ZALOGUJ SIĘ

B2-19 - didn't need to vs. needn't have

7 lat temuostatnia aktywność: 7 lat temu
I (...) the bathroom, but I did it. (nie musiałem sprzątać)
Nie musiałem sprzątać łazienki, ale to zrobiłem.

Niby poprawna odpowiedź to:
I needn't have cleaned the bathroom, but I did it.
Czy w tym kontekście nie powinno być didn't need to clean? (nie musiałem sprzątać łazienki, ale to zrobiłem, mając świadomość, że jest czysta)
KrTal

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

 

Odpowiedzi: 4

Wyrażenie needn't + perfect infinitive używamy gdy mówimy, że ktoś nie musiał tego zrobić, ale to zrobił, np:

He needn't have bought me flowers. I'm allergic to roses and I was sneezing all evening.

I needn't have tried to ask her out. She didn't even remember my name.
H
herrmaan

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

W ćwiczeniach do tego tematu przykład z łazienką troszeczkę różni się od tego, co zostało napisane.

"You needn't have cleaned the bathroom. I did it yesterday." - Drugie zdanie jest tutaj bardzo ważne, ponieważ wyraźnie wskazuje, że coś zostało zrobione niepotrzebnie, co wyraźnie wskazuje na to, że należy użyć "needn't have". :-)
wojtek.j
Pracownik eTutor

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Ok, widzę, że moje pytanie najprawdopodobniej wynikało z błędnego zrozumienia wyrażenia didn't need to (myślałem, że fakt zrobienia lub niezrobienia czegoś nie ma znaczenia - tak mi się jakoś dziwnie zakodowało). Spróbuję to podsumować najprościej, jak się da:

needn't have done sth - wskazuje na to, że coś ZOSTAŁO zrobione (choć zupełnie zbędnie i niepotrzebnie),
didn't need to do sth - coś NIE ZOSTAŁO zrobione (ponieważ, w czyimś mniemaniu, nie było takiej potrzeby, sensu)

Proszę o potwierdzenie, że idę w stronę światła. :)

Pozdrawiam!
KrTal
herrmaan - Dokładnie tak jak piszesz :) - 7 lat temu
KrTal - W porządku, dziękuję! - 7 lat temu
wojtek.j - Pozwolę sobie skopiować fragment notatki z lekcji, w której opisane są obie konstrukcje:
didn't need to/didn't have to
"Ktoś nie musiał czegoś robić, nie było takiej konieczności. W tym przypadku bez znaczenia jest fakt, czy to zrobił czy też nie"

- 7 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Ok, analizując różne inne źródła i wyciągając średnią doszedłem do następujących wniosków:

needn't have done sth - wskazuje na to, że coś ZOSTAŁO zrobione (choć zupełnie zbędnie i niepotrzebnie, swego rodzaju MARUDZENIE),
didn't need to do sth - 1. coś NIE ZOSTAŁO zrobione (ponieważ, w czyimś mniemaniu, nie było takiej potrzeby, sensu), 2. nie ma absolutnie znaczenia, czy dana czynność została wykonana - po prostu stwierdzamy brak konieczności wykonania czegoś (STWIERDZENIE FAKTU, bez marudzenia).

Główne źródło: http://www.bbc.co.uk/worldservice/learningenglish/grammar/learnit/learnitv317.shtml

Idąc tym tropem, to moim zdaniem w tym wypadku pasuje zarówno needn't have, jaki i didn't need to, w zależności od przekazu, jaki chcemy osiągnąć. Nie pomaga fakt, że nigdzie nie udało mi się znaleźć zdania skonstruowanego w ten sposób (needn't have/didn't need to + but), stąd drążę temat. :)

Jeżeli się mylę, to proszę o wytłumaczenie, dlaczego nie może być w tym konkretnym przypadku zastosowane didn't need to (to powinno rozświetlić sprawę).
KrTal
wojtek.j - W lekcji B2-19 przykład, w którym jest mowa o sprzątaniu łazienki brzmi dokładnie tak:

"You needn't have cleaned the bathroom. I did it yesterday." Ze względu na "I did it yesterday." odpowiedź, którą należy zaznaczyć to "needn't have". Cały czas odnoszę się do przykładu, który znajduje się w ćwiczeniu w podanej lekcji - sugeruję się tutaj zdaniem "niby poprawna odpowiedź to..." :-)
Gdyby przykład brzmiał tak, jak wspominasz w swoim pierwszym poście (but I did), to rzeczywiście "didn't have to clean" byłoby jak najbardziej poprawne - zrobiłeś coś, chociaż nie musiałeś, stwierdzenie faktu.
- 7 lat temu
KrTal - Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź! Przykład z pytania został wzięty z powtórek z B2-19 (są tam nawet dwa zdania z użyciem needn't have + but). Teraz będę w stanie poprawnie używać tej konstrukcji. :)

Pozdrawiam!
- 7 lat temu
wojtek.j - To wiele wyjaśnia! Skupiając się na notatce gramatycznej i ćwiczeniach ominąłem zdania w powtórkach. Rozumiem już skąd wątpliwości. :-) Aby system zaliczył powtórkę, należy ją wykonać według klucza, to prawda. Na szczęście do każdej można dodać własną notatkę, która może nam pomóc w rozjaśnieniu sytuacji.
- 7 lat temu
mlesniewska1 - No i właśnie m.in. po to był potrzebny nie tak dawno temu powrót do prostego sposobu dodawania notatek. :-) - 7 lat temu

Wykup dostęp, aby dodać komentarz.

Podobne wątki