ZALOGUJ SIĘ

Some/any/little/few - przykłady

6 lat temuostatnia aktywność: 6 lat temu
Witam,

Proszę o rozwianie wątpliwości w przedstawionych przeze mnie przykładach

'W lodówce jest trochę mleka' powiemy:
'There is some milk in the fridge' czy 'There is a little/little milk in the fridge'? A może obie formy są poprawne?

Jak powiemy: 'On kupił jakiś samochód' (samochód jest w liczbie pojedynczej, więc ani some ani any nie możemy użyć).
M
Marcin_1988

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 3

Obie formy są poprawne dla rzeczowników niepoliczalnych. Przy czym z samo 'little' znaczy oczywiście co innego: 'jest mało mleka'.
Może coś takiego: He has bought some kind of car.
T
tlstar

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Wydaje mi się, że zdanie : He bought some car - jest poprawne. Some ma również znaczenie pewien/jakiś
M
Mitchu
tlstar - Racja. To np. tak jak często słyszane "some day" - któregoś, pewnego, ('jakiegoś') dnia - 6 lat temu
Marcin_1988 - Tak, ale podobno (wg. etutor.pl) some nie wstawiamy przed rzeczownikiem w liczbie pojedynczej. - 6 lat temu
tlstar - No a to ww 'some day'? To powszechny zwrot. Myślę, że @Mitchu ma rację, że some jest tu w zupełnie innym znaczeniu (nie trochę, mało ale jakiś).
Może ktoś z eTutor to doprecyzuje.
- 6 lat temu zmieniany: 6 lat temu
wojtek.j - Marcin_1988, notatka, w której napisane jest, że "some nie stawiamy przed rzeczownikiem w liczbie pojedynczej" nazywa się "Some - określanie ilości". Trudno by było kupić "trochę samochodu", prawda? :-) Jest tak jak mówią @Mitchu i @tlstar - chodzi tutaj o inne znaczenie "some". - 6 lat temu
Marcin_1988 - Czyli reasumując - zdanie 'He bought some car' w znaczeniu 'On kupił jakiś samochód' jest jak najbardziej poprawne? - 6 lat temu
wojtek.j - Jest poprawne, ale dodam, że sugestie tlstar i darkobo brzmią bardziej naturalnie. - 6 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

A mnie prościej "He bought a car". Bliżej nie określony, a zatem i jakiś. Nie wiem czy "some" jest konieczne.
darkobo

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.