ZALOGUJ SIĘ

PAST SUBJUNCTIVE Która wersja bardziej odpowiednia na maturze- was/were.

6 lat temuostatnia aktywność: 6 lat temu
Moje pytanie brzmi następująco, która wersja w przypadku zdań, I wish I was/were, She behaves as if she was/were a queen oraz If I were/was jest bardziej akceptowana na maturze? (If I were you- jest zalecane). Wiem, że coraz częściej w podręczikach pojawiają się dwie opcje, że was jest bardziej potoczne, a were formalne.
F
fanatykangielskiego

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 3

Na maturze zdecydowanie bezpieczniej zastosować będzie wersję "tradycyjną".
wojtek.j
Pracownik eTutor

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Też bym wybrała tą tradycyjną opcję z were, która kojarzyły się z Subjunctive Past i "were" do wszystkich osób. Tylko zastanawia mnie czemu coraz większa liczba książek do matury podaje obie wersję jako poprawne. Może pisząc list nieformalny do kolegi/koleżanki ta wersja z I wish I was byłaby ok w końcu to jest mniej formalne zadanie.
F
fanatykangielskiego
wojtek.j - Coraz większa liczba podręczników podaje obie wersje jako poprawne, ponieważ języki ciągle się zmieniają, nie są statyczne. :-) Mimo wszystko, na maturze wolałbym napisać "were" - szkoda stracić punkt tylko dlatego, że klucz odpowiedzi jest skostniały/trafimy na purystę językowego. - 6 lat temu
fanatykangielskiego - Dokładnie mam podobne zdanie w tym temacie, ale wolałam się jeszcze upewnić. Dziękuje bardzo za odpowiedż :)
- 6 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

a jeszcze taka sprawa, w jednej książce pojawiła się kwestia konstrukcji It's high time, która także pojawia się z Unreal Past i autor zasugerował, że tutaj już powinna się pojawić normalna odmiana "to be" taka jak Past Simple. Czyli np. It's high time Mike was leaving. A przecież tutaj też jest podobnie.
F
fanatykangielskiego

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.