home.
H
halkins
6 lat temuzmieniany: 6 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.