ZALOGUJ SIĘ

Speed vs velocity w diki opisano jako synonimy ale mam wątpliwości

6 lat temuostatnia aktywność: 6 lat temu
hej
szukając różnicy pomiędzy speed and velocity na diki znalazłem info że to są synonimy (https://www.diki.pl/slownik-angielskiego?q=velocity)
nie dawało mi to spokoju i szukałem dalej. oto co znalazłem:
Velocity as a Vector Quantity
Velocity is a vector quantity that refers to "the rate at which an object changes its position." Imagine a person moving rapidly - one step forward and one step back - always returning to the original starting position. While this might result in a frenzy of activity, it would result in a zero velocity. Because the person always returns to the original position, the motion would never result in a change in position. Since velocity is defined as the rate at which the position changes, this motion results in zero velocity. If a person in motion wishes to maximize their velocity, then that person must make every effort to maximize the amount that they are displaced from their original position. Every step must go into moving that person further from where he or she started. For certain, the person should never change directions and begin to return to the starting position.

Velocity is a vector quantity. As such, velocity is direction aware. When evaluating the velocity of an object, one must keep track of direction. It would not be enough to say that an object has a velocity of 55 mi/hr. One must include direction information in order to fully describe the velocity of the object. For instance, you must describe an object's velocity as being 55 mi/hr, east. This is one of the essential differences between speed and velocity. Speed is a scalar quantity and does not keep track of direction; velocity is a vector quantity and is direction aware.


z tego wniosek że jedno to wartość skalarna druga wektorowa (różnica ogromna)
definicja synonimu:
Synonim (gr. synōnymos 'równoimienny') – wyraz lub dłuższe określenie równoważne znaczeniowo innemu, lub na tyle zbliżone, że można nim zastąpić to drugie w odpowiednim kontekście (auto – samochód).

zatem czy w słowniku jest błąd ? (niewystarczające rozróżnienie )
Pozdrawiam
M
mike1309

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 3

Cześć. Czy faktycznie jak sugerujesz różnica jest ogromna? Wg. mnie niespecjalnie. Niespecjalnie dla przeciętnego odbiorcy. A nauka na eTutor i innych tego typu podobnych kursach jest przeznaczona właśnie dla przeciętnego odbiorcy. Specjalistyczne, fachowe słownictwo to już jakby zupełnie inna dziedzina. Konia z rzędem temu, kto w ogóle wie co to wielkość skalarna, a co wektorowa. Przecież nawet w j.polskim często posługujemy się sformułowaniami, które w fachowej nomenklaturze znaczą zupełnie co innego, a przez przeciętnego odbiorcę będą jednak rozumiane. Przykład: "Ależ to ma duży ciężar! Chyba waży ze 100 kg". A w fizyce (pomijając, że sformułowanie ciężar ma wiele rożnych znaczeń: atomowy, właściwy, normalny itd.) tak właściwie 100 kg to jednak masa, a nie ciężar. Ja osobiście nie wnikałbym więc tutaj w tak subtelne (niezrozumiale dla niefachowców) różnice. pozdrawiam
T
tlstar

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

velocity = prędkość
speed = szybkość

Speed is how fast something moves.
Velocity is speed with a direction.

Choć często używane przez przeciętnych odbiorców zamiennie.
D
dexus

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Cześć!

Ciekawe uwagi, speed i velocity rzeczywiście różnią się, dlatego odnośnik w słowniku został zmieniony z "synonim" na "zobacz także". Dodam, że "velocity" po angielsku w języku dość formalnym to również "duża szybkość". Niektóre źródła uwzględniają jednak, to, co napisał @dexus.
wojtek.j
Pracownik eTutor

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.