ZALOGUJ SIĘ

Auf der Arbeit - skąd wziął się ten zwrot?

6 lat temuostatnia aktywność: 5 lat temu
Skąd wzięło się powyższe wyrażenie, skoro Arbeit ma zaimek die? Czy auf zmienia zaimki? Jeśli, tak to jak nazywa się to zagadnienie gramatyczne i gdzie mogę o nim poczytać? Z góry dziękuję za pomoc.

Pozdrawiam
S
Sentirion

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 2

Jest to tzw. rekcja rzeczownika czyli gotowe połączenia rzeczowników z przyimkami w odpowiednim przypadku
auf der Arbeit
bei der Arbeit
zur (zu der)Arbeit gehen
die Arbeit an dem Projekt
von der Arbeit zurückkommen itp

https://www.etutor.pl/lessons/de/de-b1/45/1/19737
są to też po prostu zwroty, których trzeba się uczyć od razu na pamięć :), warto też zapoznać się z przyimkami łączącymi się z III i IV przypadkiem - bei oraz zu łączy się z III przypadkiem więc stąd "bei der Arbeit", auf natomiast łączy sie z obydwoma przypadkami ale w tym zdaniu brak jest ruchu (jestem w pracy) więc występuje III przypadek
Pozdrawiam
ewaho
6 lat temuzmieniany: 6 lat temu
Sentirion - Jako że nie mogę nagrodzić plusem za komentarz, to pozostaje mi tylko serdecznie podziękować za pomoc. Pozdrawiam. - 6 lat temu
ewaho - Proszę bardzo, Gern geschehen! ;) - 6 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Też mnie to zaskoczyło, chociaż z innej strony. "Praca" to "die Arbeit", a w zwrocie "być w pracy" używamy już "auf DER Arbeit". Czy to rzeczywiście specyficzny wyjątek (coś na zasadzie phrasal verbs) czy o czymś der-die-das'owym nie wiem?
iw_www
5 lat temuzmieniany: 5 lat temu
parseq - To nie jest wyjątek tylko typowa sytuacja. O formie rodzajnika decydują: rodzaj/liczba rzeczownika i przyimek. Wiele przyimków wymusza konkretny przypadek bądź jeden z dwóch (typowe rozstrzygnięcie: wo/wohin?). - 5 lat temu zmieniany: 5 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.